Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 7596
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: IV Dni Muzyki Papieskiej w Karkonoszach za nami

Czwartek, 28 października 2021, 10:02
Aktualizacja: 12:13
Autor: KSON/TS
Jelenia Góra: IV Dni  Muzyki Papieskiej w Karkonoszach za nami
Fot. TS
Pierwszy koncert miał miejsce w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, drugi koncert odbył się w kościele Jana Chrzciciela w Cieplicach.

Wieczór w Cieplickim kościele ojca Pijarów był wyjątkowo udany. Świątynia wypełniona była po brzegi kuracjuszami i mieszkańcami Cieplic, którzy w owacjach na stojąco oklaskiwali wykonawców. Muzycy dwukrotnie bisowali a szczególnym upodobaniem i na dodatkowe brawa i koncertowe okrzyki zasłużyła ukochana przez Jana Pawła II “Barka” w wykonaniu rodzimego zespołu dixilandowego, pięknie współbrzmiącego z refleksyjnymi śpiewanymi modlitwami zespołu wokalno-instrumentalnego „Fides” z gitarami, skrzypcami i congami, wykonującego amerykańskie chrześcijańskie pieśni wiary, połączone z instrumentalnymi wersjami znanych standardów muzyki gospel i jazzu tradycyjnego, które zagrał zespół „Karkonoski Dixiland”, w tradycyjnym składzie: klarnet, saksofon sopranowy, trąbka, puzon, banjo, perkusja oraz suzafon.

Muzyka jazzowa i wykonawcy trochę nietypowi jak na świątynię katolicką w Polsce, natomiast nic dziwnego, że pieśni prezentowane podczas koncertów spotkały się z tak ogromnym uznaniem publiczności, gdyż jest to muzyka miłości i radości.
Koncert uświetnił swoim występem aktor jeleniogórskiego Teatru im. Kamila Cypriana Norwida, Jacek Paruszyński, czytający z niesamowitą charyzmą elementy miłosierdzia i papieskie przesłania, z rozważaniami nad modlitwą „Ojcze nasz”.
Były jak zwykle ulubione przez Jana Pawła II kremówki, przygotowane przez młodzież jeleniogórskiej „Handlówki” i cieplickie piekarnie.

Miło nam było widzieć również samorządowców i polityków. Ojciec Grzegorz proboszcz parafii Cieplickiej i miejscowa wspólnota parafialna dziękowała organizatorom. Koncerty odbył się dzięki gościnności proboszczów kościoła Garnizonowego i Kościoła oo Pijarów w Cieplicach, dzięki patronatowi Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiemu, patronatowi Prezydenta Jeleniej Góry i Starosty Karkonoskiego, oraz sponsorom, z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu na pierwszym miejscu. W obu świątyniach zgromadziło się ponad tysiąc widzów i słuchaczy, w tym liczni turyści i kuracjusze, a za nagłośnienie tego wydarzenia trzeba podziękować patronom medialnym, tj. Radiu Wrocław, Radiu Wawa, Muzycznemu Radiu a także Radiu KSON i Telewizji Strimeo.

Koncertami zainteresował się również Instytut kultury Włoskiej w Krakowie koło w Jeleniej Górze, ponieważ postać Jana Pawła II we Włoszech cieszy się niezmiennym szacunkiem i popularnością.

Rozważamy teraz - mówi Stanisław Schubert, organizator i pomysłodawca koncertów - jaką niespodziankę muzyczną przygotować na V dni papieskiej w Karkonoszach w 2022 roku...

Jak co roku, płyty dvd z zapisem koncertu dostępne będą nieodpłatnie w siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych przy Osiedlu Robotniczym 47A, w Jeleniej Górze

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
855
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group