Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 4276
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Inauguracyjna konferencja nowego stowarzyszenia w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 25 października 2014, 8:22
Aktualizacja: Niedziela, 26 października 2014, 13:52
Autor: Org
Fot. Mea
W siedzibie jeleniogórskiego oddziału Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli odbyła się konferencja „Zrozumieć i Wspomóc. Różne problemy. Różne strategie pomocy.” Pomysłodawcą i organizatorem było nowo powstałe Jeleniogórskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sodalis.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, przybyło na nie ponad 130 osób. Poruszane tematy dotyczyły interwencyjnych form i sposobów działania wobec osób doświadczających przemocy oraz uzależnionych i potrzebujących wsparcia psychoterapeutycznego. Wyłoniono m.in. kwestie szerszej i specjalistycznej diagnostyki i terapii, w tym osób z niepełnosprawnością intelektualną, chorobami psychicznymi oraz zaburzeniami odżywiania.

Bata Poleszczuk, prezes Stowarzyszenia podkreślała, że było to wielkie wyzwanie, ale szczęśliwie, zwieńczone sukcesem, do czego Sodalis dążyło.

Wykłady specjalistów dotyczyły zagadnień z psychiatrii, psychoterapii, pedagogiki. Psychoterapeuta Anna Biesiada przybliżyła słuchaczom istotę psychoterapii. Problem przemocy wobec dzieci oraz różnych aspektów pomocy zaprezentowała psycholog Katarzyna Nowak. Problematykę zaburzeń odżywiania przedstawiła psycholog Małgorzata Kaczmarek, metodę „otwartego dialogu” jako nowej perspektywy w psychiatrii środowiskowej przybliżyła Paulina Grelewicz, lekarz specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży. Ponadto Anna Nikiel specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży przedstawiła ważny problem samobójstw w okresie dorastania. Konferencję zakończyło wystąpienie wraz z ciekawą prezentacją dotyczącą skuteczności i uniwersalności dogoterapii zaprezentowane przez pedagoga specjalnego, dogoterapeutę Mirellę Michalewską.

Istotnym akcentem było również wystąpienie przedstawicieli instytucji pomocowych i interwencyjnych, którzy zaprezentowali aktualne tendencje w obszarze potrzeb i problemów mieszkańców naszego miasta w odniesieniu do pracy poszczególnych instytucji. Tomasz Krzesiewicz, prokurator zwrócił uwagę na tendencje wzrostową w zgłoszeniach dotyczących przemocy seksualnej wobec dzieci. Potwierdził, że są to bardzo trudne sprawy,
a problem w społeczeństwie nadal opatrzony jest często zmową milczenia wśród rodziny i sąsiadów.

Agnieszka Baraniecka, zastępca dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zwróciła uwagę na tendencje wzrostową w zakresie potrzeb badań, porad i terapii, szczególnie zauważalna staje się ona w stosunku do najmłodszych dzieci. Podkreśliła też coraz większą świadomość rodziców, stąd większa liczba zgłoszeń.

Żaneta Marmon–Leśniak, kierownik Poradni Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych Stowarzyszenia Monar zwróciła uwagę na tendencje wzrostową w zakresie zgłoszeń do poradni oraz obniżanie się wieku u osób korzystających z jej pomocy. Podobną tendencję spostrzegła Poradnia Leczenia Uzależnień w SP ZOZ przy Szpitalu Specjalistycznym MSW, którą reprezentowała Bogumiła Błaszczyk, kierownik poradni.

Wypowiedzieli się także przedstawiciele, kuratorów, MOPS-u, TKOPD-u, KSON-u, OIK-u oraz Policji. Podsumowania dokonał Andrzej Marchowski, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, który zwrócił uwagę na potrzebę dobrych przepisów wykonawczych w obszarze pomocy psychospołecznej, prewencyjnej, a przede wszystkim dobrej współpracy wszystkich instytucji.

Z konferencji szczególnie z bloku „GŁOS z MIASTA” utworzony zostanie raport, który może być pomocny w opracowywaniu programów i projektów w zakresie ochrony zdrowia psychicznego.
Konferencja cieszyła się ogromną popularnością, a słuchacze docenili jej wartość merytoryczną. Dodać należy, że udział w konferencji był bezpłatny i została całkowicie sfinansowany ze środków własnych stowarzyszenia, które podjęło już starania o pozyskiwanie środków na realizację kolejnych zadań statutowych. Przy stowarzyszeniu prowadzona jest także działalność gospodarcza, z której częściowy odpis przekazywany jest na cele statutowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~sumienie 25-10-2014 9:33
Taka organizacja powinna dostać wsparcie finansowe z budżetu ,trzeba ratować żywych .
~~~ 25-10-2014 11:09
Bardzo fajna konferencja tylko dlaczego "zwykli mieszkańcy"o tym spotkaniu,dacie godzinie nie wiedzieli.Na sali widać pedagogów,psychologów i ludzi z tej"branży"-to ci którzy mają pomagać,a gdzie ci co pomocy potrzebują i chętnie by posłuchali.Siedzą w zakamarkach swojego domu i męczą się z problemem !!! Chętnie by skorzystali też "nie oświatowcy".
~ 25-10-2014 14:13
świetna konferencja !!! brawa dla organizatorów!!! bardzo bogaty blok merytoryczny - wykładowy, możliwość dyskusji, takie inicjatywy są ważne! poruszono wiele ważnych problemów, duży plus takżę za ciekawie zaaranżowany wystrój miejsca gdzie był catering i możliwość dyskusji GRATULACJE!
~uczestniczka 25-10-2014 14:37
BRAWA dla Organizatorów ! Świetna konferencja, cudowni ludzie z sercem! Życzę Sukcesów w dalszych działaniach!
~uczestniczka 25-10-2014 15:13
Organizatorzy mają swoją stronę internetową każdy "zwykły mieszkaniec" otrzyma tam pomoc http://www.sodalis.org.pl/
~ 25-10-2014 16:02
cenny czas z cennymi osobami na tematy bardzo wazne dla naszego miasta , młode pokolenie.
~N/A 25-10-2014 16:24
Jak na pierwszą konferencje, organizatorzy spisali sie na 6 z plusem! Warto było poświęcić te kilka godzin na poszerzenie wiedzy. Mam nadzieje, że strona internetowa (ponoć w przygotowaniu) już niedługo ruszy i na bieżąco będziemy mogli dowiadywał sie o kolejnych inicjatywach, bo zapowiada się bardzo interesująco! Do ~~~ Nawet najlepszy specjalista sam z siebie do twego domu nie przyjdzie - wpierw musi dostać sygnał, że jest potrzebny, więc: Wyjdźcie z domu i szukacie aktywnie pomocy, a jeśli nie chcesz wychodzisz, są telefony i internet... Nie musisz być sam/a z problem(em)ami.
~Ewa 25-10-2014 16:48
Jestem pod ogromnym wrażeniem, brawa dla organizatorów. Konferencja przybliżyła problemy i podpowiedziała, gdzie można skierować tych, co pomocy potrzebują. Taka wiedza jest niezbędna każdemu. Czekam z niecierpliwością na następne spotkania.
~ 25-10-2014 17:33
tylu terapeutów jeleniogórskichw w jednym miejscu jeszcze nie widziałam:) Fajnie ze sie zebrali i chcą cos roboc w naszym mieście
~mieszkanka miasta 25-10-2014 18:16
Bardzo cenna inicjatywa osób, które w tych trudnych czasach pogoni za pieniądzem poświęcają swój prywatny czas i energię na zrobienie czegoś dla mieszkańców Jeleniej Góry, tym bardziej w tak trudnym i potrzebnym kręgu niesienia działań pomocowych i interwencyjnych. Dzięki działalności takich stowarzyszeń i organizacji nasza Jelenia Góra ma większe szanse, żeby nie odstawać od wielkomiejskich ośrodków typu Wrocław czy Poznań, gdzie możliwości pomocy jest znacznie więcej niż u nas. Twórcom stowarzyszenia życzę powodzenia w realizacji tych trudnych zadań jak również wsparcia od władz naszego miasta, bo takim inicjatywom trzeba pomagać.
~Alka 25-10-2014 18:37
Fajna inicjatywa, super konferencja, ludzie z pasją! Trzymam kciuki
~ 25-10-2014 18:49
Miałam przyjemność uczestniczyć w tym spotkaniu i muszę pogratulować organizatorom. Świetna konferencja podczas, której można było uzyskać informacje gdzie szukać pomocy. Wydaje się, że w świecie internetu nie powinno być z tym problemu a jednak jest. Pseudo specjalistów jest wielu. Właśnie podczas tego spotkania można było się dowiedzieć gdzie i do kogo udać się kiedy zaistnieje taka potrzeba i mieć pewność, iż jest to fachowiec.
~ 26-10-2014 0:45
Konferencja przygotowana i przeprowadzona bardzo ciekawie, szkoda tylko ze z takim poślizgiem czasowaym. o zapoznaniu z cennikiem usług stowarzyszenia obawiam się że nie wielu będzie stać na ich usługi ale zyczę powodzenia i sukcesów.
~Anzelm B. 26-10-2014 8:33
Bardzo, bardzo brzydcy ludzie ! Wyglądają jakby dopiero co poradzili sobie z własnymi problemami i nadal się leczą. W życiu nie oddałabym swoich spraw osobom wyglądającym tak niesympatycznie. Zmęczone twarze, wymuszone uśmiechy, brrrrrrr... .
~Du Du 26-10-2014 9:52
Brawo dla Organizatorów! Super pomysł. Fajnie, że takie inicjatywy pojawiają się w naszym mieście. Profesjonalne podejście do omawianych problemów. Gratulację, powodzenia na przyszłość. Ps. Już pierwszy chętny do skorzystania z pomocy Anzelm B. Zorganizuj coś pożytecznego , potrzebnego i jeszcze umiejętnie i ciekawie to przekaż innym , którzy przekazaną przez Ciebie wiedzę będą mogli wykorzystać w pomocy potrzebującym .
~* 26-10-2014 10:11
Super, że powstało to stowarzyszenie. Oby więcej takich działań. Patrząc na cennik to nie sądzę aby był on wysoki. W naszym mieście brakuje miejsc gdzie tylu specjalistów, tak dobrych, może pomóc człowiekowi. Ci ludzie musieli wiele pracy włożyć w zdobycie wiedzy i tak dużego doświadczenia, z tego pewnie wynikają ceny. Jeśli ktoś ma wątpliwości proponuje porównać z cenami wrocławskich specjalistów, do których wiele osób mających poważny problem i tak jechało po diagnozę czy pomoc. Teraz ta pomoc jest w Jeleniej. Stowarzyszenie będzie organizować otwarte soboty, podczas których będzie udzielało pomoc za darmo.
~Anzelm B. 26-10-2014 12:14
Jestem raczej leciwa i nie zorganizuję już żadnej hucpy za unijną gotówkę. Przed wyborami ! Następnych raczej nie dożyję. Co mogłam to zorganizowałam i większość z obecnych na zdjęciu skorzystało z tego. Proszę nie rzucać się do gardła wszystkim, kto krytycznie patrzy na przedwyborcze harce. Mój krytycyzm odnosi się do inicjatyw, które nie mają racji bytu w podzielonym już rynku opieki nad potrzebującymi. Niech ktoś podliczy istniejące już organizacje, szpitale, praktyki lekarskie i policyjno-szkolne inicjatywy; wtedydopiero możemy podyskutować. Pamięta jeszcze ktoś, że KSON np. lub szpital msw w Cieplicach są potentatami w dziedzinach, które chce opanować nowopowstałe Stowarzyszenie ?
~* 26-10-2014 12:26
A gdzie tu jest cokolwiek o unijnych pieniądzach lub wyborach? Stowarzyszenie nie chce zabrać pracy szpitalowi msw lecz być nową możliwością i alternatywną dla ludzi potrzebujacych pomocy
~ 26-10-2014 13:33
dla mnie fajna inicjatywa! mogłam spotkać ciekawych ludzi, podyskutować, doszkolić się! dobry pomysł i dobry temat dziękuje
~Anzelm B. 26-10-2014 14:18
Założę się o resztę mojego żywota, że inicjatywa ta z...hnie, jak wiele podobnych w ciągu jednego roku. Że pieniądze unijne - proszę zapytać organizatorów. Za salę i poczęstunek oraz za wykłady ktoś zapłacił. Ja, Pani, Pan.
~Rudi 26-10-2014 15:34
Jasne, jasne. Do maili zabrało się całe stowarzyszenie,oczywiście tych na plus. Wiadomo, że bęedzie to poradnia konkurencyjna dla Msw i poradni z Cieplic. Ciekawe, jaka rola pracowników tych placówek, przecież to konkurencja, zwłaszcza że stowarzyszenie utworzyli pracownicy tych dwóch poradni. I może jeszcze miasto da na to pieniądze,skandal!
~P. 26-10-2014 18:24
Bardzo profesjonalna konferencja poruszająca wiele istotnych tematów. Dobrze,że jest możliwość skorzystania dla mieszkańców Jeleniej Góry z oferty aktywnych sobót. Gratulacje dla organizatorów.
~ 26-10-2014 18:35
Moja koleżanka działa w tym stowarzyszeniu. Za darmo wystąpili wykładowcy, dziewczyny ze swoich pieniędzy opłaciły pomoce i materiały szkoleniowe, wynajm sali oraz catering. Każda piekła, kupowała, rozwoziła zaproszenia, szyła obrusy, przywoziła dekoracje z domu. Dziewczyny chcą środowisku pomóc, dlatego krzywdzące są komentarze P. Anzelma.
~MM 26-10-2014 18:56
Dokładnie tak było. Dziewczyny same wszystko piekły i przygotowały w wolnym czasie. Brawo!!
~ani 26-10-2014 19:52
jaka konkurencja dla takiego potentata jak msw???? czy monar???czy bukowiec...można by wymieniać. Potrzebujących nie brakuje a kolejki w służbie zdrowia coraz wieksze, ostatnio dostałam termin dla dziecka w MSW na za 2 miesiące, moejej koleżanki dziecko na terapię czekało 4 miesiące... realia są jakie są i każda pomoc się przyda. Byłam i szczerze byłam zaskoczona otwartością, możliwością porozmawiania, dobrą atmosferą, Gratuluję i trzymam kciuki, Malkontentów nigdy w Polsce nie zabraknie.
~Nauczyciel 26-10-2014 19:55
Drodzy Państwo nie bardzo rozumiem co wami kieruje ze wypisujecie takie negatywne rzeczy? Zamiast doceniać fakt ze jest ktoś kto oferuję swoją pomoc pragnie działać i świadczyć usługi to wy wypisujecie takie bzdury... To chyba z zazdrości ktoś wypowiada się ze organizacja jest konkurencja... Nie oceniajmy innych przez pryzmat swoich niepowodzeń i innych zdychajacyh jak ktoś powiedział stowarzyszeń. Ja wam życzę samych sukcesow
~ 26-10-2014 19:57
Mój poprzednik ma całkowita racje!!! My Polacy potrafimy tylko narzekać i zazdrościć innym! Powodzenia sodalis oby więcej takich inicjatyw:)
~ 27-10-2014 8:56
Kolejny sztuczny twór, którego zadaniem jest wyciągnięcie pieniędzy z budżetu kosztem instytucji, które już działają. Szkoda tylko, że na takie pomysły nie wpadają dyrektorowie placówek już działających. Ale żeby coś mogło powstać coś trzeba powoli niszczyć.
~ksawery 27-10-2014 9:54
zaskakuje mnie prosze Panstwa, jak wiele niepokoju wzbudzają nowe inicjatywy w naszym miescie. Skąd to się bierze. czy nie umiemy juz wspólpracowac zeby zyło się lepiej??
~Graża 27-10-2014 14:26
Czytam i się dziwię, no może niewiele mnie już dziwi..Dlaczego startujecie Panie od manipulacji, czy na tym będzie polegała "pomoc" ludziom? Nie nastawiajcie ich opinii, pokażcie najpierw co umiecie. Czytając uważnie, a na tym polega też moja profesja,komenują pochlebnie 2,3 te same osoby ze stowarzyszenia. Wiadomo, że poszły pieniądze z miasta a Wy tu o ciastach pieczonych nocką ciemną. Trochę to obciachowe...I dlaczego, jeżeli ma to działać tylu tu pedagogów? Im płacić? Za jaką diagnozę? Nie mają prawa stawiać konkretnych diagnoz-do przedszkola, świetlicy, wtedy będzie korzyść z tego.
~ 27-10-2014 15:30
Nie rozumiem skąd tyle jadu i przekonanie, że stowarzyszenie na konferencje otrzymało dotację? Szanowna Grażo Chwali się Pani swoją Profesją - to proszę sprawdzić dokładnie czy miasto dało pieniądze bo o ile wiem od organizatorów nie otrzymali ani złotówki i nie mam powodów im nie wierzyć.
~Zdziwiony 27-10-2014 18:50
Do Anzelma B i innych krytykantów: co wy gadacie? Chyba nie macie pojęcia o tym, co oferuje miasto! Terminy w MSW to pryszcz w porównaniu z kolejkami, jakie trzeba odstać (odsiedzieć) pod gabinetem i nie ważne, że dziecko jest niecierpliwe, znudzone i źle się czuje. Czy to źle, że mamy wybór? Przecież nikt nie zmusza by korzystać z pomocy stowarzyszenia, można iść gdzie indziej. Jest jeszcze Wrocław, Wałbrzych itd. Żal wam, że sami nic nie zrobiliście? Dajcie ludziom szanse by pomagali innym! Na krytykę przyjdzie czas. A teraz trzymam kciuki!
~ 27-10-2014 19:02
Dobra inicjatywa, fajne dzialania - to byl cenny czas - dziekuje i zycze powodzenia:)
~ 28-10-2014 13:46
Miło było spotkać i jedym miejścu tylu specjalistów i uczestniczyć w tak dużej DARMOWEJ konferencji! To wspaniałe, że są jeszcze tacy ludzie którzy chcą ofereować swoje usługi.. wreszcie nie trzeba będzie wysyłać naszych podopiecznych do Wrocławia i okolic. Czekam na kolejną konferencje tej organizacji.
~+ 28-10-2014 16:21
Oby więcej takich działań w naszym mieście. Gratuluje organizatorom!
~~~ 29-10-2014 9:46
Super, że coś się dzieje w tym mieście.
~ 31-10-2014 21:43
Moim zdaniem zaproponowane przez stowarzyszenie ceny są wysokie i nie możnma ich porównywać do cen Wrocławskich. U nas są inne zarobki, jeśli już ktoś ma pracę.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group