Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 2690
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Handlówka gościła uczestników dyktanda

Piątek, 9 lutego 2018, 17:30
Aktualizacja: Sobota, 10 lutego 2018, 5:44
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Handlówka gościła uczestników dyktanda
Fot. Przemek Kaczałko
XV Dyktando Szkół Ponadgimnazjalnych odbyło się tradycyjnie, w "tłusty czwartek". W Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 zgromadzili się mistrzowie ortografii ze szkół jeleniogórskich i nie tylko. Przygotowany przez organizatorów tekst, odnosił się do setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Jak przyznają organizatorzy, każdy przedmiot w szkole jest ważny i mimo że placówka słynie z kształcenia w zawodach związanych z żywieniem czy fryzjerstwem, poprawna polszczyzna jest równie istotna w edukacji. - To wyjątkowa edycja, bo XV, a jednocześnie obchodzimy 55-lecie szkoły oraz 100-lecie Odzyskania Niepodległości – powiedziała Danuta Pawłowicz, dyrektor ZSLiZ Nr 2, która zapewniła uczestnikom z okazji „tłustego czwartku” mnóstwo słodkich wypieków z pączkami na czele. - W dzisiejszych czasach błędy poprawia za nas komputer, ale dobrze, jeśli potrafimy to zrobić sami. Wtedy jest większa satysfakcja – podkreśla D. Pawłowicz.

Wśród uczestników byli uczniowie z jeleniogórskich szkół ponadpodstawowych, a także z Piechowic i Szklarskiej Poręby. Planowane jest rozszerzenie zasięgu o kolejne miejscowości. - Jak mawiał sam Norwid, słowo ulega wulgaryzacji. To dyktando jest ukierunkowane, aby język polski, który składa się z pięknych słów, był jak najbardziej przez nas pieczołowicie wyrażany, pielęgnowany – powiedział Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru Norwida, który był specjalnym gościem wydarzenia. Zdaniem doświadczonego aktora, kondycja języka polskiego jest obecnie słaba. - Myślę, że to pewnego rodzaju ułatwianie sobie życia. Porozumiewamy się hasłami, sygnałami, a zapominamy, że to myśl i słowo prowadzi nas ku temu, abyśmy mogli dobrze się porozumiewać – dodał T. Wnuk.

Pierwsze miejsce zajął Gracjan Plichta (Zespół Szkół Elektronicznych), drugie miejsce przypadło Karolinie Wróbel (Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych), a trzecie Horacy Jaroszewicz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1. Nagrody w postaci bonów do salonu Empik ufundowała Rada Rodziców Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group