Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 7484
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jasna zamknięta dla samochodów

Czwartek, 12 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 kwietnia 2007, 12:16
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Jasna zamknięta dla samochodów
Fot. Dudyński
Koniec parkowania na jednym z większych parkingów w centrum.

Ogrodzenie placu przy ulicy Jasnej, na którym dotychczas jeleniogórzanie i turyści zostawiali samochody, uniemożliwia wjazd pojazdów na ten teren. Wkrótce rozpoczną się tam wykopaliska archeologiczne przed planowaną budową kwartałów kamienic mieszkalno-usługowych.

Przeprowadzenie wykopalisk to konieczny do spełnienia warunek, aby móc przystąpić do ponownego zabudowania wspomnianego terenu. Do przełomu lat 60. i 70. minionego wieku istniały tam poniemieckie kamienice, które – w ramach realizacji planu modernizacji starego miasta – wyburzono.
Zamierzeń postawienia nowych obiektów nie udało się wówczas zrealizować. Może i dobrze, bo między ulicami Jasną i Grodzką miały wyrosnąć blokowiska podobne do tych, którymi dziś zabudowana jest północna strona ulicy Krótkiej.

Przeprowadzenie prac archeologicznych już raz tam planowano. W 2003 roku teren także został zamknięty i otoczony parkanem. Wówczas jednak wykopaliska nie doszły do skutku, bo z inwestycji wycofał się chętny.

Teraz sprawa jest już zamknięta na ostatni guzik. Stosowne pozwolenia wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Co ciekawego mogą odkryć archeolodzy pod powierzchnią placu? Istniejące tam kamienice barokowe i późniejsze miały wielopoziomowe piwnice, które na pewno się zachowały. Być może uda się je częściowo zaadoptować w mających tu powstać domach. Właścicielem gruntu jest jedna z jeleniogórskich spółek.

Według planu zagospodarowania na Jasnej (a także na placu przy ul. Grodzkiej i Drucianej) miały powstać placówki usługowe na parterach, a wyżej – mieszkania. Kamienice będą nawiązywały stylem do pozostałych historycznych budynków w tej części miasta.

Jak już informowaliśmy, zamknięcie jednego z parkingów w centrum to warunek otwarcia wielopoziomowego parkingu przy ulicy Pijarskiej. Ma ono nastąpić w końcu czerwca. Na razie kierowcy muszą sobie radzić z deficytem parkingowych miejsc.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
603
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group