Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 4465
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Izerskie i Karkonoskie zioła w publikacji Wiatera

Czwartek, 26 października 2017, 7:32
Aktualizacja: 8:19
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Izerskie i Karkonoskie zioła w publikacji Wiatera
Fot. Przemek Kaczałko
To powinna być obowiązkowa pozycja nie tylko dla przewodników sudeckich, ale wszystkich miłośników ziołolecznictwa i świadomych konsumentów produktów regionalnych. „Laboranci u Ducha Gór” wydana przez jeleniogórskie Wydawnictwo Ad–Rem to książka, która doczekała się wczoraj (26.10) w Książnicy Karkonoskiej spotkania z jej autorem – Przemysławem Wiaterem.

W sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej trudno było wczoraj znaleźć wolne miejsce - choćby stojące, bowiem najnowsza pozycja autorstwa znanego regionalisty, podobnie jak poprzednie (np. Walonowie u Ducha Gór) cieszy się dużym zainteresowaniem. Na spotkanie licznie przybyła Gildia Przewodników Sudeckich, lokalni wytwórcy produktów regionalnych i wielu mieszkańców regionu zainteresowanych historią naszego regionu.

- Książka powstawała dobrych parę lat i została napisana przede wszystkim dla miłośników regionu - ludzi, którzy swoje serce i dusze zostawili w Karkonoszach i Górach Izerskich - powiedział Przemysław Wiater wymieniając m.in. przewodników sudeckich, historyków, nauczycieli, pasjonatów, a także ludzi zajmujących się ziołolecznictwem. Niespodzianką dla przybyłych na spotkanie była "apteka karkonoska", którą przygotowali pracownicy Książnicy Karkonoskiej korzystając m.in. z wiedzy zawartej w książce Wiatera.

- Tradycje lecznictwa w Karkonoszach i Górach Izerskich sięgają średniowiecza i są istotną częścią historii tej ziemi, chociaż może zapomnianą, ale myślę, że w dobie chemii opartej na syntezie warto wrócić do ziół - podkreślił P. Wiater, który cieszy się, że laboranci to nie tylko melodia przeszłości, bowiem w naszym regionie są osoby, które kontynuują zdrowotne tradycje. - Świetnym przykładem jest przewodnik sudecki Tomasz Łuszpiński, którego Likier Karkonoski podbija nie tylko rynki dolnośląskie, ale i w całej Polsce - powiedział znany regionalista i muzealnik.

Lista nazwisk laborantów jest dość obszerna. - Udało mi się dotrzeć do spisu laborantów z Karpacza, Miłkowa i Głębocka z końca XVIII wieku, ale i dzisiaj te tradycje są u nas żywe - mówił P. Wiater, którego książka została wydana w tak przystępnej formie, że każdy Czytelnik znajdzie coś dla siebie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
796
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Jeleniogórska Szprycha 2025
 
Jeleniogórskie ulice
Symbol polskości w centrum Jeleniej Góry – ulica Drzymały
 
Aktualności
Wakacje w pełni, a basen nadal zamknięty
 
Polityka
Prezydencie, ułaskawiaj?
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group