• Środa, 23 października 2019
  • Godz. 4:01
  • Imieniny: Marleny, Seweryna, Teodora, Igi
  • Czytających: 2228
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Jak rzucić, by nie wrócić – w sześć dni

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 11 lutego 2016, 8:08
Aktualizacja: 8:11
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Archiwum Organizatora
W poniedziałek (15.02) w jeleniogórskim szpitalu rozpoczyna się sześciodniowy bezpłatny grupowy kurs odwykowy. Akcja pod hasłem „Jak rzucić by nie wrócić” skierowana jest do osób uzależnionych od papierosów. – Te działania prowadzimy od wielu lat i 80 procent osób, które się do nas zgłaszają, udaje się wyciągnąć z nałogu – mówi Andrzej Sieja, organizator kursu.

Przez sześć dni (15-21.02) palacze będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez specjalistów, którzy podpowiedzą jak skutecznie rzucić palenie. – System kuracji zbiorowej polega na uczestniczeniu w spotkaniach grupowych, prowadzonych przez lekarzy, psychologów i pastorów – wyjaśnia Andrzej Sieja. – Każdego dnia kuracji podawane są informacje co, kiedy i jak należy robić, aby przezwyciężyć „ciąg nikotynowy” i odnieść ostateczne zwycięstwo, na którym tak bardzo wielu palaczom zależy. Podczas tych spotkań omawiane są wszystkie aspekty szkodliwości palenia tytoniu, jak również procesy zmierzające do wzmocnienia woli i podjęcia właściwych decyzji. Szósty, ostatni dzień kuracji, jest bardzo istotny, a według opinii uczestników najważniejszy, bowiem wtedy omawiane jest, co zrobić, by nigdy już nie wziąć papierosa do ust. Nasz największy dotychczasowy sukces to wyciągnięcie z nałogu kobiety, która paliła… siedem paczek papierosów na dobę – dodaje organizator spotkania.

Sześciodniowa akcja odwykowa powstała w USA w kręgach adwentystycznych na przełomie lat 50.i 60. dwudziestego wieku. Jej autorami byli dwaj wybitni adwentystyczni lekarze amerykańscy: dr E.J. Folkenberg i dr J.W. Mac Farland uhonorowani następnie przez Światową Organizację Zdrowia. Obecnie akcja prowadzona jest w niemal wszystkich miastach w Polsce.

Jak informują organizatorzy akcji, obecnie ponad 10 milionów Polaków nałogowo pali papierosy, z których w ciągu roku umiera 65 tys. - Granica wieku inicjacji tytoniowej stale się obniża i dzisiaj mówi się nie tylko o lawinowym rozwoju uzależnienia tytoniowego dorosłych i młodzieży, ale dzieci już od 10 roku życia. Polska nadal należy do krajów o jednym z największych w świecie poziomie konsumpcji tytoniu. - Palimy nie tylko bardzo dużo, ale także palimy papierosy o bardzo dużej zawartości substancji toksycznych. Rocznie wypala się u nas 90 – 100 miliardów papierosów. Dopuszczalne normy zawartości substancji smolistych i nikotyny są w Polsce o 1/3 wyższe niż np. w krajach Unii Europejskiej – dodają organizatorzy kursu odwykowego.

- Dym tytoniowy, który zawiera ponad 4000 substancji chemicznych, w tym 40 o działaniu rakotwórczym, jest od wielu lat uznanym czynnikiem przyczynowym wielu przewlekłych chorób. Najważniejsze z nich to: nowotwory złośliwe (płuca, krtani, jamy ustnej, przełyku, trzustki, nerki, pęcherza moczowego i inne), schorzenia układu naczyniowo – krążeniowego oraz przewlekłe schorzenia układu oddechowego. Palenie jest główną przyczyną co najmniej 80 proc. wszystkich zachorowań, a następnie zgonów z powodu raka płuc.

Ustalono, że palenie jest najważniejszym spośród znanych możliwych do usunięcia czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Dodatkowo, palenie zwiększa również zachorowalność i umieralność związaną z wrzodem trawiennym oraz prowadzi do zwiększenia ryzyka poronień, porodów przedwczesnych, niskiej wagi urodzeniowej noworodków i zgonów niemowląt. Ponadto od pewnego czasu wiadomo, że palenie bierne (mimowolne i niechciane wdychanie dymu tytoniowego zanieczyszczającego powietrze mikrośrodowiska) prowadzi do wzrostu zachorowalności u osób niepalących na infekcje układu oddechowego i inne potencjalne groźne choroby takie, jak rak płuc czy zawał mięśnia sercowego – wymieniają organizatorzy akcji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~emeryt 11-02-2016 10:03
bardzo ladnie napisane lecz nigdzie nie wyczytalem gdziei do kogo mozna sie zgosic jak widac z pow. artykulu nastepny bajkopisarz sie pojawill. szpital jest wielki i ma duzo oddzialow i trudno znalesc wlasciwa osobe.a jak widac jest wieku organizatorow. ktorzy chca na tym zarobic nic nie podajac.
~mika111 11-02-2016 12:04
Nie mam pojęcia jak w ogóle rzucić i czy można rzucić ! Jak się mocno i prawdziwie kocha to nie ma mowy o rzucaniu ! Można zostawić na krócej lub dłużej i to wszystko , ale i tak się wraca !Najwspanialsze są powroty !Najgorsze są dni bez !Po prostu bez Ciebie żyć nie mogę! Kocham Cię i już ,czy tego chcę czy nie. Jesteś moim życiem !!!!!
~bonia 11-02-2016 12:53
Jestem bardzo zainteresowana tym spotkaniem , niestety nie wiem nawet gdzie się udać i do kogo ???? Może artykuł jeszcze raz zostanie dodany z jakąś szczegółową informacją , byłabym wdzięczna . Pozdrawiam zespół redagujący.
~ 11-02-2016 16:30
spotkanie odbędzie się w szpitalu w sali konferencyjnej kuracja jest bezpłatna
~ 11-02-2016 16:55
nie przestanę palić, palenie to zdrowie!
~ 11-02-2016 17:35
no jasne wędzone dłużej się trzyma
~ 11-02-2016 18:03
dane osobowe trzeba podac i wyrazic zgode na ich przetwarzanie i o to chodzi
~ 11-02-2016 18:43
po co i na co potrzebne dane osobowe
~ 11-02-2016 18:59
Byłem kiedyś na takim czymś i rzuciłem palenie drogi i zgubny nałóg. Szkoda zdrowia żadne inne stworzenie nie delektuje się dymem tylko człowiek.
~xs 11-02-2016 19:10
Łeee,myślałem że to coś dla mnie ,że chodzi o alkochol a to palenie,niestety już nie pale.
~ 12-02-2016 19:29
Życie jest piękne , postanowiłem je sobie przedłużyć i rzuciłem to świństwo. Będę żył 100lat! Hurra!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group