Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 6822
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Grubasy do klasy

Poniedziałek, 25 września 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Grubasy do klasy
Fot. Archiwum
Otyłość dzieci w podstawówkach i młodzieży w gimnazjach to spory problem. Póki co w stolicy Karkonoszy nie jest on traktowany zbyt poważnie.

Zwrócił nam na to uwagę jeden z wuefistów. – Nadwagę widać u kilkorga dzieci w mojej klasie. Zdarzyło się, że jeden z otyłych chłopców zemdlał podczas ćwiczeń. Często takie dzieci przynoszą zwolnienia lekarskie z lekcji wf – mówi nauczyciel, który zastrzegł sobie anonimowość.

– Otyłość dzieci może stwarzać poważne problemy dla ich zdrowia. Często najmłodszych z nadwagą nęka nadciśnienie i inne problemy – zauważa lekarz internista Józef Kwaterko.

Dziennik Łódzki doniósł, że władze odległej Łodzi zauważyły to zjawisko. Program walki z otyłością sfinansował tamtejszy urząd miasta. Zakupiono aparaty do mierzenia ciśnienia z mankietami dostosowanymi do rozmiarów dziecięcego ramienia.
40 specjalnie przeszkolonych pielęgniarek przez cały ubiegły rok szkolny ważyło i mierzyło uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.
Nadwagę i otyłość stwierdzono u 15 procent z nich.

Zdaniem Eugeniusza Sroki, dyrektora największej w mieście Szkoły Podstawowej nr 11 sprawy nadwagi wśród dzieci w stolicy Karkonoszy nie wolno bagatelizować.
– Wycofaliśmy ze szkolnego sklepiku tuczące batony i inne tego typu produkty, którymi dzieci zażerały się podczas przerw, mimo że o 13 mają obiad w stołówce – mówi E. Sroka.

W opinii dyrektora winę za otyłość i nadwagę wśród dzieci ponosi „moda” na brak ruchu.
– W młodości wspinaliśmy się po drzewach, graliśmy w piłkę. Teraz dziecko po szkole siada przed komputerem na gadu gadu. Efekty tego są, niestety, widoczne – podsumowuje dyrektor Sroka.

W rozmowie z nami zasugerował, że odpowiednie badania dotyczące kłopotu z nadwagą wśród jeleniogórskich uczniów, mogliby przeprowadzić studenci Kolegium Karkonoskiego.

Jeleniogórskie Zakłady Optyczne wspólnie z urzędem miasta i sponsorami zaczynają coroczną akcję, w której trakcie bada się za darmo u najmłodszych wzrok.
– To godne pochwały, ale dlaczego nikt nie zasponsoruje badań dla dzieci, które ważą za dużo?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
129
Nigdy
25%
Rzadko
44%
Czasami
19%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group