Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 8633
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Historyczne wyzwanie dla 130 ludzi

Czwartek, 5 czerwca 2008, 19:26
Aktualizacja: Piątek, 6 czerwca 2008, 7:21
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Historyczne wyzwanie dla 130 ludzi
Fot. TEJO
Do 350 tysięcy złotych kosztowało będzie widowisko, które 5 września uświetni jubileusz 900–lecia Jeleniej Góry. Do udziału w spektaklu garnął się tłumek, który przyszedł na casting zorganizowany w czwartek przez Jeleniogórskie Centrum Kultury. Aktorzy statyści zarobią po 300 złotych.

Ale nie pieniądze są najważniejsze w tym przedsięwzięciu dla tych jeleniogórzan, którzy postanowili zmierzyć się z rolami. – Przede wszystkim przygoda – mówi Marlena Baranik, licealistka. – To będzie pomysł na lato i okazja do poznania fajnych ludzi – dopowiada dziewczyna.

Podobnie Zofia Banaszewska, która z koleżankami przyszła na casting. – Chcemy jakoś podkreślić nasz udział w jubileuszu. I poznać przy okazji historię naszego miasta – usłyszeliśmy od pań, które wciąż emanują urokiem, choć szkolne lata mają już daleko za sobą.

– Najważniejszy warunek to wolny czas w sierpniu – uprzedzał każdego chętnego Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Powód? W tym miesiącu zaczynają się intensywne próby. Czasu będzie niewiele, a wyzwanie jest ogromne.

Spektakl ma 10 części. Scenariusz opracował Jarosław Gromadzki we współpracy z Ivo Łaborewiczem, historykiem i szefem oddziału Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze. Kanwą będą postaci historyczne charakterystyczne dla poszczególnych epok w dziejach miasta. Wokół nich rozbudowano sceny ilustrujące przeszłość stolicy Karkonoszy. W sztuce zagra około 130 osób na sporej przestrzeni wzgórz w okolicach Dziwiszowa.

Tadeusz Wnuk, aktor Teatru Jeleniogórskiego, reżyser widowiska: – Oczekujemy od kandydatów przede wszystkim dobrej kondycji oraz ekspresji ruchu. Sztuka słowa nie jest tu pierwszorzędna. Pan Tadeusz i Łukasz Duda, jego asystent, osobiście rozmawiali z kandydatami na aktorów. Każdy musiał opowiedzieć o sobie i odegrać miniscenkę. – Cieszymy się, że jest takie zainteresowanie – dodali organizatorzy.

Po castingu i zakwalifikowaniu wybranych osób odbędzie się jeszcze jedno spotkanie. W jego trakcie Tadeusz Wnuk i Łukasz Duda przydzielą poszczególne role wskazanym aktorom. – Mam już wizję tego widowiska. Scenariusz i scenopis jest gotowy. Teraz czeka sporo intensywnej pracy w niedługim czasie – mówi aktor. Rezultat pracy artystów z wybrańcami poznamy wszyscy już 5 września.

Elementem widowiska będzie komiks. – To taka historia miasta w pigułce, wiedza, która na pewno przyda się każdemu jeleniogórzaninowi. Będą w nim ujęte fakty, które nie są powszechnie znane. Dlatego zależy nam na rozpowszechnieniu tej dziedziny poprzez wydawnictwo i widowisko dla wszystkich – podkreśla Jarosław Gromadzki.

O ile dla uczestników wydarzenia kwoty, które zarobią, są raczej symboliczne, o tyle w całości budżet przedsięwzięcia robi wrażenie. Samo widowisko może kosztować nawet 350 tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group