Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 5194
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Inauguracyjna konferencja nowego stowarzyszenia w Jeleniej Górze

Sobota, 25 października 2014, 8:22
Aktualizacja: Niedziela, 26 października 2014, 13:52
Autor: Org
Jelenia Góra: Inauguracyjna konferencja nowego stowarzyszenia w Jeleniej Górze
Fot. Mea
W siedzibie jeleniogórskiego oddziału Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli odbyła się konferencja „Zrozumieć i Wspomóc. Różne problemy. Różne strategie pomocy.” Pomysłodawcą i organizatorem było nowo powstałe Jeleniogórskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sodalis.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, przybyło na nie ponad 130 osób. Poruszane tematy dotyczyły interwencyjnych form i sposobów działania wobec osób doświadczających przemocy oraz uzależnionych i potrzebujących wsparcia psychoterapeutycznego. Wyłoniono m.in. kwestie szerszej i specjalistycznej diagnostyki i terapii, w tym osób z niepełnosprawnością intelektualną, chorobami psychicznymi oraz zaburzeniami odżywiania.

Bata Poleszczuk, prezes Stowarzyszenia podkreślała, że było to wielkie wyzwanie, ale szczęśliwie, zwieńczone sukcesem, do czego Sodalis dążyło.

Wykłady specjalistów dotyczyły zagadnień z psychiatrii, psychoterapii, pedagogiki. Psychoterapeuta Anna Biesiada przybliżyła słuchaczom istotę psychoterapii. Problem przemocy wobec dzieci oraz różnych aspektów pomocy zaprezentowała psycholog Katarzyna Nowak. Problematykę zaburzeń odżywiania przedstawiła psycholog Małgorzata Kaczmarek, metodę „otwartego dialogu” jako nowej perspektywy w psychiatrii środowiskowej przybliżyła Paulina Grelewicz, lekarz specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży. Ponadto Anna Nikiel specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży przedstawiła ważny problem samobójstw w okresie dorastania. Konferencję zakończyło wystąpienie wraz z ciekawą prezentacją dotyczącą skuteczności i uniwersalności dogoterapii zaprezentowane przez pedagoga specjalnego, dogoterapeutę Mirellę Michalewską.

Istotnym akcentem było również wystąpienie przedstawicieli instytucji pomocowych i interwencyjnych, którzy zaprezentowali aktualne tendencje w obszarze potrzeb i problemów mieszkańców naszego miasta w odniesieniu do pracy poszczególnych instytucji. Tomasz Krzesiewicz, prokurator zwrócił uwagę na tendencje wzrostową w zgłoszeniach dotyczących przemocy seksualnej wobec dzieci. Potwierdził, że są to bardzo trudne sprawy,
a problem w społeczeństwie nadal opatrzony jest często zmową milczenia wśród rodziny i sąsiadów.

Agnieszka Baraniecka, zastępca dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zwróciła uwagę na tendencje wzrostową w zakresie potrzeb badań, porad i terapii, szczególnie zauważalna staje się ona w stosunku do najmłodszych dzieci. Podkreśliła też coraz większą świadomość rodziców, stąd większa liczba zgłoszeń.

Żaneta Marmon–Leśniak, kierownik Poradni Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych Stowarzyszenia Monar zwróciła uwagę na tendencje wzrostową w zakresie zgłoszeń do poradni oraz obniżanie się wieku u osób korzystających z jej pomocy. Podobną tendencję spostrzegła Poradnia Leczenia Uzależnień w SP ZOZ przy Szpitalu Specjalistycznym MSW, którą reprezentowała Bogumiła Błaszczyk, kierownik poradni.

Wypowiedzieli się także przedstawiciele, kuratorów, MOPS-u, TKOPD-u, KSON-u, OIK-u oraz Policji. Podsumowania dokonał Andrzej Marchowski, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, który zwrócił uwagę na potrzebę dobrych przepisów wykonawczych w obszarze pomocy psychospołecznej, prewencyjnej, a przede wszystkim dobrej współpracy wszystkich instytucji.

Z konferencji szczególnie z bloku „GŁOS z MIASTA” utworzony zostanie raport, który może być pomocny w opracowywaniu programów i projektów w zakresie ochrony zdrowia psychicznego.
Konferencja cieszyła się ogromną popularnością, a słuchacze docenili jej wartość merytoryczną. Dodać należy, że udział w konferencji był bezpłatny i została całkowicie sfinansowany ze środków własnych stowarzyszenia, które podjęło już starania o pozyskiwanie środków na realizację kolejnych zadań statutowych. Przy stowarzyszeniu prowadzona jest także działalność gospodarcza, z której częściowy odpis przekazywany jest na cele statutowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group