Niedziela, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 1977
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Janowianki. W Janowicach już powitali lato

Wtorek, 21 czerwca 2011, 8:10
Aktualizacja: 12:44
Autor: Accipiter
REGION JELENIOGÓRSKI: Janowianki. W Janowicach już powitali lato
Fot. Organizatorzy
Pierwszy integracyjny Festyn Świętojański „Janowianki”, który w minioną sobotę przygotowano na terenie Pałacyku Trzcińsko w Janowicach Wielkich, z pewnością stanie się coroczną imprezą. W organizacji aktywny udział brali: Gmina Janowice Wielkie, Sołectwo Janowice Wielkie, miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna, Stowarzyszenie Polsko–Niemiecko–Duńskie „Rudawy”, lokalny Kościół Zielonoświątkowy i Pałacyk Trzcińsko.

Festyn rozpoczął się przejściem Korowodu Świętojańskiego sprzed stacji PKP, po czym wszystkich przybyłych gości powitał i uroczystego otwarcia dokonał wójt gminy Janowice Wielkie - Kamil Kowalski. Nieco później, na scenie zaprezentowali się uczniowie Gminnego Zespołu Szkół im. Wandy Rutkiewicz oraz dwa lokalne zespoły ludowe: „Różanka” i „Rudawianie”.

Czas dla dzieci doskonale zorganizowała młodzież z Kościoła Zielonoświątkowego. Najmłodsi uczestnicy festynu brali udział w grach i zabawach sportowych, przeprowadzonych przez starszych. Atrakcją była dmuchana zjeżdżalnia i trampolina, a także malowanie twarzy i jazda konna. Nie zabrakło także stoisk z zabawkami i słodyczami.

Kolejnym punktem programu był praktyczny pokaz technik gaszenia pożaru samochodu i udzielania pierwszej pomocy przez janowickich strażaków z OSP. Przy tej okazji odbyło się wręczenie odznaczeń dla strażaków. Za wysługę lat odznaczeni zostali: Janusz Dul, Jan Palica, Łukasz Wdowiak i Krzysztof Zięba, a odznakę „Strażak Wzorowy” za wzorową działalność, zaangażowanie i godną postawę społeczną otrzymali: Kamil Grejtowicz, Piotr Śmiech i Łukasz Wdowiak. Ponadto najemna drużyna wojów wikińskich i słowiańskich „Wotan Hird” z Jeleniej Góry zaprezentowała dynamiczny pokaz walk. Następnie według prastarej, pogańskiej tradycji obrzędów Nocy Świętojańskiej wyruszył pochód z przygotowanymi wiankami. Niemało emocji przyniósł wcześniej przeprowadzony konkurs wianków, a najlepsze wianki zostały nagrodzone i wypuszczone na rzekę Bóbr.

Późnym wieczorem dorosłych uczestników zabawy do tańca porwał zespół „Forte” (Andrzej Dudziak, Tomasz Mydłowski i Grzegorz Świergała). Dodatkową atrakcją stał się pokaz powojennych zdjęć Janowic Wielkich i Miedzianki, który został zorganizowany przez Fundację Przystanek Dobrych Myśli.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group