Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 6285
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Inauguracja ze Stradivariusem

Sobota, 14 września 2019, 9:41
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 września 2019, 7:44
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Inauguracja ze Stradivariusem
Fot. Przemek Kaczałko
Za nami koncert inaugurujący 56. sezon artystyczny w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. W sali koncertowej im. Stefana Strahla jeleniogórscy melomani mieli niezwykłą okazje wysłuchać muzyki płynącej ze skrzypiec Stradivariusa z 1685 roku! Na scenie wystąpili: Paweł Kotla – dyrygent, Janusz Wawrowski – skrzypce oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej.

Skrzypce z 1685 roku w maju 2018 roku kupili Roman Ziemian i Stephan Morgenstern, założyciele portalu FutureNet, którzy w ten sposób chcieli upamiętnić 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. To pierwszy tak cenny instrument w naszym kraju od II wojny światowej. W grudniu 2018 r. w Zamku Królewskim w Warszawie oficjalnie nadano skrzypcom imię "Polonia".

Co ciekawe, założyciel FutureNet - Robert Ziemian urodził się w 1973 w Jeleniej Górze, gdzie mieszkał do 1994 roku. Jest absolwentem tutejszej Państwowej Szkoły Muzycznej. Następnie wyjechał za granicę, a wczoraj osobiście wziął udział w koncercie inauguracyjnym, podczas którego przekazał dyrektorowi Filharmonii Dolnośląskiej pamiątkowy publikację dotyczącą instrumentu.

Na Stradivariusie na co dzień gra skrzypek Janusz Wawrowski, który również miło wspomina Jelenią Górę. To w sali im. L. Różyckiego Filharmonii Dolnośląskiej zagrał swój pierwszy koncert symfoniczny.

W programie wczorajszego koncertu znalazły się:
Grażyna Bacewicz - Uwertura na orkiestrę symfoniczną
Ludwig van Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
Hector Berlioz – Symfonia Fantastyczna Epizod z życia artysty op. 14.

Dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej przedstawił też Pawła Kotlę, który w tym sezonie będzie pełnił rolę pierwszego gościnnego dyrygenta jeleniogórskiej placówki.

Nadchodzący sezon będzie zbiorem wielu różnorodnych wydarzeń muzycznych - od baroku po współczesność - mówił Tomasz Janczak, który zapewnił o kontynuacji flagowych wydarzeń filharmonii, w tym Karkonoskiego Festiwalu Operowego, którego kulminacja nastąpi za tydzień (21.09) w hali Turowa w Zgorzelcu, gdzie zaprezentowana będzie widowisko operowe "Nabucco" G. Verdiego.

Twoja reakcja na artykuł?

16
89%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group