Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6808
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jakie PITy składa ryczałtowiec – PIT 28 i załączniki w rozliczeniu ryczałtu

Poniedziałek, 2 marca 2020, 22:13
Aktualizacja: Środa, 4 marca 2020, 14:18
Autor: ts
Polska: Jakie PITy składa ryczałtowiec – PIT 28 i załączniki w rozliczeniu ryczałtu
Fot. ts
Rozliczenie deklaracji PIT–28 dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonali opodatkowania swojej działalności w formie ryczałtu. Z tego samego obowiązku muszą wywiązać się również spółki jawne i cywilne oraz podatnicy, którzy osiągają przychody z najmu lub dzierżawy.

W jaki sposób należy prawidłowo rozliczyć się z Urzędem Skarbowym? Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę? Z jakich narzędzi warto skorzystać, by rozliczenie deklaracji podatkowej było jak najmniej uciążliwe?
1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
2. Jakie PITy składa ryczałtowiec?
3. Działalność opodatkowana ryczałtem a inne dochody
4. Jakie PITy składa ryczałtowiec, gdy zatrudnia pracowników?
5. Dlaczego warto skorzystać z programy do rozliczeń pit online?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
PIT-28 muszą rozliczyć podatnicy, którzy uzyskali przychody opodatkowane, występujące w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych. W takim przypadku chodzi między innymi o wpływy, które pochodzą z tytułu umowy najmu, dzierżawy, pozarolniczej działalności gospodarczej oraz umów o podobnym charakterze. Ryczałt należy do jednej z możliwych form rozliczania opodatkowania działalności. Nie każdy przedsiębiorca będzie mógł jednak skorzystać z tego rodzaju możliwości. Zarezerwowana jest ona bowiem dla tych osób, które w wyniku prowadzonej przez siebie działalności, uzyskały przychód nieprzekraczający 250 tysięcy euro. W przypadku spółek, tej samej kwoty nie może przekroczyć suma przychodów wspólników. Z ryczałtu może także skorzystać osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej, bez względu na sumę osiąganych przez siebie przychodów. Warunkiem w tym przypadku jest jednak to, że taki podatnik nie może korzystać z karty podatkowej.

Jakie PITy składa ryczałtowiec?
Podatnicy którzy rozliczają się w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego. Biorąc pod uwagę taką właśnie formę rozliczenia, podstawową deklaracją będzie PIT-28, który należy złożyć do końca lutego po zakończonym roku podatkowym. Jeśli pojawiły się także dodatkowe źródła przychodu lub podatnik korzysta z różnego rodzaju ulg, wówczas konieczne staje się również dołączenie dodatkowych dokumentów w postaci załączników do zeznania podatkowego. Jeśli przychody osiągane są z działalności prowadzonej w formie spółki, należy dołączyć PIT 28/B. W przypadku odliczania wydatków mieszkaniowych, trzeba skorzystać z deklaracji PIT/D. PIT/0 natomiast zawiera informację mówiące o tym, z jakich ulg skorzystał podatnik. Jeśli osoba chce złożyć oświadczenie na temat wysokości wydatków związanych z inwestycją, która służy do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, składa dokument w postaci PIT/2K.

Działalność opodatkowana ryczałtem a inne dochody
Zdarza się, że osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i rozliczające się w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, wykonują jednocześnie pracę na etacie. Mogą być także zatrudnione na podstawie umowy zlecania lub umowy o dzieło. W takim przypadku oprócz PIT-28 muszą dodatkowo złożyć deklaracje PIT-37, dzięki której rozliczą dochód z etatu, zlecenia lub dzieła. Taki dokument należy złożyć do Urzędu Skarbowego do 30 kwietnia.

Jakie PITy składa ryczałtowiec, gdy zatrudnia pracowników?
Jeśli podatnik rozliczający się na podstawie ryczałtu jest właścicielem przedsiębiorstwa zatrudniającego pracowników, ciąży na nim obowiązek złożenia odpowiednich deklaracji, które dotyczą dochodów uzyskiwanych przez zatrudnionych pracowników. Do takich PITów należą: PIT 11, PIT 8AR i PIT 4R. PIT 11 zawiera informacje mówiące o wysokości dochodów uzyskiwanych przez pracowników. Pracodawca ma obowiązek złożyć dokument w formie elektronicznej do końca stycznia, natomiast przekazać go pracownikowi maksymalnie do końca lutego. PIT 8AR składany jest tylko do Urzędu Skarbowego i zawiera informacje o rocznym zryczałtowanym podatku dochodowym, natomiast PIT 4R informuje o wysokości zaliczek, które pobrane zostały na poczet zryczałtowanego podatku dochodowego. Taki dokument również trafia tylko do Urzędu Skarbowego.

Dlaczego warto skorzystać z programy do rozliczeń pit online?
Rozliczenie PIT warto dokonać za pośrednictwem specjalnie dedykowanego w tym celu oprogramowania. W rezultacie każdy, nawet osoba nie posiadająca specjalistycznej wiedzy, będzie mogła w szybki i bezproblemowy sposób dokonać rozliczenia swojej deklaracji podatkowej, a co najważniejsze zrobić to w sposób prawidłowy. Program do rozliczania PIT oferuje prostą obsługę dla każdego oraz pełne bezpieczeństwo, które zostało potwierdzone certyfikatem SSL. To doskonały sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Taka forma rozliczenia umożliwia uniknięcia wizyty w Urzędzie Skarbowym. Dzięki temu rozliczenie jest dużo szybsze, a zwrot podatku znajdzie się na koncie podatnika wcześniej. Po dokonaniu rozliczenia uzyskuje się również potwierdzenie wysyłki, które warto zachować. Rozliczenie PIT online to najlepszy wybór dla podatników poszukujących pewnych i komfortowych rozwiązań.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group