Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5744
Zalogowanych: 27
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: III LO kształci od 70 lat

Sobota, 10 października 2015, 11:03
Aktualizacja: Niedziela, 11 października 2015, 8:04
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: III LO kształci od 70 lat
Fot. Przemek Kaczałko
III Liceum Ogólnokształcące to kolejna placówka, która od 70 lat kształci jeleniogórzan. Popularny „Chemik” pod różnymi nazwami i w różnych lokalizacjach przyczynił się do poszerzania horyzontów, zgłębiania wiedzy tysięcy mieszkańców stolicy Karkonoszy i okolic. Wczoraj (9.10) odbywały się uroczystości z tej okazji.

W ramach obchodów 70-lecia „Chemika” odbyła się msza św., a także wędrówka po szkole z udziałem absolwentów i emerytowanych nauczycieli. Następnie uroczystość przeniosła się do Jeleniogórskiego Centrum Kultury, gdzie oprócz wystąpień obecnej dyrektorki oraz byłych szefów placówki, a także przedstawicieli Miasta, dyrektorów biur poselskich Marzeny Machałek, Zofii Czernow i Małgorzaty Sekuły-Szmajdzińskiej – miała miejsce aukcja obrazów przekazanych od państwa Baćkowskich: Katarina Fontaine - Pejzaż szwedzki (wyk. 1945-2000) oraz Ryszard Tyszkiewicz- Bukiet w koszyku wyk. 2001.

Dyrektorka „Chemika” Elwira Kozak na wstępie swojego wystąpienia nawiązała do słów noblisty Nelsona Mandeli: „Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć, aby zmienić świat”.

- Szkoła powstała w 1945 r. jako Państwowe Gimnazjum Technologiczne i Elektryczne, które wraz z Liceum Pedagogicznym i Szkołą Handlową mieściło się przy ul. Nowowiejskiej. W roku szkolnym 1948-1949 szkołę przeniesiono na ul. Wynalazców, a w 1949 rozpoczęto kształcenie w Gimnazjum Przemysłu Chemicznego – mówiła dyrektorka „Chemika”. We wrześniu 1994 r. Zespół Szkół Chemicznych przekształcił się w Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, następnie w 2005 r. po połączeniu z popularną „Budowlanką” uzyskał miano Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych.

Spośród absolwentów „Chemika” Elwira Kozak wymieniła m.in. akordeonistę Marcina Wyrostka, Olgę Sarzyńską, kajakarza freestyle'owego Tomasza Czaplickiego. Ze sceny JCK padły podziękowania dla nauczycieli i dyrektorów tj.: Stefan Górka, Stefan Frisch, Stanisław Kozłowski, Zygfryd Żytkowski, Zygmunt Leligdowicz, Hieronim Gorajewski, Zdzisław Markiewicz, Ryszard Misiek, Andrzej Szustak, Maria Bieleń, Bożena Kiser.

Wieczorem - w Sosnówce - w Koronie Karkonoszy odbył się Bal Absolwenta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
316
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
9%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji
 
Piłka nożna
Karkonosze wystartowały. Pierwszy trening z nowym, doświadczonym trenerem
 
Aktualności
Nowe porządki przy Kolorowych Jeziorkach
 
Czechy
Wspólna modlitwa ponad granicami – pielgrzymka z Karpacza i Kowar do Małej Upy
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group