Niedziela, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 10416
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Grudniowe pułapki na dzikie zwierzęta

Środa, 30 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 10:42
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Grudniowe pułapki na dzikie zwierzęta
Fot. goral
Zimą dziki, sarny i jelenie są łatwiejsze do schwytania, bo wychodzą na żer w pobliże ludzkich siedzib.

- Kłusownictwo to prawdziwa plaga nie tylko w czasie przedświątecznym - mówi Kazimierz Koncewicz, przewodniczący jeleniogórskiego zarządu okręgu Polskiego Związku Łowieckiego. Najczęstszym sposobem kłusowania jest zastawianie wnyków, czyli drucianych pułapek. Dzikie zwierzę ginie w cierpieniach. Złapane za głowę dusi się. Schwytane za kończyny może męczyć się przez wiele dni, aż padnie z pragnienia i wycieńczenia. W pułapkach giną też ciężarne samice.
Trudno oszacować, ile dzikich zwierząt pada łupem przestępców. Kłusownictwo zagrożone jest karą do roku więzienia, ale do sądów ostatnio nie wpłynęła żadna tego typu sprawa.

- Kłusownicy zwłaszcza teraz zaczynają być aktywni. Ludzie w niektórych wsiach są ubodzy i potrzebują mięsa. Często procederem trudnią się od lat i nie ma na nich sposobu - mówią myśliwi.

- Z łąk i lasów okolic Jeleniej Góry ubywa zajęcy i to nie za sprawą kłusowników, ale lisów, które pożerają młode - mówi myśliwy Krzysztof Brodowski. Szarak, który kiedyś był dostępny dla wszystkich, dziś jest rzadkością. Sami łowczy wprowadzili niepisany zakaz zabijania zajęcy, aby chronić ich populację. Do lisów strzelają rzadziej: nie opłaca się już sprzedaż futer, a każdego zabitego lisa trzeba poddać badaniu na wściekliznę.

W lasach okręgu jeleniogórskiego żyje ponad dwa i pół tysiąca jeleni i 12 tysięcy saren. Zwiększyła się ostatnio liczba dzików: jest ich około 2800 sztuk. Myśliwi szacują, że w lasach bytuje około trzech tysięcy lisów oraz po 500 jenotów i borsuków. Jest też 80 danieli oraz około 40 muflonów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
420
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
 
Kultura
Co z tym azotem?
 
Kultura
Wyjątkowe filmy w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Biegali na Zabobrzu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group