Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8548
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jak lato to tylko w teatrze!

Czwartek, 13 maja 2010, 15:27
Aktualizacja: Piątek, 14 maja 2010, 8:04
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Jak lato to tylko w teatrze!
Fot. TEJO
Jelenia Góra już po raz trzeci z rzędu otrzymała wsparcie z Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie na organizację cennej imprezy dla dzieci i młodzieży. Tegoroczne „Lato w teatrze” będzie miało aż cztery turnusy! Dołożyło się miasto.

Dotychczasowe realizacje powstałe podczas wakacyjnej przygody z teatrem z udziałem jeleniogórskiej dzieci i młodzieży stały na tak wysokim poziomie, że decydenci z Warszawy nie wahali się przy rozstrzygnięciu tegorocznych wniosków o organizację LWT. Tym razem swoje projekty przedstawiły osobno: Teatr im. Norwida wraz z Jeleniogórskim Centrum Kultury, oraz Zdrojowym Teatr Animacji. Instytut im. Raszewskiego przyznał po około 80 tysięcy złotych. Miasto dołożyło 22 tysiące złotych.

– Przyznanie Jeleniej Górze tych środków to skutek świetnej pracy całego zespołu młodych wykonawców i pracowników technicznych w latach poprzednich, a także niezaprzeczalna zasługa Tadeusza Wnuka, aktora Teatru im. Norwida, który zajmuje się także edukacją teatralną – mówi Bogdan Koca, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. C. K. Norwida. – Zajmujemy się nie tylko produkcją premier, lecz także budowaniem zainteresowania wśród młodzieży tym, co robimy. „Lato w Teatrze” bardzo nam w tym pomaga – dodaje.

W tym roku w „Norwidzie” dwa tygodnie ukoronowane podwójnym pokazem premierowym przedstawienia spędzi około 30-osobowa grupa młodzieży w wieku od 17 do 19 lat. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Jeszcze nie wiadomo, jakiej tematyki będzie dotyczyło przedstawienie. Organizatorzy poinformują o tym niebawem. Póki co Teatr im. Norwida ogłasza nabór chętnych. Mogą się oni zapisać dzwoniąc na nr 0 75 64 28 130 (do Jowity Bednarek) lub 0 75 64 28 128 (do Tadeusza Wnuka). Tam też dowiedzą się o warsztatach więcej. Turnus zaczyna się 5 lipca. Pokazy premierowe przewidziano na 17 i 18 lipca.

Z kolei w sierpniu szansę na sceniczną przygodę będą mieli gimnazjaliści. Od 2 do 15 VIII LWT przeniesie się do Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Wiadomo, że przedstawienie będzie realizowane w przestrzeni hali magazynowej.

Dwa turnusy warsztatów organizuje także Zdrojowy Teatr Animacji. – Będzie to Lato w Teatrze bez teatru – żartuje Bogdan Nauka, dyrektor ZTA. Powód? Placówka jest pozbawiona remontowanej właśnie sceny. Okazuje się, że ten brak nie przeszkodzi w przeprowadzeniu imprezy, która będzie miała charakter plenerowy. – Mamy propozycje dla dzieci, z którą startujemy już 28 czerwca. Będziemy pracowali nad widowiskiem „Z Koziołkiem Matołkiem dookoła Parku Zdrojowego” jeszcze zanim zacznie się rewaloryzacja tego miejsca – tłumaczy Bogdan Nauka. W razie brzydkiej pogody próby będą odbywały się w II LO im. Norwida lub w Kawiarni Zdrojowej. Z kolei młodzież starsza weźmie udział w dwutygodniowych przygotowaniach do spektaklu pod tytułem: „Wjazd Królowej Marysieńki do Cieplic”. Termin tego warsztatu nie jest jeszcze znany. Wymaga uzgodnienia, aby nie pokrywał się z propozycją Teatru im. Norwida.

Warsztaty w ZTA są odpłatne. – Nie dlatego, że nie mamy pieniędzy, bo gwarantuje nam to miasto i Instytut Teatralny z Warszawy. Zdarzało się w ubiegłych latach, że rodzice traktowali naszą imprezę jak przechowalnię dla dzieci, które zabierano nam po tygodniu pobytu, co nie ułatwiało pracy. Dlatego chcemy rodziców w pewnym sensie „zdyscyplinować” – powiedział B. Nauka. Chętni zapłacą 50 złotych, za które zostanie wykupione wyżywienie.

Dyrektorzy obydwu teatrów podkreślają, jak bardzo Instytut Teatralny im. Raszewskiego docenił pracę jeleniogórzan w poprzednich edycjach. – Jedną z prezentacji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego poświęconą Latu w Teatrze ilustrowały zdjęcia i film z prac „Teatrzyku Jelonka Górskiego”, który już po raz trzeci będzie miał okazję spotkać się i zagrać razem – mówi Bogdan Nauka.

Dyrektor Bogdan Koca zaznacza, że LWT to nie tylko praca nad sztuką. – Młodzież poznaje zasady marketingu i promocji teatralnej. Dzięki warsztatom nieśmiali, którzy chcą pokonać tę cechę, mają szansę, aby się otworzyć i odkryć w sobie nowe talenty. Skutkiem jest wspólny proces twórczy, który młodym wykonawcom i ich opiekunom dostarcza niezapomnianych wrażeń – usłyszeliśmy. Instytut Teatralny reprezentuje Marzena Szpak.

Patronem medialnym Lata w Teatrze jest portal i tygodnik Jelonka.com.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group