Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 5544
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Jak to się robi? „Sosnówka”

Piątek, 12 stycznia 2018, 7:02
Autor: ZR/Wodnik
Region: Jak to się robi? „Sosnówka”
Fot. Użyczone
Zakład Uzdatniania Wody „Sosnówka” powstał w latach 2005–2007. Zastosowany w nim proces technologiczny obejmuje kilka etapów. Najpierw woda podlega cedzeniu – przepływa przez sita o oczkach 1x1 mm i kierowana jest do komory ozonowania wstępnego. Tam, za pomocą dyfuzorów porowatych, wprowadzony zostaje do niej ozon, który wytwarzany jest z powietrza w pomieszczeniu generatorów i rurami rozprowadzany po zakładzie.

Tak przygotowana woda rurociągiem doprowadzona jest do komory reakcji, w której mieszana jest z chemikaliami. W procesie uzdatniania wykorzystywane są: koagulant, woda wapienna oraz flokulant. Wszystkie substancje chemiczne przygotowywane są do użycia na tak zwanym bloku chemicznym.

Kolejny etap produkcji stanowi filtracja I stopnia na filtrach antracytowo - piaskowych. Filtr taki składa się z dwóch komór przedzielonych kanałem odpływowym. Pod złożem znajduje się płyta denna wraz z drenażem grzybkowym, przez który przepływa filtrat. Filtry są płukane powietrzem i wodą na zasadzie przepływu odwróconego. Popłuczyny, powstałe po procesie płukania, są odprowadzane grawitacyjnie do osadników popłuczyn.

Po przejściu przez filtry I stopnia woda jest kierowana do komory ozonowania pośredniego, gdzie ponownie wprowadzany jest do niej ozon. Później odbywa się filtracja II stopnia na filtrach węglowych i wreszcie końcowa korekta jakości wody. Za pomocą mieszacza statycznego wprowadzane się do niej: węglan sodu (m.in. w celu dokonania korekty odczyny ph) oraz chlorek magnezu ( by podwyższyć twardość wody).

Po przejściu przez cały ciąg technologiczny woda jest magazynowana w zbiorniku filtratu. Stąd, po końcowej dezynfekcji, pompowana jest do odbiorców. na tym jednak proces się nie kończy, bowiem końcowa dezynfekcja wody zachodzi w rurociągu, którym woda pompowana jest do sieci miejskiej. Cały ciąg technologiczny jest praktycznie zdublowany, a większość urządzeń technicznych występuje w dwóch ( a nawet w trzech) ilościach - jedno urządzenie pracuje, a drugie stanowi jego rezerwę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
687
Tak, często
16%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group