Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 3733
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Gołębie: atrakcja, czy plaga

Środa, 18 sierpnia 2010, 9:14
Aktualizacja: 9:14
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Gołębie: atrakcja, czy plaga
Fot. TEJO
Na placu Ratuszowym wyrwano tabliczki z informacją o zakazie dokarmiania gołębi. Tego ograniczenia i tak mało kto przestrzegał. A miejskich ptaków przybywa.

Nie ma pomysłu na ograniczenie rozrodu gołębi. Miasto opracowało program sterylizacji i kastracji kotów, ale – póki co – ptaki mogą się bez przeszkód rozmnażać. Ich liczebność wpływa negatywnie na stan kamienic nie tylko w Rynku, lecz także w innych punktach miasta. Odchody ptaków powodują przyspieszoną korozję rynien, a stąd już tylko krok do narażenia elewacji na wilgoć z deszczowej wody.

Tymczasem nie brakuje mieszkańców i turystów, którzy uważają gołębie za jeleniogórską atrakcję. – Plac Ratuszowy bez gołębi z pewnością nie miałby tyle uroku – mówi starsza pani, która co jakiś czas przynosi ptakom resztki chleba. Stado tylko czeka i jak sępy rzuca się na pożywienie. – Ptaki żywią się także na śmietnikach. Mogą być nosicielami wielu groźnych chorób, których rozwijają się przede wszystkim w odchodach – podkreślają specjaliści.

Gołębie to także plaga na jeleniogórskim Zabobrzu. Choć zamontowano tam specjalne konstrukcje na dachach bloków, uniemożliwiające ptakom siadanie i zanieczyszczanie budynków, gołębie mają się świetnie, bo znalazły sobie inne miejsce bytowania.

Tymczasem bez ogólnego programu ograniczającego populację tych zwierząt (choćby poprzez karmienie ich paszą z dodatkiem środków antykoncepcyjnych), gołębi w Jeleniej Górze będzie przybywać. A co zatem idzie – pogarszać się będzie stan kamienic, w których te ptaki gniazdują.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1191
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group