Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6714
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jasna zamknięta dla samochodów

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 12 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 kwietnia 2007, 12:16
Autor: TEJO
Fot. Dudyński
Koniec parkowania na jednym z większych parkingów w centrum.

Ogrodzenie placu przy ulicy Jasnej, na którym dotychczas jeleniogórzanie i turyści zostawiali samochody, uniemożliwia wjazd pojazdów na ten teren. Wkrótce rozpoczną się tam wykopaliska archeologiczne przed planowaną budową kwartałów kamienic mieszkalno-usługowych.

Przeprowadzenie wykopalisk to konieczny do spełnienia warunek, aby móc przystąpić do ponownego zabudowania wspomnianego terenu. Do przełomu lat 60. i 70. minionego wieku istniały tam poniemieckie kamienice, które – w ramach realizacji planu modernizacji starego miasta – wyburzono.
Zamierzeń postawienia nowych obiektów nie udało się wówczas zrealizować. Może i dobrze, bo między ulicami Jasną i Grodzką miały wyrosnąć blokowiska podobne do tych, którymi dziś zabudowana jest północna strona ulicy Krótkiej.

Przeprowadzenie prac archeologicznych już raz tam planowano. W 2003 roku teren także został zamknięty i otoczony parkanem. Wówczas jednak wykopaliska nie doszły do skutku, bo z inwestycji wycofał się chętny.

Teraz sprawa jest już zamknięta na ostatni guzik. Stosowne pozwolenia wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Co ciekawego mogą odkryć archeolodzy pod powierzchnią placu? Istniejące tam kamienice barokowe i późniejsze miały wielopoziomowe piwnice, które na pewno się zachowały. Być może uda się je częściowo zaadoptować w mających tu powstać domach. Właścicielem gruntu jest jedna z jeleniogórskich spółek.

Według planu zagospodarowania na Jasnej (a także na placu przy ul. Grodzkiej i Drucianej) miały powstać placówki usługowe na parterach, a wyżej – mieszkania. Kamienice będą nawiązywały stylem do pozostałych historycznych budynków w tej części miasta.

Jak już informowaliśmy, zamknięcie jednego z parkingów w centrum to warunek otwarcia wielopoziomowego parkingu przy ulicy Pijarskiej. Ma ono nastąpić w końcu czerwca. Na razie kierowcy muszą sobie radzić z deficytem parkingowych miejsc.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~--mieszkaniec 12-04-2007 11:18
No to bedzie kociol na Pijarskiej przez ten parking. A moze by tak wlaczyc do ruchu ten stary most przez ka...l naprzeciw parkingu? zlikwidowaloby to korki przy wyjezdzie z parkingu i ulicy Pijarskiej i zwiekszy przepustowosc. <Panie Obrebalski, mysli Pan? probowal Pan juz stamtad wyjechac w godzinach szczytu?
~jacek 12-04-2007 12:22
Teraz dopiero nie będzie gdzie postawić auta. SM do boju bo wszystkie zakazy pewnie bedą zastawiaone.
~zibi 12-04-2007 12:26
mam nadzieje, ze po szybkim zabudowaniu tych placow poprawe elewacji zyskaja kamieniczki na ul. Jasnej (dochodzace do tynku), wybrukowany zostanie kawalek ulicy laczacy kamienne schodki i Plac Ratuszowy, ladnie wyremontowana zostanie ulica przed bankiem BZ WBK i Handlowym, a calosc zostanie porzadnie i stylowo oswietlona
~Archi 12-04-2007 14:04
no, jak tam wjadą kopary i zacznie się budowa to na pewno odpoczną mieszkańcy jasnej od hałasu :D
~do --mieszkaniec 12-04-2007 15:23
Popieram, to bardzo dobry pomysl, bo kolo piekarni i tak ciagle ktos zastawia droge i realnie jest ciagle zwezenie jezdni...
~TaGo 12-04-2007 16:44
Czy prezentowana jakis czas temu koncepcja kamienic i malej przeszklonej galerii za nimi ulegla zmianie ? Panie Pawle, prosze nie oszczedzac na materialach, inaczej obawiam sie, ze wyjdzie to bardzo "lata 90-te" :( Wie ktos moze wiecej odnosnie samego projektu? Widzialem wizualki i bedzie okej, jezeli nie bedzie oszczedzania.
~Zibij 12-04-2007 18:11
No jak ruszy w końcu parking piętrowy to zobaczymy jak będą wyjeżdżać samochody w godz.15 lub szczycie świątecznym z ul Pijarskiej - życzę powodzenia.
~Rocky11 12-04-2007 20:11
No i dobrze :) Ale nie wiem czy problrm z parkowaniem zostanie rozwiązany. Co prawda po drugiej stronie Jasnej, ma uruchomiony zostać praking płatny. Ale pewnie tak jak na początku stawki za godzinę będą 'bardzo wysokie' (7 zł). ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ W budynku na ulicy Jasnej, mieszkają 'starsze' osoby. I chyba jeźdżenie samochodów mniej im przeszkadzało, niż chodziące koparki.
~roman 12-04-2007 23:08
Nikt nic nie pisze o ewentualnych ciekawostkach, które mogą znajdować się w poniemieckich piwnicach. A poźniej na allegro wspaniale fanty będzeie można kupić.
~Plastus 13-04-2007 9:29
Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na ciekawą rzecz. Wczoraj ok 18-tej przechodziłem koło wykopów, stało tam 2 strażników miejskich. I zamiast lepić mandaty samochodom seryjnie wyjeżdżającym z placu ratuszowego - i nie mówie tu o pracownikach UM - to tylko się gapili. Nie wiem jak wam ale moim zdaniem to co się dzieje na 1-go Maja i Konopnickiej to porażka. Reprezentacyjna ulica SPACEROWA miasta a teraz masę ludzi tam po prostu podjeżdża na zakupy rozganiając przechodniów i parkując sobie w najlepsze. Czasami to po prostu trzeba uciekać sprzed kół. Chyba trzeba by ograniczyć masowo wydawane zezwolenia na wjazd do centrum, bo to się robi dziki zachód.
~Popieram mieszkańca 13-04-2007 10:17
Do mieszkańca. Popieram. Szkoda, że nie zrobiono tego wcześniej przed remontem jezdni na Podwalu. Ale u nas jak zwykle prowizorka i ciągłe poprawki.
~V2 9-05-2007 19:46
jak na mój gust powstanie tam następny super market do 200 metrów kwadratowych następne cudowne działanie władzy sprzedać plac za milion złotych gratulacje!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group