• Piątek, 22 listopada 2019
  • Godz. 13:28
  • Imieniny: Cecylii, Marka, Stefana, Wszemiły
  • Czytających: 8326
  • Zalogowanych: 25
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Huśtawki mogą zabić

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Środa, 27 sierpnia 2008, 8:41
Aktualizacja: 8:42
Autor: TEJO
Na jeleniogórskich placach zabaw jest w miarę bezpiecznie, ale ostrożności nigdy za wiele.
Fot. TEJO
Fatalnie skończyła się zabawa na huśtawce dla dziesięciolatki, która spadła z konstrukcji i doznała poważnego złamania nogi. Rodzice dziecka chcą od gminy odszkodowania i wymiany starych sprzętów w ogródkach jordanowskich.

To doniesienie Polskiego Radia Wrocław z Chełmska Śląskiego. Tamtejsze huśtawki nie były remontowane ani wymieniane od lat, co – zdaniem mieszkańców – może przyczynić się do tragedii. Na własnej skórze doświadczyła tego 10-latka, która po wypadku już przeszła kilka skomplikowanych operacji w związku ze złamaniem nogi.

Rodzice dziecka chcą od gminy pieniędzy: 20 tysięcy złotych odszkodowania. Tymczasem włodarze utrzymują, że huśtawki, choć stare, są kontrolowane i nie powinny stanowić zagrożenia, chyba że przyczynia się do tego samo dziecko. W cytowanym przypadku nie brak głosów, że dziewczynka nie jest bez winy, bo stanęła na huśtawce w miejscu, na którym stanąć nie powinna.

Wypadek stał się pretekstem do wzmożonych kontroli stanu technicznego zabawek w ogródkach jordanowskich. Te w Jeleniej Górze są w większości wymienione na nowe i zadbane. Jednak nie brakuje też pordzewiałych konstrukcji pamiętających lata PRL. Tak jest głównie na osiedlu Zabobrze, zwłaszcza w tak zwanym dołku przy ul. Ogińskiego. Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa zaniedbała cały ten teren – w przeszłości sportowo-rekreacyjne „centrum” Zabobrza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

KochaSJG1983 27-08-2008 9:18
Jeśli dziewczynka stanęła na huśtawce w niedozwolonym miejscu to niestety jej rodzice nie dostaną odszkodowania. Niech rodzice najpierw dowiedzą się całej prawdy do swojego potulnego dziecka, a dopiero potem domagają się odszkodowania od gminy za to, że ich dziewczynka miała wypadek na placu zabaw. Jak się później okazuje to ewidentna wina dzieci...
~sumienie narodu 27-08-2008 9:39
Przed jednym z zakładów usługowych na Zabobrzu III jest stopień, który sie zapadł. Teraz policzek jest wyższy o ok 5 cm od płaszczyzny stopnia. Kilka tygodni temu widziałem, jak kobieta omal nie upadła na "przysłowiową mordę" przez ten feler (podtrzymał ja mąż). Zwróciłem uwagę właścicelowi, że jesli ktoś sobie przez ten stopień zrobi kuku to będzie miał poważne problemy, Dowiedziałem sie wówczas, że: 1. g..no go obchodzi co się dzieje poza jego budą, 2 niech baba uważa jak łazi, 3. co sie wp.....am w nieswoje sprawy. Czekam z utęsknieniem, aż się ziszczą moje przewidywania.
~mamuśka 27-08-2008 9:45
W parku przy ul. Osiedle Robotnicze największa konstrukcja z ruchomym mostkiem i ślizgawkami chwieje się cała gdy przechodzi po niej czteroletnie dziecko o wadze 17 kg. Aż strach tam dzieci wpuszczać. A wejścia na małe ślizgawki są tak strome, że trzylatek nie daje rady sam się na nie wdrapać i trzeba go ciągle podsadzać. Czy nie można po prostu dodać paru deseczek, tak by wejście zaczynało się już od ziemi???
piipi 27-08-2008 9:56
~Rodzice ZNOWU oskarzaja !!.~Wysylaja swoje pociechy w niebezpieczne miejsca,...a pozniej pieniedzy sie domagaja !.
~gość niedzielny 27-08-2008 10:09
na szczęście większość huśtawek typowych stalowych jest zamieniana w naszym mieście na nowe, łańcuchowe z siedziskiem z tworzywa, wbrew pozorom, te huśtawki są dużo bezpieczniejsze od ciężkich stalowych, które przy ześlizgnięciu się dzieciaka z siedziska, co zdarza się często, "wykańczają" dzieło uderzając z dużym impetem w podnoszące się z ziemi, zwykle oszołomione upadkiem dziecko. Przy łańcuchowych wykluczamy z miejsca uderzenie ciężkim siedziskiem, minimalizując skutki ewentualnego uderzenia. Co do gródka jordanowskiego w niecce na Zabobrzu, to chyba nie najlepszy pomysł, biorąc pod uwagę fakt, że okolice Ronda to najruchliwsze i najbardziej zasmrodzone spalinami skrzyżowanie na Zabobrzu. Są miejsca bardziej oddalone od ruchliwych ulic, a znajdujące się na osiedlu, które można wykorzystać do takich celów. Wspomnieć by warto, że tak naprawdę mieszkańcy Zabobrza nie mają żadnego parku, w którym mogliby wypocząć w tygodniu czy w niedzielę, aż krew mi się burzy jak spoglądam na leżące ugorem tereny za CH Echo, w stronę Szybowcowej, wystarczyłoby narobić szutrowych ścieżek, nasadzić drzew, poustawiać ławek i do kompletu dołożyć duży plac zabaw dla dzieciaków... Dobrym pomysłem było poustawiania urządzeń dla dzieci na placu koło blaszaka na Trzcińskiego, ale wykonanie... bez głowy, urządzenia do zabawę po rozstrzeliwane po placu, brak zieleni... nie wiem czy ktokolwiek zastanowił się przez moment, jak wytrzymują dzieciaki upał w takim otoczeniu, gdzie tylko piach i kurz, a w pobliżu jest skrawek trawy i parę drzew, które nie dają i tak żadnego schronienia przed upałem dla naszych bawiących się milusińskich...
~z kiepurowa 27-08-2008 10:24
kontrole??gdzie i kiedy ?!mieszkam na Kiepury ,od trzech lat brakuje jednej huśtawki na podwórku,sama osobieśclie chodziłam do spółdzielni i nic jak nie było tak nie ma,jedynie pozostałosci po piaskownicach pozostały ,osiedle potężne a na podwórkach nic tylko stal i beton dla małych dzieci zgroza
~Mocherowa 27-08-2008 13:48
mogła pilnować dzieciaka. A 20 000 to ona powinna zapłacić. Nieodpowiedzialni jacyś ludzie i za to im płacić ???? Chore.
~Sabath 27-08-2008 21:06
ja jak kiedyś się wychuśtałem znaczy mi kolega pomagał to aż pękła chuśtawka od trzymaka i wylądowałem razem z nią w koszu ;-) przyczajony żul uciekł spod niego z krzykiem ;-) nieprzyjemne mam wspomnienia i doświadczenia z huśtawkami ;-) raz wlece na kogoś i takie tam ;-)
~Sabath 27-08-2008 21:06
na huśtawkach można się zabić
piipi 28-08-2008 1:36
..do - [~Sabath..]...wyladowales z nia w smietniku,to byla dziewczyna ?. ~Przyznaj sie i nam wiecej napisz !!.~Ciekawa akcja..musze "zasmakowac".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group