Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 7240
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Huczne Libertango na urodziny miasta

Czwartek, 4 września 2008, 13:22
Aktualizacja: 13:57
Autor: Mar
Jelenia Góra: Huczne Libertango na urodziny miasta
Fot. Janusz Lewicki
Trzeci dzień festiwalu Silesia Sonans to było prawdziwe wydarzenie muzyczne. „Mojemu miastu na urodziny” czyli koncert z udziałem artystów pochodzących z Jeleniej Góry z okazji obchodów 900–lecia grodu Krzywoustego.

Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego prawie w całości zapełniła publiczność która cierpliwie czekała na rozpoczęcie koncertu, ponieważ technicy od nagłośnienia mieli kłopoty ze sprzętem. W tym czasie wysłuchali nagranego na taśmie aktora Tadeusza Wnuka, który opowiadał ze szczegółami o historii świątyni i o jej wyposażeniu.

Gdy technicy uporali się z kłopotami, Elżbieta Terlega przedstawiła zebranym wykonawców, urodzonych w Jeleniej Górze i tutaj rozpoczynających edukację muzyczną. Byli to: Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Małgorzata Przybysz – mezzosopran, Honorata Lemiech – mezzosopran, Wojciech Wieczorek – skrzypce, Janusz Nykiel – skrzypce, Małgorzata WASIUCIONEK – skrzypce, Karolina Cel – skrzypce, Tomasz Strahl – wiolonczela, Łukasz Jamer – kontrabas, Maciej Obara – saksofon altowy, Jarosław Gałuszka – akordeon, Jadwiga Delepaut – organy.

W koncercie podzielonym na trzy części najpierw wystąpiły śpiewaczki, Agnieszka Rehlis i Honorata Lemiech. Zaśpiewały między innymi utwory Hendla i Bacha. W drugiej części niezwykły duet utworzyli Wojciech Wieczorek i Jarosław Gałuszka. Doskonałe było zrozumienie skrzypka i akordeonisty, momentami obydwaj prowadzili dialog na dwa instrumenty. W ostatnim utworze, napisanym przez Astora Piazzolę dołączył do nich Maciej Obara na saksofonie.

W trzeciej części zabrzmiała pieśń gospel w wykonaniu Honoraty Lemiech, a w finale wszyscy muzycy brawurowo wykonali jeden z najsłynniejszych utworów Astora Piazzoli, „Libertango”.
Cały koncert był wielkim podarunkiem muzyków, którzy na ten jeden dzień przyjechali z różnych miejsc, gdzie żyją i pracują, żeby stworzyć niezwykłe wydarzenie w rodzinnym mieście. Udało im się to w stu procentach. Dla mnie odkryciem była wirtuozeria Wojciecha Wieczorka, który na skrzypcach może zagrać wszystko. Niestety, rzadko będziemy mogli go słuchać w Jeleniej Górze, bo pracuje i mieszka za granicą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group