Grupa radnych chce obniżki cen śmieci. Czy tym razem to się uda?
Audio
Czytaj na głos
Autor: Angela
2 min czytania
fot. Archiwum Archiwum
– Z prostych wyliczeń wynika, że śmieci powinny kosztować nie więcej niż 13 zł za segregowane i 17 zł za zmieszane – mówią radni PiS–u. 1. sierpnia br. dwa jeleniogórskie kluby radnych – Prawa i Sprawiedliwości oraz Razem dla Jeleniej Góry – złożyły wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej. To będzie drugie "podejście" w
reklamy
By wnioskować o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym radni muszą mieć poparcie przynajmniej 6 z 21 rajców i dokładnie tyle podpisów znalazło się pod wnioskiem, który wczoraj trafił do przewodniczącego Rady Miejskiej w Jeleniej Górze. Podpisali się pod nim radni PiS: Ireneusz Łojek, Krzysztof Mróz, Rafał Szymański i Oliwer Kubicki oraz Razem dla Jeleniej Góry: Miłosz Sajnog i Bożena Wachowicz-Makieła.
- Po otwarciu ofert przetargu na wywóz i zagospodarowanie śmieci, którą złożyło konsorcjum firm MPGK i Simeko okazało się że kwota, jaką miasto będzie musiało zapłacić za okres 18 miesięcy wynosi 18. 877 tys. zł. Miesięcznie miasto zapłaci więc 1.049 tys. zł. Przy założeniu, że 100% mieszkańców Jeleniej Góry będzie segregować śmieci, przy proponowanej przez nas stawce 13 zł od osoby, miasto zbierze 1.053 tys. zł, co wystarczy na pełne pokrycie kosztów - mówi radny PiS Ireneusz Łojek. - A przecież wiemy, że pewna część jeleniogórzan zadeklarowała, że nie będzie segregować odpadów, a co za tym idzie będzie płaciła wyższą stawkę, co daje już nadwyżkę na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z obsługą systemu - dodaje radny Łojek.
- Nie rozumiemy, dlaczego prezydent Marcin Zawiła mając wiedzę o faktycznych kosztach, które miasto będzie płaciło konsorcjum MPGK i Simeko za wywóz śmieci sam nie zaproponował obniżenia stawek - mówi Krzysztof Mróz szef klubu radnych PiS. - Na sesji chcemy także zapytać pana prezydenta jak to się stało, że konsorcjum, w skład którego wchodzi miejska spółka MPGK w przeciągu tak krótkiego czasu między jednym przetargiem a drugim, obniżyła cenę za wywóz śmieci z 25 mln zł na niecałe 19 mln zł – dodaje K. Mróz.
Radni PiS-u twierdzą, że jest to wyraźne potwierdzenie ich przypuszczeń, że ustalenie wysokich stawek przez miasto spowoduje, że firmy uczestniczące w przetargu wywindują ceny.
- Teraz jest już najwyższy czas na obniżkę opłat dla mieszkańców - mówi Krzysztof Mróz.
Zgodnie z prawem przewodniczący Rady Miejskiej musi zwołać sesję w terminie do 7 dni od daty złożenia wniosku.
Osoby w artykule
Profile osób publicznych powiązanych z tym tekstem.
Używamy niezbędnych cookies do działania serwisu oraz opcjonalnych cookies preferencji, analityki, treści zewnętrznych i pomiaru reklam. Można zaakceptować wszystko, odrzucić opcjonalne albo dostosować ustawienia.
Polityka prywatności i cookies
Ustawienia cookies
Zarządzaj zgodami
Niezbędne cookies są wymagane do działania serwisu. Opcjonalnie można włączyć preferencje, analitykę Google, osadzone treści zewnętrzne oraz pomiar reklam.
Niezbędne
Logowanie, bezpieczeństwo, sesja oraz zapis decyzji o cookies.
Zawsze aktywne
Preferencje
Zapamiętanie ustawień interfejsu itp.
Analityka
Pomiar ruchu w Google Analytics po uzyskaniu zgody.
Treści zewnętrzne
Osadzone mapy Google, filmy YouTube i materiały Facebook.
Reklamy i pomiar
Google AdSense, ograniczanie ponownego wyświetlenia oraz pomiar skuteczności reklam.
Skomentuj
Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.
Nie ma jeszcze komentarzy.