Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 7218
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Grupa radnych chce obniżki cen śmieci. Czy tym razem to się uda?

Piątek, 2 sierpnia 2013, 6:27
Aktualizacja: Poniedziałek, 5 sierpnia 2013, 15:29
Autor: Angela
Jelenia Góra: Grupa radnych chce obniżki cen śmieci. Czy tym razem to się uda?
Fot. Archiwum
– Z prostych wyliczeń wynika, że śmieci powinny kosztować nie więcej niż 13 zł za segregowane i 17 zł za zmieszane – mówią radni PiS–u. 1. sierpnia br. dwa jeleniogórskie kluby radnych – Prawa i Sprawiedliwości oraz Razem dla Jeleniej Góry – złożyły wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej. To będzie drugie "podejście" w tej sprawie. Co zrobią tym razem radni PO?

By wnioskować o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym radni muszą mieć poparcie przynajmniej 6 z 21 rajców i dokładnie tyle podpisów znalazło się pod wnioskiem, który wczoraj trafił do przewodniczącego Rady Miejskiej w Jeleniej Górze. Podpisali się pod nim radni PiS: Ireneusz Łojek, Krzysztof Mróz, Rafał Szymański i Oliwer Kubicki oraz Razem dla Jeleniej Góry: Miłosz Sajnog i Bożena Wachowicz-Makieła.

- Po otwarciu ofert przetargu na wywóz i zagospodarowanie śmieci, którą złożyło konsorcjum firm MPGK i Simeko okazało się że kwota, jaką miasto będzie musiało zapłacić za okres 18 miesięcy wynosi 18. 877 tys. zł. Miesięcznie miasto zapłaci więc 1.049 tys. zł. Przy założeniu, że 100% mieszkańców Jeleniej Góry będzie segregować śmieci, przy proponowanej przez nas stawce 13 zł od osoby, miasto zbierze 1.053 tys. zł, co wystarczy na pełne pokrycie kosztów - mówi radny PiS Ireneusz Łojek. - A przecież wiemy, że pewna część jeleniogórzan zadeklarowała, że nie będzie segregować odpadów, a co za tym idzie będzie płaciła wyższą stawkę, co daje już nadwyżkę na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z obsługą systemu - dodaje radny Łojek.

- Nie rozumiemy, dlaczego prezydent Marcin Zawiła mając wiedzę o faktycznych kosztach, które miasto będzie płaciło konsorcjum MPGK i Simeko za wywóz śmieci sam nie zaproponował obniżenia stawek - mówi Krzysztof Mróz szef klubu radnych PiS. - Na sesji chcemy także zapytać pana prezydenta jak to się stało, że konsorcjum, w skład którego wchodzi miejska spółka MPGK w przeciągu tak krótkiego czasu między jednym przetargiem a drugim, obniżyła cenę za wywóz śmieci z 25 mln zł na niecałe 19 mln zł – dodaje K. Mróz.

Radni PiS-u twierdzą, że jest to wyraźne potwierdzenie ich przypuszczeń, że ustalenie wysokich stawek przez miasto spowoduje, że firmy uczestniczące w przetargu wywindują ceny.

- Teraz jest już najwyższy czas na obniżkę opłat dla mieszkańców - mówi Krzysztof Mróz.

Zgodnie z prawem przewodniczący Rady Miejskiej musi zwołać sesję w terminie do 7 dni od daty złożenia wniosku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group