Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 8125
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Hotelarski fach w ręku jeleniogórzanek

Wtorek, 30 czerwca 2009, 16:01
Aktualizacja: 16:01
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Hotelarski fach w ręku jeleniogórzanek
Fot. .....
Agnieszka Lisowska, absolwentka Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze została finalistką ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej na szczeblu centralnym. W Kołobrzegu zmierzyła się z 30 najlepszych uczniów szkół średnich w tej dziedzinie z całej Polski. Do centralnego etapu olimpiady dostała się również jej szkolna koleżanka, Edyta Nalewajko.

Agnieszka do etapu centralnego przygotowywała się już od stycznia br., kiedy dowiedziała się o zwycięstwie w etapie okręgowym. Jak mówi, nie było łatwo, ale wysiłek się opłacił.

– By dobrze przygotować się do tej olimpiady, musiałam poświęcić sporo swojego wolnego czasu na czytanie pism, książek, informacji o hotelarstwie z internetu – mówi. – Ważna była zarówno wiedza teoretyczna, jak i praktyczna. Sporo pomogli mi również opiekunowie. Nie było łatwo, ale satysfakcja była za to ogromna. Opłacało się! Jako finalistka zostałam zwolniona z pisemnej części egzaminu zawodowego, a dodatkowo otrzymałam album o Kołobrzegu i figurkę słonia na szczęście. Teraz planuję studiować prawo we Wrocławiu.

Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej w minionym roku szkolnym odbyła się po raz pierwszy i była trójstopniowa. Trzydzieści jeden osób, które dotrwało do etapu centralnego, musiało wcześniej przejść etap szkolny i okręgowy. W ostatnim z nich z Jeleniej Góry przeszły dalej Agnieszka Lisowska i Edyta Nalewajko, które na ostateczną rozgrywkę pojechały do Kołobrzegu. Obydwie dziewczyny to uczennice Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze.

W etapie centralnym w I części na uczestników czekał test.
Pytania w teście dotyczyły nie tylko samego hotelarstwa, ale również przedmiotów zawodowych, jak marketing hotelarstwa, prawo hotelarskie, podstawy ekonomiczne i prawne, usługi turystyczne i inne – mówi Barbara Cymańska-Garbowska, nauczyciel hotelarstwa i opiekunka. Co ważne pytania znacznie wykraczały poza zakres programu nauczania w szkołach.

Po ogłoszeniu wyników I pierwszej części testowej wyłoniono 15 finalistów. Edycie niestety nie udało się przejść dalej. Wraz z 14 innych uczestników przeszła natomiast Agnieszka. Cała piętnastka została zwolniona z pisemnego egzaminu zawodowego, ale nie był to koniec ich walki. By zwyciężyć w olimpiadzie, uczestnicy musieli jeszcze wziąć udział w dwóch scenkach rodzajowych.

Pierwsza z nich polegała na obsłudze gościa w recepcji w języku obcym. Agnieszka rozmawiając po angielsku musiała zameldować gościa według jego wyszukanych życzeń. Musiała też wypełnić wszystkie dokumenty. W tej konkurencji okazała się najlepsza. Druga scenka dotyczyła obsługi gościa w sali konsumenckiej. Uczestnicy przy tej okazji musieli się wykazać wiedzą dotyczącą rodzaju nakrycia stołu, zastawy, sztućców, szkła i innych elementów odpowiednich do wylosowanego menu.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali indeks niepublicznej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Nagrodą za pierwsze miejsce był też laptop. Do drugiego dołączono telewizor plazmowy, a zwycięzca trzeciego miejsca otrzymał kino domowe. Uczestniczki z „Ekonoma” wspierały i przygotowywały nauczycielki Barbara Cymańska-Garbowska, Irena Oleńkiewicz. Wsparciem w języku angielskim służyła Monika Wachowicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group