Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 9245
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Gmina dołoży się do radiowozu

Piątek, 2 marca 2018, 7:16
Aktualizacja: Sobota, 3 marca 2018, 6:19
Autor: WAC
Janowice Wielkie: Gmina dołoży się do radiowozu
Fot. WAC
Sprawami budżetowymi oraz kwestiami związanym z organizacją jesiennych wyborów samorządowych zajmowali się między innymi radni w Janowic Wielkich podczas sesji Rady Gminy, która odbyła się 1 marca.

Najwięcej czasu w trakcie obrad zajęła dyskusja na temat zmian w budżecie gminy na 2018 rok. Radni wprowadzili do planu dochodów i wydatków gminy na ten rok dodatkowe wpływy z podatków lokalnych. Większość z nich pochodzi od największego przedsiębiorstwa na terenie gminy czyli firmy Dr. Schneider i jest związana ze zwiększeniem jego powierzchni po rozbudowie.

Na sesji podjęto też decyzję o przekazaniu z budżetu samorządu 12,5 tysiąca złotych dla Policji, na zakup nowego radiowozu oraz 6 tysięcy złotych dla straży pożarnej, jako wkład gminy w kupno nowego wozu gaśniczego. Jak poinformował radnych obecny na sesji komendant Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze kom. Bartłomiej Kamzel, nowy policyjny samochód, w kupnie którego będzie partycypować gmina, będzie używany przez dzielnicowego.

- Obecnie nasz komisariat dysponuje zaledwie czterema tego typu pojazdami, a swoim obszarem obejmuje Jelenią Górę oraz gminy Janowice Wielkie i Jeżów Sudecki – mówił kom. B. Kamzel. Co gorsze w tym roku dwa z naszych oznakowanych radiowozów musi zostać wycofanych ze służby. Dlatego tak ważny jest zakup nowego pojazdu do dyspozycji dzielnicowych, którzy są „policjantami pierwszego kontaktu”.

Jak podał szef jeleniogórskiego Komisariatu I Policji dzielnicowy, który obsługuje Janowice Wielkie i okoliczne wsie w ubiegłym roku przeprowadził 642 czynności w ramach tzw. pomocy prawnej (m.in. przesłuchania świadków, doręczania pism). Zatrzymał w tym okresie 11 osób poszukiwanych. Ogółem funkcjonariusze policji przeprowadzili w poprzednich dwunastu miesiącach w gminie 483 interwencje.

Podczas sesji Rada Gminy przyjęła dwie uchwały związane z najbliższymi wyborami samorządowymi: w sprawie podziału gminy Janowice Wielkie na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu oraz w sprawie podziału gminy na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych. Wzorem poprzednich wyborów w gminie będą cztery obwody głosowania: po jednym w Janowicach Wielkich, Komarnie, Trzcińsku i Radomierzu. Oznacza to, że nie dojdzie do rozważanego podziału Janowic Wielkich na dwa okręgi. Radni uznali, że byłoby to kłopotliwe zwłaszcza dla starszych mieszkańców wsi przyzwyczajonych, że wszyscy głosują w lokalu mieszczącym się w Szkole Podstawowej

Radni odrzucili w kształcie proponowanym przez wójta gminy uchwały w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. Za przyjęciem tzw. uchwały krajobrazowej było dwóch radnych, trzech było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. - Większość radnych uznała, że projekt wymaga dopracowania, gdyż jest zbyt liberalny i pozwala na zbytnie zaśmiecanie krajobrazu – skomentował wynik glosowania przewodniczący Rady Paweł Pawłowicz.

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
871
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group