Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 7383
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Jak to się robi? „Sosnówka”

Piątek, 12 stycznia 2018, 7:02
Autor: ZR/Wodnik
Region: Jak to się robi? „Sosnówka”
Fot. Użyczone
Zakład Uzdatniania Wody „Sosnówka” powstał w latach 2005–2007. Zastosowany w nim proces technologiczny obejmuje kilka etapów. Najpierw woda podlega cedzeniu – przepływa przez sita o oczkach 1x1 mm i kierowana jest do komory ozonowania wstępnego. Tam, za pomocą dyfuzorów porowatych, wprowadzony zostaje do niej ozon, który wytwarzany jest z powietrza w pomieszczeniu generatorów i rurami rozprowadzany po zakładzie.

Tak przygotowana woda rurociągiem doprowadzona jest do komory reakcji, w której mieszana jest z chemikaliami. W procesie uzdatniania wykorzystywane są: koagulant, woda wapienna oraz flokulant. Wszystkie substancje chemiczne przygotowywane są do użycia na tak zwanym bloku chemicznym.

Kolejny etap produkcji stanowi filtracja I stopnia na filtrach antracytowo - piaskowych. Filtr taki składa się z dwóch komór przedzielonych kanałem odpływowym. Pod złożem znajduje się płyta denna wraz z drenażem grzybkowym, przez który przepływa filtrat. Filtry są płukane powietrzem i wodą na zasadzie przepływu odwróconego. Popłuczyny, powstałe po procesie płukania, są odprowadzane grawitacyjnie do osadników popłuczyn.

Po przejściu przez filtry I stopnia woda jest kierowana do komory ozonowania pośredniego, gdzie ponownie wprowadzany jest do niej ozon. Później odbywa się filtracja II stopnia na filtrach węglowych i wreszcie końcowa korekta jakości wody. Za pomocą mieszacza statycznego wprowadzane się do niej: węglan sodu (m.in. w celu dokonania korekty odczyny ph) oraz chlorek magnezu ( by podwyższyć twardość wody).

Po przejściu przez cały ciąg technologiczny woda jest magazynowana w zbiorniku filtratu. Stąd, po końcowej dezynfekcji, pompowana jest do odbiorców. na tym jednak proces się nie kończy, bowiem końcowa dezynfekcja wody zachodzi w rurociągu, którym woda pompowana jest do sieci miejskiej. Cały ciąg technologiczny jest praktycznie zdublowany, a większość urządzeń technicznych występuje w dwóch ( a nawet w trzech) ilościach - jedno urządzenie pracuje, a drugie stanowi jego rezerwę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1489
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Karkonosze
Wystartowali!
 
Kilometry
Pociągiem do Lwówka za trzy lata
 
Kultura
Baśnie dźwiękiem opowiedziane
 
Kultura
Debata "Między miastem a regionem" w Muzeum Karkonoskim
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group