Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9017
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Grzybowy weekend w Muzeum Przyrodniczym

Sobota, 19 września 2009, 8:01
Aktualizacja: 8:02
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: Grzybowy weekend w Muzeum Przyrodniczym
Fot. rylit
„100–lecie grzybobrań w Karkonoszach” to tytuł otwartej wczoraj w Muzeum Przyrodniczym wystawy upamiętniającej wiek zorganizowanych wypadów na grzyby w karkonoskich lasach.

Ekspozycję, na którą składają się poniemieckie plansze i modele popularnych gatunków grzybów, otworzył Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego. Można też zobaczyć książki z epoki, w tym atlas grzybów ufundowany w 1909 roku przez Hugo Seydela, założyciela Towarzystwa Karkonoskiego, który spopularyzował grzybobrania i zachęcał do „smacznego” wykorzystania owocników runa leśnego.

Atrakcją ekspozycji jest model borowika szlachetnego, dzieło Lewana Mantidze, gruzińskiego rzeźbiarza. Rozmiary prawdziwka pozwalają dzieciom bez kłopotu schronić się pod jego kapeluszem, a zdjęcia „spod grzybka” będą ozdobą wielu albumów rodzinnych.

To jednak nie wszystko, co muzeum przygotowało dla grzybiarzy. Jutro na muzealnych tarasach przez Pawilonem Norweskim zaczyna się dwudniowa wystawa świeżych grzybów. Choć póki co grzybowego urodzaju nie ma, pracownicy MP dołożyli starań, aby znaleźć i pokazać większość gatunków występujących w lasach pogórza Karkonoszy. Ekspozycja będzie świetnym uzupełnieniem eksponatów dostępnych dla oglądających we wnętrzu muzeum.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group