Piątek, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 10073
Zalogowanych: 69
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Hotelarski fach w ręku jeleniogórzanek

Wtorek, 30 czerwca 2009, 16:01
Aktualizacja: 16:01
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Hotelarski fach w ręku jeleniogórzanek
Fot. .....
Agnieszka Lisowska, absolwentka Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze została finalistką ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej na szczeblu centralnym. W Kołobrzegu zmierzyła się z 30 najlepszych uczniów szkół średnich w tej dziedzinie z całej Polski. Do centralnego etapu olimpiady dostała się również jej szkolna koleżanka, Edyta Nalewajko.

Agnieszka do etapu centralnego przygotowywała się już od stycznia br., kiedy dowiedziała się o zwycięstwie w etapie okręgowym. Jak mówi, nie było łatwo, ale wysiłek się opłacił.

– By dobrze przygotować się do tej olimpiady, musiałam poświęcić sporo swojego wolnego czasu na czytanie pism, książek, informacji o hotelarstwie z internetu – mówi. – Ważna była zarówno wiedza teoretyczna, jak i praktyczna. Sporo pomogli mi również opiekunowie. Nie było łatwo, ale satysfakcja była za to ogromna. Opłacało się! Jako finalistka zostałam zwolniona z pisemnej części egzaminu zawodowego, a dodatkowo otrzymałam album o Kołobrzegu i figurkę słonia na szczęście. Teraz planuję studiować prawo we Wrocławiu.

Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej w minionym roku szkolnym odbyła się po raz pierwszy i była trójstopniowa. Trzydzieści jeden osób, które dotrwało do etapu centralnego, musiało wcześniej przejść etap szkolny i okręgowy. W ostatnim z nich z Jeleniej Góry przeszły dalej Agnieszka Lisowska i Edyta Nalewajko, które na ostateczną rozgrywkę pojechały do Kołobrzegu. Obydwie dziewczyny to uczennice Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze.

W etapie centralnym w I części na uczestników czekał test.
Pytania w teście dotyczyły nie tylko samego hotelarstwa, ale również przedmiotów zawodowych, jak marketing hotelarstwa, prawo hotelarskie, podstawy ekonomiczne i prawne, usługi turystyczne i inne – mówi Barbara Cymańska-Garbowska, nauczyciel hotelarstwa i opiekunka. Co ważne pytania znacznie wykraczały poza zakres programu nauczania w szkołach.

Po ogłoszeniu wyników I pierwszej części testowej wyłoniono 15 finalistów. Edycie niestety nie udało się przejść dalej. Wraz z 14 innych uczestników przeszła natomiast Agnieszka. Cała piętnastka została zwolniona z pisemnego egzaminu zawodowego, ale nie był to koniec ich walki. By zwyciężyć w olimpiadzie, uczestnicy musieli jeszcze wziąć udział w dwóch scenkach rodzajowych.

Pierwsza z nich polegała na obsłudze gościa w recepcji w języku obcym. Agnieszka rozmawiając po angielsku musiała zameldować gościa według jego wyszukanych życzeń. Musiała też wypełnić wszystkie dokumenty. W tej konkurencji okazała się najlepsza. Druga scenka dotyczyła obsługi gościa w sali konsumenckiej. Uczestnicy przy tej okazji musieli się wykazać wiedzą dotyczącą rodzaju nakrycia stołu, zastawy, sztućców, szkła i innych elementów odpowiednich do wylosowanego menu.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali indeks niepublicznej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Nagrodą za pierwsze miejsce był też laptop. Do drugiego dołączono telewizor plazmowy, a zwycięzca trzeciego miejsca otrzymał kino domowe. Uczestniczki z „Ekonoma” wspierały i przygotowywały nauczycielki Barbara Cymańska-Garbowska, Irena Oleńkiewicz. Wsparciem w języku angielskim służyła Monika Wachowicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy często chodzę w góry?

Oddanych
głosów
391
Często
16%
Czasami
23%
Rzadko
18%
Bardzo rzadko
19%
Wcale
23%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kryminał
Zderzenie przy wylocie na Zgorzelec
 
112
Wypadek na Mickiewicza
 
Ciekawe miejsca
Legendarny listonosz w Karkonoszach!
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group