Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 9994
Zalogowanych: 73
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Inwestycje dla ochrony lasów przed suszą

Poniedziałek, 15 czerwca 2020, 6:02
Aktualizacja: Wtorek, 16 czerwca 2020, 11:16
Autor: WAC
Region: Inwestycje dla ochrony lasów przed suszą
Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
To bardzo istotne działania w kontekście systematycznego obniżania się poziomu wód gruntowych oraz panującej suszy. Dolnośląskie leśnictwa w najbliższych latach planują szereg inwestycji powodujących retencjonowanie wody, zwane małą retencją, które mają pomóc rozwiązać powstające problemy związane z przesuszeniem.

Mała retencja polega na gromadzeniu wody w niewielkich zbiornikach, zatrzymywaniu lub spowalnianiu spływu wód, przy jednoczesnym zachowaniu i wspieraniu rozwoju krajobrazu naturalnego. Podstawową zasadą gospodarki wodnej w lasach jest utrzymanie w stanie zbliżonym do naturalnego źródlisk, różnego rodzaju zbiorników wodnych, cieków, bagien i mokradeł.Ingerencja w środowisko wodne lasu jest uzasadniona tylko wówczas, gdy jej celem jest stabilizacja uwilgotnienia siedlisk leśnych, zapobieganie wpływom ekstremalnych zjawisk klimatycznych oraz łagodzenie skutków działalności ludzkiej.

W dolnośląskich lasach jest realizowana mała retencja nizinna oraz górska.Na obszarach nizinnych są to głównie nowe i odtworzone zbiorniki wodne niewielkich rozmiarów oraz zastawki i przetamowania zatrzymujące wodę w rowach czy kanałach. W górach wiele działań polega na ochronie przed erozją, a także m.in. na usuwaniu barier na potokach dla organizmów wodnych, spływu rumoszu i wód wezbraniowych, czemu służy np. budowa brodów i szerokich przepustów.

Na Dolnym Śląsku znajduje się aż 514 zbiorników wodnych o charakterze przeciwpożarowym i retencyjnym oraz 586 obiektów stawowych. W roku 2007 rozpoczęto kompleksowe działania mające na celu poprawę warunków hydrogeologicznych i do roku 2015 odbudowano 166 zbiorników retencyjnych oraz wybudowano 101 nowych obiektów mających na celu retencjonowanie wody i umożliwienie racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi w okresach suchych.

Obecnie jednostki Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu kontynuują działania podjęte 13 lat temu i w ramach projektów współfinansowanych ze środków UE do końca 2021 roku planują: wybudować 36 nowych zbiorników retencyjnych, przebudować (dostosować do funkcji retencyjnych) 43 istniejące zbiorniki, i odbudować (przywrócić funkcje retencyjne) 64 istniejące zbiorniki.

Twoja reakcja na artykuł?

29
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
3
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
965
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Poważne zderzenie trzech aut na Sudeckiej
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr Blackout Paradox
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
 
Aktualności
Pamięć o Rzezi Wołyńskiej silniejsza niż czas
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group