Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7242
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Hybryda już na regularnej linii

Środa, 8 czerwca 2016, 12:23
Aktualizacja: Czwartek, 9 czerwca 2016, 15:43
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Hybryda już na regularnej linii
Fot. Przemek Kaczałko
Od kilku dni ulice Jeleniej Góry przemierza autobus hybrydowy, który jako pierwszy wszedł w skład zasobów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Z tej okazji 7 czerwca przez cały dzień pasażerowie podróżowali nowym nabytkiem MZK za darmo.

Czym różni się autobus hybrydowy od dotychczasowych pojazdów, które są w dyspozycji miejskiego przewoźnika? - Energia kinetyczna z hamowania jest przetwarzana na energię elektryczną, gromadzi się w kondensatorach, a następnie wykorzystywana do napędu autobusu przy ruszaniu z przystanków – wyjaśnił Jerzy Wolski, prezes MZK.

Przy silnikach elektrycznych zanieczyszczenia nie ma praktycznie żadnego, natomiast przy przełączeniu się na olej napędowy ta norma spalania jest prawie bliska zeru – to jest tzw. EEV, czyli powyżej Euro5 a troszeczkę poniżej Euro6.

- To jest całkiem inna jazda, nawet silnika nie słychać. Pasażerowie mają luksus – ciszę i spokój – ocenił Krzysztof Filipek, kierowca MZK. Pasażerowie również byli zadowoleni z jazdy. - Bardzo dobrze się jeździ, wygodnie, pięknie i ciszej – powiedziała pani Jadwiga, która pozytywnie ocenia też zmiany w rozkładzie jazdy.

Jak zapowiadają władze spółki w czerwcu br. będzie złożony wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w ramach RPO, który przewiduje zakup 20 nowych autobusów, w tym 5 lub 6 hybryd. Pierwszy taki autobus na jeleniogórskich drogach nie jest pojazdem nowym fabrycznie, kosztował ok. 600 tysięcy i jest z 2011 roku. Nowe hybrydy mają kosztować ok. milion złotych więcej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group