Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9746
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ REGION: Grzechy główne gastronomii

Sobota, 10 lipca 2010, 7:24
Aktualizacja: Niedziela, 11 lipca 2010, 7:51
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/ REGION: Grzechy główne gastronomii
– Kochanie! Dolej trochę wody. Jakaś oklapła jestem, Mówię pani. – Pani Iwonko, pani wytrze tę szminkę, bo klient znów się będzie pieklił
Fot. Archiwum
Mniejsze ilości lub moc alkoholi, niż te za które płacili klienci, dwa zamiast trzech naleśników, pierogi z mięsem zamiast z grzybami, niedomiary kawy w kawie czy brak legalizacji wag – to tylko niektóre z uchybień, jakie w ostatnim czasie „wychwycili” pracownicy jeleniogórskiej inspekcji handlowej w lokalach gastronomicznych otwartych do późnych godzin nocnych.

– Kochanie! Dolej trochę wody. Jakaś oklapła jestem, Mówię pani. – Pani Iwonko, pani wytrze tę szminkę, bo klient znów się będzie pieklił – ten dialog z „Misia” Barei, kiedy to kelnerka upija kawy ze szklanki dla klienta, znany jest chyba nie tylko kinomanom, a film nie traci do dziś na aktualności.
W ostatnim czasie pracownicy Inspekcji Handlowej w Jeleniej Górze skontrolowali dziewięć punktów gastronomicznych, w tym sześć z Jeleniej Góry, dwa z Bolesławca i jeden ze Zgorzelca.

– Kontrolowaliśmy rzetelność sprzedaży, prawidłowość uwidaczniania cenników, jakość zarówno półproduktów, jak i wyrobów gotowych, prawidłowość oznakowania towarów, terminy ważności, warunki sanitarne i legalizacje wag – mówi Iwona Kozak, dyrektor delegatury Państwowej Inspekcji Handlowej w Jeleniej Górze.

Co stwierdzili inspektorzy? Nierzetelność wydawania posiłków, w tym przypadkową podmiana dania. Klient zamiast pierogów z grzybami, dostał droższe pierogi z mięsem. Inny konsument zamiast trzech naleśników ze szpinakiem otrzymał tylko dwa. Pojawiły się też niedomiary wydawanego alkoholu i kawy, nie było też gramatur w cennikach, pięć placówek nie miało w kartach dań gramatur napojów i potraw.
Stwierdzono też obniżanie mocy alkoholu do czterech procent. Pięć z dziewięciu placówek nie posiadało też nielegalizowane wagi. Nie było natomiast uwag co do jakości i oznakowania towarów.

Na nieuczciwych handlujących nałożono aż osiem mandatów karne w kwocie 1400 zł. Każdy konsument, który zauważy uchybienia dotyczące jakości podawanych potraw i napojów oraz funkcjonowania placówek może zgłosić swoje uwagi do Inspekcji Handlowej w Jeleniej Górze przy ulicy Groszowej 1. W przypadku zatruć natomiast sprawę należy zgłaszać do Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Jeleniej Górze.

Jak zapewnia Iwona Kozak, handlowcy takich kontroli mogą spodziewać się przez cały czas.
- Kontrole prowadzone są na bieżąco, w każdym kwartale. Przy czym w pierwszej kolejności odwiedzamy punkty zgłoszone nam przez konsumentów – mówi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
734
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group