• Poniedziałek, 17 czerwca 2019
  • Godz. 22:50
  • Imieniny: Adolfa, Alberta, Laury, Marcjana
  • Czytających: 7240
  • Zalogowanych: 12
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Gorąca debata w sprawie oczyszczalni

Wiadomości: Mysłakowice
Czwartek, 11 kwietnia 2019, 6:02
Aktualizacja: Sobota, 13 kwietnia 2019, 8:36
Autor: WAC
Fot. WAC
– To bardzo dobrze, że doszło do tego spotkania, tylko szkoda, że tak późno – mówią radni Mysłakowic i Karpacza po wspólnym zebraniu roboczym, które odbyło się wczoraj (10.04) w Urzędzie Gminy w Mysłakowicach.

Tematem były problemy związane z rozbudową należącej do Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach, z której korzystają gminy Mysłakowice i Podgórzyn oraz miasto Karpacz.

W spotkaniu uczestniczyli radni z gmin Mysłakowice i Karpacz, burmistrz Karpacza Radosław Jęcek, wójt Mysłakowic Michał Orman, przedstawiciele KSWiK, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska oraz projektanci rozbudowy obiektu. Ci ostatni podkreślali, że zastosowane podczas inwestycji rozwiązania sprawią, że w krótkim czasie w znacznym stopniu skończą się problemy z niekontrolowanymi zrzutami ścieków do rzeki Łomnicy. Oczyszczalnia ma być też mniej uciążliwa dla mieszkańców okolicznych domów, gdyż większość procesu technologicznego zostanie zhermetyzowana.

Obecnie jednak w kwestii rozbudowy oczyszczalni nastąpił pat. Z powodu braku źródła finansowania jej realizacja stoi w miejscu, zaś wyłoniony w drodze przetargu wykonawca zszedł z placu budowy. Choć Rada Gminy w Mysłakowicach wyraziła zgodę na nałożenie hipoteki na nieruchomości gminnej, jako zabezpieczenie wymaganego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska do podpisania umowy pożyczki, mającej pokryć koszty rozbudowy obiektu, jednak uczyniła to pod pewnymi warunkami. Wójt Michał Orman może ją podpisać tylko wtedy, gdy w ramach inwestycji zostanie zagwarantowane wybudowanie osadnika wtórnego „przechwytującego” ścieki w okresie największego obłożenia oczyszczalni, zaś Karpacz zdecyduje się na zawarcie długoletniej umowy na zrzut do niej nieczystości płynnych. Samorząd miasta pod Śnieżką nie kwapi się jednak do tego, mimo że obecnie odprowadza ścieki bez umowy, która wygasła 28 lutego.

Mimo że najkorzystniej byłoby, żeby Karpacz nadal odprowadzał swoje odpady płynne do Mysłakowic, to nowe warunki przedstawiane nam przez KSWiK nas nie satysfakcjonują - mówi burmistrz Karpacza Radosław Jęcek. - Domagamy się gwarancji stałej, korzystnej dla mieszkańców naszego miasta ceny, waloryzowanej jedynie o wzrost kosztów zewnętrznych m.in. energii elektrycznej, a tego niestety KSWiK nam nie zapewnia. Dlatego przy obecnym stanie rozmów uważam, że najlepszym rozwiązaniem cenowo jest dla nas wybudowanie przez Karpacz własnej oczyszczalni ścieków.
Stawka, jaką proponujemy Karpaczowi za hurtowy zrzut ścieków jest realistyczna i nie jest wzięta z sufitu – odpowiadał prezes KSWiK Agnieszka Kryszkowska. - Zawiera stałą cenę, opłatę za przekroczenie ładunku ścieków oraz marżę handlową, wysokość której jeszcze możemy negocjować.

Atmosfera spotkania momentami była dość gorąca i wydawało się, że Karpacz i KSWiK są bardzo dalekie od porozumienia. Jak się jednak okazało, pod koniec siła argumentów, a zwłaszcza fakt, że realizacja inwestycji w Mysłakowicach jest już poważnie zaawansowana, przeważyła i władze Karpacza, Mysłakowic oraz KSWiK – u umówiły się w najbliższych dniach na kolejne negocjacje.

Twoja reakcja na artykuł?

1
4%
Cieszy
0
0%
Dziwi
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
8
31%
Złości
16
62%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~Widzę 11-04-2019 6:42
Znów zaczną się przetargi projektowanie . Wystarczy skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań w Skandynawii. Na takie opracowania nie ma patentu. Bo jak pójdziecie drogą WODNIKA to będzie dopiero "smród"
~Grześ 11-04-2019 9:05
Słowa Słowa Słowa. Nie dalej jak pod koniec ubiegłego tygodnia, choć to daleko do sezonu letniego, braku wody i nadmiaru turystów w Karpaczu, rzeką Łomnica płynęły gęste i cuchnące ścieki. Proszę o rzetelną informację jak KSWiK liczy koszty utylizacji ścieków, skoro nieprzerobione spływają do rzeki? Jak w ogóle działa cały ten system w którym od samego początku działania instalacji był błąd koncepcyjny związany z jej wydajnością oraz brakiem pewnych elementów na które brakowało od początku pieniędzy i kto wreszcie odpowie za wieloletnie zanieczyszczanie środowiska przez instytucję i system mający je chronić? Przecież to jest materiał dla prokuratora.
~O 12-04-2019 0:22
do: ~Grześ (9:05)
O tak tak właśnie
~Rydz 11-04-2019 9:19
To niech Karpacz wybuduje sobie oczyszczalnie! Pewnie w Miłkowie. Oni mają turystów, płacą mniej za wodę od mieszkańców Mysłakowic i Karpacza i jeszcze mają czelność się odzywać. A w ogóle gdzie jest ochrona środowiska czy była kiedyś w ogóle w myslakowicach w niby oczyszczalni, tam z tyłu? Pewnie kasa do ręki i po sprawie.
~JG 11-04-2019 18:50
do: ~Rydz (9:19)
Słusznie. Jaki dom prywatny w Mysłakowicach wyprodukuje tyle ,,nieczystości i odpadów" w miesiąc co mały pensjonat z Karpaczaw tysdzień??
~ 15-04-2019 19:47
do: ~Rydz (9:19)
Jak karpacz wybuduje i przestanie płacić kswik za zrzut to mieszkańcy Mysłakowic i Podgorzyna zapłacą za to wyższą ceną za ścieki
~mikim 11-04-2019 9:34
Niedługo cała Polska sie dowie jakie jest podejście Karpacza do całej sprawy i czyje ścieki zamieszczają rzekę Łomnice. Bezumownie korzystanie śmierdzi z daleka... Radni Karpacza mają duży problem.... Czekam na Święta Wielkanocne i pierwszy zrzut ścieków z niewydolnej oczyszczalni... 100% ZOBACZYMY KARPACZ W TV.
~mieszkaniec9 Karpacza 11-04-2019 15:24
Karpacz ma własną oczyszczalnię tyle, że dziś nieczynną. Wystarczy ją wyremontowac i uruchomić i niech Karpacz oczyszcza swoje scieki a Mysłakowice w swojej nowej oczyszczalni niech oczyszczają swoje ścieki. Skandalem jest że Mysłakowice żądają od Karpacza horrendalnej ceny za oczyszczanie ścieków. My mieszkańcy Karpacza nie bedziemy płacić takiej ceny. My żądany od naszego burmistrza aby uruchomił naszą oczyszczalnię abyśmy mogli płacić rozsądną cenę jaką płacimy dziś. Precz z pomysłem wyzyskiwania mieszkańców Karpacza przez Mysłakowice, KSWiK i ich oczyszczalnię!
~ 11-04-2019 15:54
do: ~mieszkaniec9 Karpacza (15:24)
Ooo, ale się obudziłeś, rychło wczas.Dawno Karpacz powinien mieć własną oczyszczalnie ścieków i to działającą, a nie jakąś atrapę.Dlaczego nie pilnowaliście swoich władz, kiedy pozwalały na budowę tych betonowych molochów hotelowych ponad miarę i zdrowy rozsądek?Teraz produkujecie i turyści odwiedzający Karpacz takie ilości hektolitrów goowna, że głowa mała.
~Gość 11-04-2019 18:45
do: ~mieszkaniec9 Karpacza (15:24)
To nie Mysłakowice ustalają cenę a KSWiK to po pierwsze. Po drugie modernizacja była głównie projektowana aby ścieki z Karpacza mieściły się w oczyszczalni a nie lały się potokiem,bo jak ci wiadomo Karpacz cały czas się rozwija i to od was leci coraz większa ilość ścieków,gdyby nie Karpacz wystarczyła by lekka modernizacja na pewno nie za takie pieniądze.Po trzecie płacicie mniej niż Mysłakowice zarówno przedsiębiorcy jak i osoby prywatne. Nie ma stałej ceny bo wszystko drożeje np. prąd co jest również brane pod uwagę do wyliczenia kwoty. Wiec nie marudz. Nam tez było by lżej bez was, bo to Wy zasyfiacie nam potok.
~abc 11-04-2019 19:53
do: ~ (15:54)
Hotele jakie masz na myśli mają swoje oczyszczalnie 😉
~Iga@Kar 12-04-2019 7:56
do: ~mieszkaniec9 Karpacza (15:24)
Karpaczanie płacą mniejsze pieniądze niż mieszkańcy Mysłakowic, a do tego, to w Mysłakowicach jest smród, problemy, niezadowolenie społeczne i zanieczyszczona rzeka. To co jeszcze szczekasz. Już zapomniałeś jak działała oczyszczalnia w Karpaczu wizytówka, smród od papierni w Miłkowie aż do Tesco... Pewnie że lepiej by było aby mieć swoją tylko za co ???? Karpacz zaczyna tonąć, brak parkingów, problemy z wodą i niedługo kopną nas w tyłek i będziemy tonąc w gównach. Brawo Burmistrz....
~niezalogowany 11-04-2019 17:09
Mieszkańcy Mysłakowic teraz ponownie przekonacie się że poprzez działanie Ormana zostaniecie ze smrodem i długami a zwłaszcza gdy pozbędzie się pani kryszkowskiej, o czym mówią plotki. A KARPACZ ścieki puści do kowar bo pani burmistrz kowar umie robić dobre interesy. ZAPAMIĘTAJCIE TEN WPIS.
~Gość 11-04-2019 18:37
do: ~niezalogowany (17:09)
Nie wiesz więc zamilcz. Po pierwsze Orman nie chce podpisać aby nie działać na szkodę mieszkańców , bo Karpacz nie podpisał umowy ,a Kowary nie przyjmą zrzutu z Karpacza bo nie stać ich na modernizację przyłącza.
~abc 11-04-2019 19:56
do: ~Gość (18:37)
Kowary niczego nie muszą same inwestować, Karpacz może się dorzucić 😉 Oczyszczalnia w Kowarach pracuje na 30% wydajności, więc obsłużyć Karoacz może 😉
~Gość 11-04-2019 20:03
do: ~abc (19:56)
Problem w tym że Karpacz nie chce zapłacić za przyłącza. Pomysł był aby nowi odbiorcy z Karpacza przyłączami byli na Kowary bo to prawda że oczyszczalnia w Kowarach pracuje na 30-40%. Ale niestety przyłącze kosztuje a Karpacz nie chce płacić.
~mruczek 11-04-2019 21:31
do: ~niezalogowany (17:09)
KSWIK i KCGO to nie jest twór Ormana a poprzdniego wielce panującego wójta...
~mruczek 11-04-2019 21:32
do: ~niezalogowany (17:09)
KSWIK i KCGO to nie jest twór Ormana a poprzdniego wielce panującego wójta...!
~Dąbiii 11-04-2019 19:07
Ha ha ha proces technologiczny zostanie zhermetyzowany.....a produkt końcowy czyli sprasowane goowno zostało wystawione do boksów na świeżym powietrzu. Śmierdzi strasznie przy każdej oczyszczalni np Mysłakowice, Marczyce czy Piechowice. Nic tylko telewizję sprowadzić........Zamiast coś modernizować to Kswik cofa się do komuny....Coś niebywałego
~mruczek 11-04-2019 21:29
Brak inwestycji KARPACZA w system wodno-ściekowy DOPROWADZI DO KLĘSKI WIZERUNKOWEJ.... Pamiętajcie, że oczyszczalnia w Kowarach też nalezy do KSWiK... Czas się obudzić i jasno powiedzieć kto za co odpowiada.... Jesteście na przegranej pozycji;P
~hgw 11-04-2019 22:04
Wybudowanie oczyszczalni dla Karpacza to koszt koło 50 milionów. Jak dołożymy do tego kredyt na stadion za 30 milionów to Karpacz będzie udupiony na 50 lat. Jak Jęcek przejmował miasto to miasto miało nadwyżkę budżetową a teraz? Już teraz to łatanie dziur w drogach jest żenujące, zamiast wymienić dywanik na całej szerokości to łata dziurki, zero myślenia a w radzie nikt nie ma pojęcia o inwestycjach
komentarz usunięty
~Martusia 12-04-2019 17:40
odpowiedź na usunięty komentarz
Michałek to niezły cwaniak wraz ze swoją świtą. Kolesiostwo się szerzy, a zapłacimy za to wszyscy :)
~Qbala 12-04-2019 19:18
Karpacz nie będzie płacił za nowe przyłącze do Kowar ani nie zapłaci Mysłakowicom Od świąt przechodzą na suchą karmę we wszelkich hotelach i pensjonatach.,podpisali umowę z Royal Canin i turyści odrazu nawozik w reklamóweczkach rano za drzwi wystawiać będą. KSWiK może burmistrzowi Karpacza nakukać. Trza mieć łep na karku ! 😀
~Qbala 12-04-2019 19:29
Powieście transparent na rondzie .TURYSTO gościu kochany nie sraj wstydu oszczędź . Dziękuję Burmistrz i rada Karpacz
~Mieszkaniec karpacza 12-04-2019 19:46
Chcę wam wszyscy co tak szydzicie z Karpacza , powiedzieć że osiecz idzie ze skandynawi Otóż ikea ! specjalne dedykowane tylko naszej miejscowości ! drewniane wychodki z opcją suszenia gówna na stercie już produkuje. Gołąb dostanie drewnianą stodołę. My dbamy o naturę i wracamy do niej. Dziękuję
~Roztropny 12-04-2019 20:08
KARPACZ WALCZY Z PRZELUDNIENIEM !!!!!Kał zawiera też znaczne ilości związków azotu i fosforu, dlatego nieoczyszczone ścieki miejskie zawierające kał, trafiając do zbiorników wodnych, nie tylko zatruwają je pod względem bakteriologicznym, lecz także sprzyjają zakwitowi wody, a w efekcie powodują deficyt tlenowy. Szacuje się, że z powodu spożywania zanieczyszczonej (między innymi kałem) wody pitnej, co roku na świecie umiera od 2 do 5 milionów osób To program pilotażowy Wy buraki ! znad tej rzeczki troszkę szacunku !!! proszę
~Kwatermistrz 12-04-2019 20:29
MY Z KARPACZA !!! wiemy , że u większości ludzi z kręgu „cywilizacji zachodniej” występuje skłonność do zaparcia, co jest objawem opartym na spożywaniu nadmiernej ilości wysoko przetworzonych produktów. Niekiedy zaparcie występuje w następstwie zmiany warunków otoczenia w czasie podróży, w pierwszych dniach pobytu w nowym miejscu, w okresie dłuższego leżenia. Takich gości tylko przyjmować będziemy ! Zabiorą wszystko do domu .Więc nie poczuwamy się do płacenia i basta .
~Mysłakowicki Menel 12-04-2019 20:47
A my w Mysłowicach wszyscy mieszkańcy zaczniemy jeść pstrągi od dzisiaj i od jutra będziemy rano zbiorowo kupę robić bezpośrednio do rzeki jako że to z pstrąga kupa to i do gòry popłynie szykujcie wędki tam w Karpaczu i smacznego
~Kargul 13-04-2019 14:52
Właścicielom nowo budowanych domów w Mysłakowicach KSWiK odmawia podłączenia wody i kanalizacji a z kolejnych hoteli w Karpaczu ścieki płyną bez ograniczeń.
~zatroskany 13-04-2019 18:20
a liczyliście ogromne koszty administracyjne KSWiK, bo skąd się biorą coraz to wyższe opłaty na wodę i ścieki. Znacie przysłowie "gdzie kucharek 6..."? Namnożyli prezesów, dyrektorów, kierowników, uzależąnionych politycznie, służbowych aut, służbowych pomagierów i kolesiów - a do roboty fachowców brakuje. Od czego są radni, nie sprawdzą przerosty administracyjne - to zaraz koszty spadną!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group