Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6271
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Góry są nieatrakcyjne dla mieszkańców regionu, bo są tutaj?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 21 kwietnia 2012, 7:26
Aktualizacja: Niedziela, 22 kwietnia 2012, 10:32
Autor: Petr
Fot. Marcin OlivaSoto
Dyskusja na temat popularności Karkonoszy wśród mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej, a także innych części Polski połączona z wystawą zdjęć z obozów wspinaczkowych z udziałem osób autystycznych odbyła się w miniony czwartek w Pasażu Grodzkim w Jeleniej Górze.

Czwartkowe spotkanie zorganizowała Fundacja Czarodziejska Góra. Uczestnicy dyskutowali o sposobach aktywizacji rdzennych mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej i osób „z zewnątrz” do wychodzenia w Karkonosze. Szczególny nacisk położono na środowisko młodzieży, a ściślej – zmiany formy promocji gór wśród młodych ludzi z wykorzystaniem mediów internetowych i portali społecznościowych.

Jedna z uczestniczek dyskusji, Kalina Pisarska, studentka pedagogiki zaproponowała m.in. grę Geocaching, w której za pomocą odbiorników GPS wyszukuje się perły przyrodnicze, a potem odnajduje się je w realu. Inni z obecnych wskazywali na konieczność umieszczania relacji czy zdjęć z wypraw w góry np. na facebooku – bijącym obecnie rekordy popularności wśród ludzi młodych.

Zastępca prezydenta miasta Jeleniej Góry Hubert Papaj, uczestnik dyskusji zaproponował, by wszyscy zadali sobie pytanie: Czy góry są nieatrakcyjne dla mieszkańców regionu bo są tutaj? Po krótkiej refleksji dyskutanci stwierdzili zgodnie, że słabnące zainteresowanie górami może wynikać z opieszałości mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej – na którą wskazał Hubert Papaj, niechętnych do bycia: „ambasadorami naszego regionu”.

Na koniec spotkania poruszono również kwestie angażowania szkół w promocję Karkonoszy i kontrowersji wokół ograniczania dostępności Karkonoskiego Parku Narodowego, np. fanom zimowej wspinaczki w Śnieżnych Kotłach czy jazdy na ski-tourach poza szlakami. Organizator zapowiedział również kolejne spotkania w najbliższej przyszłości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47) Dodaj komentarz

~przemek ka 21-04-2012 7:38
karkonosze nie sa atrakcyjne bo ile ich mamy? 1/2 grzbietu? ciemne dołujace świerki ktorych nie uswiadczysz w np czeskich g izerskich /sama buczyna/. kpn szykuje sie do zamkniecia kolejnych szlakow gdzie u braci czechow autobusem lub autem moge w wielu miejscach wjechac na sama gore. cena parkingow w karpaczu woła o pomste, gdzie w czechach sa one za darmo /jedynym platnym jest kolo skalnego w Adrspachu, a tak wszedzie za darmo../ TO O CZYM MY TO MÓWIMY? w polsce gory to miejsce na tworzenie synekur dla kolesi lub sposob na dojenie ceprów, w czechach miejsce szeroko pojetej rekreacji..
~przemek ka 21-04-2012 7:42
chce byc ambasadorem wiec prosze o : darmowe parkingi, mozliwosc wjazdu autem, chocby np na Odrodzenie. prosze umozliwic niepelnosprawnym poruszanie sie po gorach jak ma to miejsce w czeskich izerach /np okolice hojnic/. prosze zlikwidowac haracz KPN/nie jestem miejscowy/.
~pasażyk 21-04-2012 7:57
Fotka nr 17 pokazuje jak atrakcyjne sa ,,gory,, w naszym regionie. Ten sufit powala z nog Po co spacerowac po gorach wystarczy Pasaz Grodzki z atrakcyjnymi gornymi sciankami.Jest na co popatrzec.Oby tylko nic na glowki nie spadlo.
~ 21-04-2012 8:08
jelonka tam brakuje
~boxersantero 21-04-2012 8:39
Parking pod Wangiem - 15zł, pozostałe w Karpaczu chyba 10zł. Wstęp do KPN (wiem, że tubylcy nie płacą) bodajże 5zł/osobę. Jak się wybierze rodzina np. z Wrocławia, to na same opłaty na start wydaje 50zł. Pomijam fakt cen jedzenia w górach, bo zawsze można wziąć termos i kanapki. To czego brakuje to na pewno autobusu na Przełęcz Okraj, żeby można sobie tam wjechać przejść do Karpacza lub do Szklarskiej i wrócić stamtąd autobusem do Jeleniej.
~ 21-04-2012 8:59
a ja sadze ze gory dla tubylcow sa atrakcyjne szczegolnie to widac po smietniskach w lasach,, ilu ludzi wyjezdza by podziwiac krajobrazy i po drodze wyrzucic stary fotel lodowke itp, sami milosnicy
~promo 21-04-2012 9:01
Kwestia jest jeszcze taka,że miejscowi, przecież tez nie będą po 15 razy wchodzić na Chojnik czy Śnieżkę, to też chyba normalne,że rzeczy ,a nawet krajobrazy mogą się opatrzyć. Widzę Śnieżkę codziennie z okna, podobnie Karkonosze, więc jestem z tym widokiem opatrzony. Góry są ładne, ale człowiek potrzebuje nowych bodźców, a przede wszystkim pracy aby mieć środki na takowe zwiedzanie czy promowanie regionu.
~ 21-04-2012 9:12
KPN to i czasami tubylca(miejscowego) nie chce wpóścić , raz jechałem rowerem i nie wpóścił mnie dozorca KPN do parku tylko kazał płacić, i tak go zrobiłem w bambuko, jak on wszedł do budki to ja się rozpędziłem i tak szybko wjechałem że cieć mnie nie zauważył he he
~SH 21-04-2012 9:21
Można promować, ale trzeba też mieć pieniążki, jeśli ich nie ma, to najlepszy nawet projekt pozostanie na etapie pilotażu i nic poza tym. - Przykładem jest inicjatywa Sudeckie Horyzonty, zagrożona wymarciem, która przez filmy turystyczno-reportażowe reklamowała nasz region i mogła dalej by to czynić gdyby znalazły się na produkcje środki. - Patrz i oceń SudeckieHoryzonty w serwisie Youtube.Sa tam filmy o Karkonoszach, Rudawach Janowickich i Górach Kaczawskich i Zamku Chojnik http://www.youtube.com/user/SudeckieHoryzonty
~cdr 21-04-2012 9:38
"dyskutanci stwierdzili zgodnie, że słabnące zainteresowanie górami może wynikać z opieszałości mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej – na którą wskazał Hubert Papaj, niechętnych do bycia: „ambasadorami naszego regionu”." kolejna złota myśl Papaja. Mieszkańcy mają być ambasadorami tego syfu, jaki fundują nam radni? Wolne żarty! I zwracam uwagę na post ~boxersantero - kiedy i mnie przyszło zapłacić 15 PLN za parking poprzysiągłem sobie, że nie dam się więcej strzyc jak baran i po prostu moja noga tam więcej nie postanie. Klient głosuje nogami!
~Grzesiek 21-04-2012 9:48
Nie ma po czeskiej stronie darmowych parkingów. Mam na myśli np. Przełęcz Okraj (w tamtym roku powyżej 5 godzin - 80 Kć), Spaleny Mlyn, Pec pod Snezkou itd. Są okresy w roku, kiedy parkingi są faktycznie bezpłatne. To, że wszędzie u nich można wjechać samochodem to jest kolejna bzdura. Ograniczenia są bardzo duże. Wejście na teren KRNAP jest bezpłatne. U Czechów jeździ bardzo dużo busów, które są przeznaczone dla rowerzystów. Tu nas biją na głowę. Na Okraj nie ma z naszej strony autobusu, bo pewnie nikt nie jeździł. I tak dalej.
~Bury 21-04-2012 10:14
Góry nie są po to żeby je zadeptywać i zajeżdżać. I ciszej tam bądźcie, bo do reszty przegonicie wszelką zwierzynę. Pozdrawiam turystów! Ahoj!
~Ekolog 21-04-2012 10:18
Chcielibyście zadeptać te piękne szlaki, co?Chcielibyście wybudować jeszcze kilka wyciągów , co? MOŻECIE SOBIE POMAŻYĆ! SAJONARA
~NORMALNY 21-04-2012 10:27
Po pierwsze góry nie są dla ciot. Po drugie nigdy tu nie będzie patologii czeskiej, tzn. podjeżdżania na szczyt autobusami. Nie damy zrobić gówna z gór. Może jeszcze autostrada na Szrenicę barany ? Jak tak dobrze w Czechach to się tam wyprowadź !
~ed 21-04-2012 10:51
najpierw chciałem napisać to co inni, czyli: brak infrastruktury, opłaty itd. ale po przemyśleniu sobie pomyślałem że wolę góry dzikie, niedostepne, gdzie nie widać na każdym szlaku masy turystów, a głównie rozkrzyczanych, śmiecących pseudoturystów. jedyne co mi doskwiera to zakaz wjazdu dla rowerów w wyższe partie. nie rozumiem dlaczego zakazuje sie poruszania tym najbardziej ekologicznym środkiem transportu. dlatego częściej przebywam w Rudawach i G. Izerskich niż w Karkonoszach.
kazimierzp 21-04-2012 11:10
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie" - to motto z wypowiedzi Jana Zamoyskiego pasuje i do tego artykułu. Dla gór, dla wszystkiego i do wszystkiego trzeba wychowywać, uczyć. Ogromna rola w tym rodziców - jak fajnie wygląda rodzina z dzieckiem w nosiłkach na szlaku! Szkół - są nauczyciele prowadzący swych wychowanków w góry ucząc ich w lesie przyrody. Klubów sportowych. Jak ogromną rzeszę miłośników gór wychowali państwo Rażniewscy którzy wychowanków Aesculapa przez lata prowadzali w okresie przedsezonowym po górskich szlakach Karkonoszy, pogórza Kaczawskiego, czy Izer. Góry przez swą urodę przyciągają, ale przez swą nieprzewidywalność i mnożące się trudności w chodzeniu po szlakach uczą twardości i umiejętności walki z przeciwnościami.
~hmmm 21-04-2012 12:13
zdjęcia podpisane Marcin a wyglądają jak angeliki :) czyżby jakaś zmiana sprzętu ew robione jakimś nowym smarftonem?
~Nostradamus 21-04-2012 12:30
Brak jest komunikacji RÓWNOLEGŁEJ do pasma górskiego. Turyści przyjeżdżający potrzebują takiej komunikacji. Mimo że większość przyjeżdża do nas samochodami to w wędrówce po górach są one kompletnie nieużyteczne. Gdy ktoś przejdzie z Karpacza do Szklarskiej Poręby to nie ma jak wrócić do Karpacza i odwrotnie. Taxi jest bardzo drogie. Ale miasto Jelenia Góra też nic nie robi, gdy chciałem się wybrać po 9:00 rano do Michałowic aby wyjść w góry okazało się że o tej porze jest luka w autobusach MZK, nie jeżdżą w stronę gór aż do 11:30 i tak jest od dawna. Jagniątków to zmarnowana przez miasto dzielnica, a 3 km dalej, za górą jest największy czeski kurort narciarski Spindlerowy Młyn.
~Nostradamus 21-04-2012 12:39
Jelenia Góra aby ożyć turystycznie musi być DOSKONALE skomunikowana z NAJBLIŻSZYM kurortem narciarskim, w Alpach jest wiele miejscowości w których np. nie ma nartostrad i wyciągów, ale posiadają one sprawną komunikację z pobocznymi kurortami i doskonale się rozwijają. Zadam Wam pytanie: Z jakim kurortem narciarskim graniczy miasto Jelenia Góra??? ... NIE! Nie ze Szklarską Porębą, nie graniczy też z Karpaczem! Jelenia Góra graniczy ze SPINDLEROWYM MŁYNEM ale dojazd do tego kurortu to 1,5 godziny samochodem! (równo 80 km) Przypominam że GRANICZYMY z tym miastem BEZPOŚREDNIO! Jak tego dokonać? Zrobić KOLEI GONDOLOWĄ (transportow0-widokową) na Przełęcz Karkonoską do granicy ze Spindlerowym Młynem.
~ojtam 21-04-2012 12:45
oj tam narzekacie na Karkonosze ... Rudawy Janowickie są za darmo nie dotarł tam KPN. Jest tam pięknie (ktoś ustyskiwał, że w Karkonoszach za dużo świerka;) tam jest sporo buka a jesienią kolory cud, miód i orzeszki ..także buczynowe :) Poza tym bogate tło historyczne związane z górnictwem i hutnictwem. Piękne widoki na całe pasmo Karkonoszy oraz Izery. Dojazd PKP lub busami spod dworca czas ok 20 minut!!!
~Nostradamus 21-04-2012 12:46
KOLEI GONDOLOWA z Jagniątkowa do granicy miasta Spindlerowy Młyn miałaby długość ok. 2,5 km i skróciłaby czas dojazdu z JG do Spindlerowego Młyna z 90 minut do zaledwie ok. 10 minut. Obecna odległość 80 km skróciłaby się do 5 km. Koszt dojazdu z np. Sobieszowa do Spindlerowego Młyna spadłby z około 150 zł samochodem do ok. 15 zł za przejazd kolejką w dwie strony, a więc około 10-krotnie. Główną atrakcją Jeleniej Góry stałby się narciarski kurort Spindlerowy Młyn. turysta Polski i tak będzie chciał noclegi wykupić w Polsce więc w JG bardzo szybko rozwinie się hotelarstwo.
~ 21-04-2012 12:52
Juz samo pozostawienie pojazdu na parkingu w Karpaczu czy Szklarskiej P to spory wydatek dla miejscowych, gdyz trzeba oplacic kilka lub nawet nascie godzin. Porownujac zarobki np Warszawiakow czy turystow duzych miast kraju jestesmy zebraczo ubodzy. Ceny w kurortach niestety dostosowano do tych wlasnie ludzi. Skad wiec zdziwienie ze dolnoslazacy z pogorza rezygnuja z czegos co obedze im nawet podszewke z portfela. Czy w gorach jest tak rewelacyjnie? Patrzac na niedoinwestowanie, drozyzne i tandete trudno polubiec ten rejon.
~gumiś 21-04-2012 14:38
A co wspólnego z górami ma Jelenia GÓRA (poza nazwą) i pan Papaj jako górski przewodnik ? skomunikujcie miejscowości lub wejścia na głowne szlaki zainwestujcie w przyłączone dzielnice górskie może da to jakiś efekt, zainteresowanie górami młodzieży jest znikome .
kazimierzp 21-04-2012 14:53
@gumiś! Jelenia Góra leży też w Karkonoszach i do niej należy kilka atrakcyjnych miejsc w tym paśmie. Przejdź się Ko...lową Ścieżką - niebieskim szlakiem po pozostawieniu samochodu na bezpłatnym parkingu niedaleko domu Hauptmanna. Zobaczysz piękne formacje a kiedy dojdziesz do wędrującego kamienia w Kotle zobaczysz jak jest pięknie! A co do inwestowania w Jagniątkówie!?! W porównaniu do innych części Jeleniej Góry to w tej dawnej osadzie miasto w ostatnich latach (w przeliczeniu na mieszkańca osady) zainwestowało najwięcej - zwłaszcza w latach: 1998 - 2010. Zaniedbania czasu bycia Jagniątkowa przy Piechowicach trudno nadrobić!
~do Nostradam 21-04-2012 15:01
zgadzam się, taka inwestycja to było coś, i pewnie Unia by sypnęła groszem. nie łudźmy się jednak, to przekracza możliwości wyobraźni polityków. my leczymy dzikie (wild) complexy budując nikomu niepotrzebną, bezproduktywną fontannę.
kazimierzp 21-04-2012 15:07
@gumiś! Jelenia Góra leży też w Karkonoszach i do niej należy kilka atrakcyjnych miejsc w tym paśmie. Przejdź się Ko...lową Ścieżką - niebieskim szlakiem po pozostawieniu samochodu na bezpłatnym parkingu niedaleko domu Hauptmanna. Zobaczysz piękne formacje a kiedy dojdziesz do wędrującego kamienia w Kotle zobaczysz jak jest pięknie! A co do inwestowania w Jagniątkówie!?! W porównaniu do innych części Jeleniej Góry to w tej dawnej osadzie miasto w ostatnich latach (w przeliczeniu na mieszkańca osady) zainwestowało najwięcej - zwłaszcza w latach: 1998 - 2010. Zaniedbania czasu bycia Jagniątkowa przy Piechowicach trudno nadrobić!
~ojojoj 21-04-2012 16:03
A ja Was wszystkim tzn. wychwalającym i narzekających spróbuję pogodzić: mamy super góry! Można na nie wjechać nawet samochodem i nie można nawet rowerem - ot zależy OD KTÓREJ STRONY SPOJRZEĆ! I dobrze, że Czesi mają inne podejście - przez to Karkonosze można zwiedzać na dwa sposoby: polski i czeski. Chcę polskich Karkonoszy to jadę do Karpacza, płacę za parking 15 zł i wchodzę. Chce Czeskich to jadę na Horni Misecky (75km z JG), parkuję za darmo i też wchodzę :-) ale problem
~Af 21-04-2012 16:04
Jak zwykle na jelonce sami znawcy tematu i dyskutanci, ale żeby na spotkanie pójść i podyskutować to już nie było chętnych...
~Jeloneczka 21-04-2012 17:41
Słabnące zainteresowanie Karkonoszami przez ludzi mieszkających w okolicy???! Ktoś kto tak twierdzi to albo urwał się z Księżyca, albo sam nigdy nie był w Karkonoszach! Owszem, są tu pokolenia mieszkające od 1945 roku i nikt nigdy z takiej rodziny nie był w Karkonoszach! Tylko, że trudno mówić o takich osobach, że słabnie ich zainteresowanie Karkonoszami - oni nigdy nie mieli i raczej nie będą mieli "takich" zainteresowań. Ktoś kto kocha Karkonosze to będzie tam wracał dopóki mu sił starczy! Jedyną inwestycję, jaką oczekuję na szlakach to kosze na śmieci i miejsca odpoczynku :D ... i mniej turystów!
~rad 21-04-2012 18:16
To protestujcie przeciwko chemicznemu kopalnictwu w Karkonoszachi Górach Izerskich niedługo w Kopańcu,Radoniowie,Janowicach,Nowym Kościele i w kilku innych miejscach vide mapa poszukiwań bedziemy mieli kopalnie uranu i złota, a raczej kameralne przepompownie,pozostawiające po sobie pustynię na setki lat.
~x 21-04-2012 18:35
ja należę do osób ,ktore chodzą po górach ale wkurza mnie jedno : zawsze latem są organizowane różnego typu imprezy np kolarskie, jakieś rajdy i tp ,z reguły przez Borowice, Karpacz , Przesieka dokładnie w taki sposób ,że nie można się dostać na szlaki.Nie mam nic przeciwko organizacji takich imprez ale mam przeciwko jednej rzeczy: brakowi ogólnie dostepnej informacji na ten temat dla mieszkańców z wyprzedzeniem oraz przeciwko nagminnemu brakowi objazdów .Pan policjant zawraca i radź sobie sam .Znam teren ale nie wiem ,czy jak pojadę inną drogą to nie spotka mnie to samo.
~M.Rażniewski 21-04-2012 19:38
Kaziu! Dziękuję za pamięć. Skoro jednak cytujesz nasze nazwisko i , wspominasz o odziałalnosci Aesculapa, TO mógłbyś użyć czasu teraźniejszego a nie przeszłego. Moi Rodzice mają się jeszcze nie najgorzej. Mama chodzi z nami w góry. Idea wycieczek górskich jest nadal żywo-aktualna. Państwo Rażniewscy WYCHOWUJĄ, PROWADZAJĄ, UCZĄ. Aesculap trwa, pomimo różnych zawirowań dziejowych, jakie się zdarzały (o czym sam wiesz najlepiej) na przestrzeni 41-lecia istnienia. Jako potwierdzenie swoich słów proponuję Tobie (jak i innym czytelnikom Jelonki) obejrzenie archiwalnych i najzupełniej aktualnych materiałów w postaci artykułów, zdjęć i filmów znajdującej się na stronie, którą prowadzę :) - "Aesculap i Łysa Góra" (nawiasem mówiąc promujemy Sudety Zachodnie a nie tylko Karkonosze).
~muminek1 21-04-2012 19:58
lubimy gory
~do bani 21-04-2012 21:20
Wyprowadzam się stąd.Góry są do bani! Całe widoki mnie przesłaniają.
~Yovanna 21-04-2012 21:24
Mam gdzieś łażenie po górach po 12h codziennego pracowania za 1134 zł. oto powód dla którego większość z nas nie chodzi po górach!
~Jeloneczka 21-04-2012 22:01
~Yovanna, góry nie są dla "każdego". Można tyrać za 800 zł miesięcznie i w górach znaleźć siłę... Nie każdemu jest to dane i nie ma w tym nic nadzwyczajnego :)
~Korozaj 21-04-2012 22:42
Sa zapewne nieatrakcyjne bo zaczeto wydobywać URAN !
~Korozaj 21-04-2012 22:45
Dlaczego od 2 miesiecy wielu mieszkańcow boli gardlo a lekarze dziwią się co tak duzo zachorowań na raka okolic szyii czyzby juz ruszyło?
~ 21-04-2012 22:50
Radon to gaz bezwonny , bezbarwny ,niewidoczny ,powstaje w wyniku wydobycia URANU . Dobrze rozpuszcza sie w wodzie ! W wyniku gotowania z parą swietnie zagospodarowuje nowe przestrzenie gotujacych nad ta para z wody ludzi
~USA. 22-04-2012 1:05
Bylem kilka lat temu w Lake Placid i wjechalem prawie na sam szczyt gory White Face mniej wiecej wysokosci Sniezki samochodem a parking byl tam bezplatny,
~piotrr 22-04-2012 9:13
prawda moim zdaniem jest taka że w każdym rejonie Polski sa ludzie co kochaja góry i tacy którzy chodzić (na dodatek pod góre) nigdy w zyciu nie bedą.Dlatego niektórym sie chce przyjechac z Poznania a niektórym sie nie chce ruszyc tyłka choc mogliby byc w górach za pół godz. Reszta spraw:drogie parkingi,wyciągi,uran itd. to tylko wymówki.
~ja 22-04-2012 11:08
do USA - zawsze wiedziałam, że Ameryka to głupi kraj !!! Bardzo mi się tez podoba pomysł wspinaczki w Śnieżnych Kotłach. Dołujace świerki proponuję wyciąć, a alejki wylać asfaltem, żeby można było wygodnie dojechać na szczyty tylko trzeb szybyby dokładnie docinąć, bp ptaki tak spiewają, że rozmawiać się nie da, zwłaszcza wiosną !!!. No i, jeżeli ktoś się zastanawia przed wyjazdem w góry przede wszystkim, gdzie zostawić samochód, to niech lepiej idzie do pubu - bo t po dla niego tylko strata czasu w tych górach ...
~przewodnik 22-04-2012 18:38
Żeby góry były chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów, trzeba najpierw je rozreklamować i spopularyzować. Reklama dźwignią handlu- powiedzenie stare jak pieniądz. A tymczasem jak działa nasz KPN? Oceńcie sami. Słyszałem o przypadkach, że KPN domagał się od autorów publikujących na łamach miesięcznika "Sudety" artykuły o Karkonoszach opłat za zdjęcia z terenu Karkonoskiego Parku Narodowego, powołując się na jakiś tam wewnętrzny przepis KPN-u. Paradoksalnie, opłaty owe były wyższe niż honoraria autorskie. Artykuły oczywiście po jakimś czasie zniknęły z łam miesięcznika bo nikomu nie opłacało się pisać artykułu i jeszcze dopłacać do niego z własnej kieszeni. W taki oto sposób KPN "promuje" nasze Karkonosze i "wspomaga" rozwój turystyki działając w istocie na niekorzyść regionu.
~przewodnik 22-04-2012 18:45
C.d. Przypuszczam, że tak się dzieje w odniesieniu do wszelkich publikacji dotyczących Karkonoskiego P.N. Co ciekawe, w tym samym czasopiśmie publikował dyrektor A. Raj i jego ekipa z KPN-u (żona Barbara Wieniawska-Raj, Roksana Knapik, Karolina Dobrowolska). Czy oni także odprowadzali odpowiednie opłaty na rzecz parku narodowego? Odpowiednie instytucje, media etc. powinny to sprawdzić i zainteresować się tą sprawą. W każdym razie to wygląda na zachowanie w rodzaju "psa ogrodnika", co to nikomu nie da, bo trzyma wszystko dla siebie mimo, że sam tyle nie zje. Włodarzom KPN przypominam, że park jest NARODOWY, a oni tylko opiekunami, a na obecnej działalności KPN traci cały nasz region, w stosunku do którego Karkonosze zawsze były są i będą magnesem przyciągającym turystów.
~,.,. 22-04-2012 19:52
czemu miejscowi płacą za wstęp do parku!!??
~Krkonos 22-04-2012 21:32
A to co, działa jakaś cenzura na tym portalu, że nie można nic złego napisać na temat KPN? Nie wiem, jakie powiązania łączą Jelonkę.com z parkiem narodowym, ale takie są fakty, które i tak wcześniej czy później wyjdą na światło dzienne. Nie po raz pierwszy okazuje się, że do rzeczowej dyskusji są lepsze portale. Pozdrawiam
~USA. 22-04-2012 23:43
Do ja ,pod wzgledem ochrony przyrody jestescie w Polsce 150 lat do tylu za USA.Jesli USA to glupi kraj to Polska to superglupi kraj do dzisiatej potegi.A najlepiej zanim cos napiszesz to pomysl apozniej pisz.A jak kiedys przyjechal bys do USA i zobczylbys jak to jest tutaj rozwiazane to z pewnascia nie pisalbys takich bzdur.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group