Czwartek, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 9657
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ikarusy pojadą w odstawkę

Sobota, 24 stycznia 2009, 8:33
Aktualizacja: Niedziela, 25 stycznia 2009, 8:17
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Ikarusy pojadą w odstawkę
Fot. TEJO
Najbardziej wysłużone przegubowce z taboru Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego dożywają swoich dni. Poważniejsza awaria oznaczać będzie ich wyeliminowanie – zapowiada dyrekcja MZK, która jednocześnie planuje zakup pięciu używanych pojazdów.

Dwa przegubowe ikarusy jeżdżące w barwach MZK pamiętają jeszcze schyłkowe lata PRL, a na liczniku mają miliony kilometrów. Już raz rozeszła się wieść, że pojadą na złomowisko. Wiadomość okazała się jednak plotką, bo ikarusy – choć o przestarzałej konstrukcji – to pojazdy prawie nie zdarcia. Jednak i na węgierskie autobusy przyjdzie kres. – Dożywają swoich dni. Każda następna poważna awaria będzie oznaczała ich eliminacje z ruchu – mówi Marek Woźniak, dyrektor MZK.

Awaria zdarza się najczęściej wtedy, kiedy nikt jej się nie spodziewa. Miejski przewoźnik zdaje sobie z tego sprawę i już planuje zakup pojazdów, które mogłoby ikarusa zastąpić. W budżecie miasta na 2009 rok przeznaczono na ten cel milion złotych. – Zakupimy za to pięć używanych pojazdów. Jeden przegubowy, dwa midi i dwa minibusy – usłyszeliśmy od Marka Woźniaka. Nie wiadomo jeszcze, jakiej firmy będą to autobusy.

Miejski Zakład Komunikacyjny już dwa lata temu zrezygnował z kupowania nowych autobusów. Są znacznie droższe. Zdecydowano, że – podobnie jak to się dzieje w miastach wielkości Jeleniej Góry – tabor zostanie odnowiony pojazdami używanymi. MZK wprowadza też strategię obsługiwania połączeń strategicznych łączących odległe punkty miasta dużymi autobusami. Pojazdy o mniejszej pojemności wyjeżdżają na linie dojazdowe z podjeleniogórskich miejscowości.

Stan taboru miejskiego przewoźnika jest jednak daleki od ideału. W zajezdni nie ma praktycznie nowych pojazdów. Te, które kiedyś były nowościami, dziś zestarzały się i już niczym nie imponują. Większość to wciąż wysłużone i bardzo awaryjne jelcze. Rzeczywiście: na tym tle najlepiej spisują się używane MAN-y, których w barwach MZK jest kilka, w tym jeden przegubowy.

Aby do zakupu kolejnych używanych „nowości” doszło, uchwałę budżetową w zaproponowanym przez prezydenta kształcie przegłosować muszą w najbliższy wtorek radni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1038
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Kultura
Kwiaty w KANS
 
Kultura
Baletniczki w Zameczku
 
112
Nawet 10 lat więzienia za podpalenie łąki lub lasu!
 
112
Strażacy dbają o bezpieczeństwo kierowców
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group