Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 6089
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Jak to się robi? „Sosnówka”

Piątek, 12 stycznia 2018, 7:02
Autor: ZR/Wodnik
Region: Jak to się robi? „Sosnówka”
Fot. Użyczone
Zakład Uzdatniania Wody „Sosnówka” powstał w latach 2005–2007. Zastosowany w nim proces technologiczny obejmuje kilka etapów. Najpierw woda podlega cedzeniu – przepływa przez sita o oczkach 1x1 mm i kierowana jest do komory ozonowania wstępnego. Tam, za pomocą dyfuzorów porowatych, wprowadzony zostaje do niej ozon, który wytwarzany jest z powietrza w pomieszczeniu generatorów i rurami rozprowadzany po zakładzie.

Tak przygotowana woda rurociągiem doprowadzona jest do komory reakcji, w której mieszana jest z chemikaliami. W procesie uzdatniania wykorzystywane są: koagulant, woda wapienna oraz flokulant. Wszystkie substancje chemiczne przygotowywane są do użycia na tak zwanym bloku chemicznym.

Kolejny etap produkcji stanowi filtracja I stopnia na filtrach antracytowo - piaskowych. Filtr taki składa się z dwóch komór przedzielonych kanałem odpływowym. Pod złożem znajduje się płyta denna wraz z drenażem grzybkowym, przez który przepływa filtrat. Filtry są płukane powietrzem i wodą na zasadzie przepływu odwróconego. Popłuczyny, powstałe po procesie płukania, są odprowadzane grawitacyjnie do osadników popłuczyn.

Po przejściu przez filtry I stopnia woda jest kierowana do komory ozonowania pośredniego, gdzie ponownie wprowadzany jest do niej ozon. Później odbywa się filtracja II stopnia na filtrach węglowych i wreszcie końcowa korekta jakości wody. Za pomocą mieszacza statycznego wprowadzane się do niej: węglan sodu (m.in. w celu dokonania korekty odczyny ph) oraz chlorek magnezu ( by podwyższyć twardość wody).

Po przejściu przez cały ciąg technologiczny woda jest magazynowana w zbiorniku filtratu. Stąd, po końcowej dezynfekcji, pompowana jest do odbiorców. na tym jednak proces się nie kończy, bowiem końcowa dezynfekcja wody zachodzi w rurociągu, którym woda pompowana jest do sieci miejskiej. Cały ciąg technologiczny jest praktycznie zdublowany, a większość urządzeń technicznych występuje w dwóch ( a nawet w trzech) ilościach - jedno urządzenie pracuje, a drugie stanowi jego rezerwę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group