Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 8092
Zalogowanych: 67
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jak mieszkamy? Chyba (statystycznie) nieźle

Sobota, 12 grudnia 2015, 13:04
Aktualizacja: 13:14
Autor: UM
Jelenia Góra: Jak mieszkamy? Chyba (statystycznie) nieźle
Fot. Archiwum
– Gdyby przyjąć, że jedno boisko piłkarskie ma wymiary ok. 100 x 50 m, to powierzchnia użytkowa jeleniogórskich mieszkań zajmuje tyle, ile ponad 450 boisk ułożonych jedno obok drugiego. Ale tę powierzchnię trzeba podzielić inaczej, na ok. 34,9 tys. mieszkań, więc wygląda na to, że mieszkamy (przeciętnie) w niezłych warunkach, bo średnia powierzchnia użytkowa mieszkania jeleniogórskiego zajmuje ok. 65 mkw. – informuje Cezary Wiklik, rzeczni Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

O ile u progu przemian społeczno-gospodarczych odsetek mieszkań i domów prywatnych był wręcz śladowy, to obecnie jest inaczej. Z wszystkich jeleniogórskich mieszkań niewiele ponad 10% ( 3,7 tys.) stanowi własność komunalna bądź państwowa. Pozostałe to mieszkania prywatne, kupione z reguły w rozmaitych wspólnotach.

Poza komunalnymi mieszkaniami istnieją też lokale socjalne. Zajmowane są albo przez niezamożnych mieszkańców, albo też traktowane jako „przejściowe”, to znaczy zamieszkują tam ludzie, którzy muszą przeczekać z różnych powodów jakiś czas, nim osiądą we własnym lokum. Prawie 450 takich lokali utrzymywanych jest w Jeleniej Górze. Najczęściej nie są one wyposażone w komplet instalacji.

- Gdyby z kolei szukać odpowiedzi na pytanie: czy w Jeleniej Górze brakuje mieszkań, to nie jest ona jednoznaczna. Z jednej bowiem strony istnieje bardzo szeroka oferta developerska, więc każdy, kto ma pieniądze, albo zdolność kredytową może niemalże „z marszu” wejść w posiadanie wygodnego, nowoczesnego mieszkania. Z drugiej , w bardzo wielu domach od lat stoją puste mieszkania, które jednak mają właściciela, który ma inne, wygodniejsze lokum, albo też jest mieszkańcem innej miejscowości, a spadkobiercą poprzedniego lokatora, który wykupił to mieszkanie na własność, ale reguluje wszelkie należności , więc nic nie stoi na przeszkodzie, by był posiadaczem dwóch (albo i więcej) mieszkań. Z drugiej strony – spora kolejka ludzi ubiega się o przydział mieszkania komunalnego, bo nie stać ich na kupno mieszkania developerskiego, a nie ma też ochoty (albo pieniędzy) na dłuższe wynajmowanie mieszkania. Z informacji, jakie łatwo można pozyskać w Internecie wynika bowiem, że cena wynajmu mieszkania w Jeleniej Górze kształtuje się na poziomie od kilkunastu do ponad 40 zł/m kwadr., to znaczy jest wielokrotnie wyższa, niż czynsz w mieszkaniu komunalnym – dodaje Cezary Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
441
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
10%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Kolizja w Radomierzu
 
Ciekawe miejsca
Wznowienie badań archeologicznych na zamku w Bolkowie
 
Aktualności
Sudecka – z serca miasta w góry
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group