Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 15664
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jak pokonać te bariery?

Czwartek, 30 maja 2013, 7:25
Aktualizacja: 7:48
Autor: Organizatorzy
Jelenia Góra: Jak pokonać te bariery?
Fot. Organiatorzy
Kwestie związane z różnego rodzaju barierami, na które napotykają w okresie edukacji szkolnej zarówno dzieci, jak i niepełnosprawna młodzież oraz ich rodzicie i opiekunowie – to temat spotkania, które we wtorek (28.05.br.) odbyło się w Książnicy Karkonoskiej. Zorganizowało je Jeleniogórskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych i Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, działających na rzecz osób z różnego rodzaju dysfunkcjami oraz seniorzy.

Rozpoczęła go Ligia Jamer, przewodnicząca JFOON i jednocześnie przewodnicząca Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście. Przedstawiła ona ideę programu edukacji mentalnej, który choć w innej formule, realizowany jest już od dziewięciu lat.

Następnie Stanisław Dziedzic, przewodniczący Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, pełniący także funkcję przewodniczącego Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Radzie Miasta Jelenia Góra, w aspekcie niepełnosprawności zwrócił uwagę na problem osób starszych, które bardzo często z racji wieku są coraz mniej sprawne.

Naczelnicy: Wydziału Edukacji i Sportu Paweł Domagała i Wydziału Dialogu Społecznego Zygmunt Korzeniewski zaznaczyli, że w jeleniogórskich szkołach od lat szeroko rozumiana integracja dzieci i młodzieży jest systematycznie wdrażana.

Zapewnili też, że edukacja mentalna, dotycząca różnych aspektów niepełnoprawności jest i zawsze będzie dla władz miasta priorytetem.

Następnie głos zabierali sami pedagodzy, którzy mając wieloletnie doświadczenie pracy z uczniami niepełnosprawnymi podkreślali, że korzyści z integracji mają nie tylko dzieci z niepełnosprawnością, ale także dzieci zdrowe, które uczą się m.in. wzajemnego szacunku dla odmienności drugiego człowieka.

Wielokrotnie w czasie dyskusji przewijał się problem nie tyle barier architektronicznych, które choć powoli, ale są sukcesywnie usuwane, ale barier związanych z funkcjonującymi schematami wizerunku osoby niepełnosprawnej i starszej, jako tej gorszej i mniej dostosowanej, co często powoduje wykluczenie społeczne.
Zwrócono także uwagę na problem braku oferty dalszego nauczania w szkołach policealnych dla dużej rzeszy uczniów niepełnosprawnych oraz braku asystentów ucznia niepełnosprawnego, czy też nauczycieli wspomagających w klasach integracyjnych.

Nie brakło wypowiedzi rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy podzielili się doświadczeniami, często gorzkimi, z funkcjonowania swoich pociech w szkole.

W spotkaniu udział wzięła także Beata Sosulska-Baran, przedstawicielka Wydziału Prewencji Kryminalnej Komendy Miejskiej Policji, która przedstawiła programy skierowane do nieletnich, a prowadzone przez policję.

Organizatorzy zaprezentowali i przekazali uczestnikom materiały dydaktyczne, otrzymane dzięki wsparciu i życzliwości ich autorów tj. Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji z Warszawy oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Powinny być one pomocne w prowadzeniu zajęć z dziećmi i młodzieżą w zakresie występowania różnych dysfunkcji oraz kwestii związanych z naturalnym okresem w życiu każdego człowieka, jakim jest starość – tłumaczyła Ligia Jamer.

Podkreślić należy, że to już kolejna inicjatywa JFOON i PZERiI w ramach programu edukacyjnego "NiepełnoSPRAWNI-pełnoPRAWNI. Tworzymy społeczeństwo otwarte dla każdego", który jest objęty patronatem honorowym Prezydenta Miasta Jelenia Góra oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji z Warszawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
929
Tak
10%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
26%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group