Niedziela, 1 sierpnia
Imieniny: Nadii, Piotra
Czytających: 6343
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Historyczna próba w odnowionym Teatrze Zdrojowym

Czwartek, 10 listopada 2011, 14:01
Aktualizacja: Piątek, 11 listopada 2011, 8:10
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Historyczna próba w odnowionym Teatrze Zdrojowym
Fot. TEJO
Po dwóch latach prac konserwacyjno–modernizacyjnych dziś po raz pierwszy – jeszcze nieoficjalnie – na widowni zabytkowego Teatru Zdrojowego w Cieplicach zasiadła publiczność, aby przypatrzeć się próbie generalnej przed planowaną na sobotę premierą sztuki „Tymoteusz Majsterklepka” wg Jana Wilkowskiego.

Pochodzący z XIX wieku Teatr Zdrojowy przeszedł bardzo gruntowny remont. Efekt to połączenie historycznych elementów wystroju z najnowocześniejszym sprzętem pozwalającym na realizację wielu przedsięwzięć scenicznych zarówno pod względem dźwięku jak i światła.

Sali przywrócono pierwotną, turkusową malaturę, odkryto także znajdujące się pod warstwą płócien z lat 60. ubiegłego stulecia polichromie przedstawiające gryfy. Odrestaurowano zamalowane w latach 30. XX wieku welarium na plafonie. Wnętrze jest klimatyzowane.

Przez minione miesiące w teatrze trwały prace kosmetyczne i wykończeniowe. Niedawno zakończono montaż foteli, jednego z najważniejszych elementów widowni. Meble były wykonane na zamówienie, bo musiały być zgodne z zaleceniami konserwatora, a przy tym wygodne i bezpieczne. Zastąpiły służące widzom od ponad 30 lat kinowe i niewygodne siedziska.

Teatr, choć tego nie widać, naszpikowany jest elektroniką. Akustyk i oświetleniowiec mają swoją kabinę na balkonie. Kontaktują się z realizatorami drogą radiową i… telewizyjną, dzięki rozmieszczonym w wielu miejscach kamerom. Podobnie pracuje inspicjent, który ma łączność z obsługą techniczną oraz aktorami. Ekipa Zdrojowego Teatru Animacji, zanim zaczęła pracować na nowym sprzęcie, odbyła szereg szkoleń. Koszt całej inwestycji to 2. 739. 828 euro przy wkładzie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w wysokości 1.918.357 euro.

Jak wygląda Teatr Zdrojowy po remoncie, będzie można przekonać się już w najbliższą sobotę, kiedy to o godz. 16 zostanie wystawiony spektakl dla dzieci „Tymoteusz Majsterklepka” wg Jana Wilkowskiego, w którym zaprezentuje się niemal cały zespół Zdrojowego Teatru Animacji z Rafałem Ksiądzyną w roli tytułowej. Reżyseria Bogdan Nauka, scenografia Michał Dracz, muzyka Jacek Szreniawa. Warto zobaczyć i sztukę, i turkusowy, pachnący nowością oraz duchem historii teatr!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group