Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 9570
Zalogowanych: 84
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Grzybów było w bród

Niedziela, 21 września 2008, 17:55
Aktualizacja: 19:10
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Grzybów było w bród
Fot. TEJO
Wprawdzie największy wysyp borowików jest już za nami, nie oznacza to jednak, że grzybów więcej nie będzie. Chyba jedynym miejscem, gdzie nawet w mało urodzajnym roku nie może ich zabraknąć, jest wystawa owoców runa leśnego w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach.

Doroczna Wystawa Świeżych Grzybów już po raz dwudziesty zagościła na tarasach pawilonu w Parku Zdrojowym. Natura okazała się wyjątkowo szczodra dla jubileuszowej ekspozycji. – Był bardzo obfity wysyp borowików szlachetnych – mówi Czesław Narkiewicz, kustosz cieplickiego Muzeum Przyrodniczego.

W sumie na tackach wyłożonych przez MP zgromadzono prawie 200 gatunków rozmaitych grzybów: od śmiertelnie trujących muchomorów sromotnikowych po dostojne borowiki. Były rycerzyki ozdobne, gąsówki podwinięte, lakówki ametystowe, pieniążki plamiste, maślanki wiązkowe, klejówki kleiste. Kilka rodzajów gołąbków, gąsek i cały stolik z muchomorami. W tym wspomnianymi sromotnikami oraz cuchnącymi muchomorami wstydliwymi.

Wielkie grzybobranie to plon dziesięciu pracowników Muzeum Przyrodniczego. – Zbieraliśmy grzyby głównie w lasach Kotliny Jeleniogórskiej, ale też zrobiliśmy sobie wycieczkę w Bory Dolnośląskie – mówi Czesław Narkiewicz.

Dziś wystawę odwiedziło wielu jeleniogórzan, kuracjuszy i turystów. Byli też zagraniczni goście: z Niemiec i Francji. Wielu dopytywało Czesława Narkiewicza - jest mykologiem - które grzyby można jeść, choć nie wszyscy o tym wiedzą. – Bardzo smaczne są rycerzyki ozdobne. Ale tylko kapelusze. Korzenie są niejadalne – mówił jeden z mężczyzn.

Cz. Narkiewicz odradzał zbieranie tych gatunków, których się nie zna i eksperymentowanie z grzybami. Takie doświadczenia mogą się skończyć tragicznie.
A będzie jeszcze okazja, aby iść do lasu w poszukiwaniu dorodnych owocników. – Prawdziwków raczej już nie uświadczymy, ale na pewno będą podgrzybki oraz opieńki miodowe – usłyszeliśmy od kustosza muzeum.

Ciekawym uzupełnieniem ekspozycji jest miniwystawa fotografii Jakuba Michnowskiego, ucznia I ZSO nr 1 w Jeleniej Górze. 14-latek od niedawna pasjonuje się fotografowaniem, a wycieczki do lasu z aparatem i uwiecznianie grzybów to jeden z jego ulubionych tematów.

Jak mówi p.o. dyrektor Muzeum Przyrodniczego Stanisław Firszt, w przyszłym roku przypada stulecie pierwszej zorganizowanej wyprawy na grzyby w karkonoskie lasy. Jej pomysłodawcą był założyciel Towarzystwa Karkonoskiego Hugo Seydel. Z tej okazji muzeum przygotuje specjalny cykl wydarzeń.

A XX Wystawę Świeżych Grzybów można oglądać jeszcze w poniedziałek w godz. 10 – 18.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
649
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group