Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7292
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

PIECHOWICE: Gimnazjaliści „lubią” klasę policyjną!

Środa, 6 kwietnia 2011, 7:35
Aktualizacja: Czwartek, 7 kwietnia 2011, 7:13
Autor: Petr
PIECHOWICE: Gimnazjaliści „lubią” klasę policyjną!
Fot. Petr
Wczoraj, 5 kwietnia 2011 w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach odbył się „dzień otwarty”, podczas którego uczniowie ostatnich klas gimnazjów z regionu mogli zapoznać się z ofertą szkoły. Największe zainteresowanie wzbudziła klasa policyjna, która zostanie uruchomiona we wrześniu br.

O tym, że w ZSTiL zorganizowano klasę policyjną, która ruszy wraz z początkiem nowego roku szkolnego 2011/2012, na łamach Jelonki.com pisaliśmy już wcześniej. Wczoraj natomiast, na zaproszenie władz szkolnych uczestniczyliśmy w „dniu otwartym”, przygotowanym z myślą o uczniach ostatnich klas gimnazjów z Jeleniej Góry i okolic. Jak było? Tłumnie, radośnie, a przy tym w wielkim skupieniu – gimnazjaliści z ochotą i ciekawością słuchali prelekcji nauczycieli, których grono już wkrótce zasilą funkcjonariusze policji, obecni, rzecz jasna, wczoraj w ZSTiL.

To, że klasa policyjna, przedsięwzięcie wszakże bezprecedensowe w powiecie jeleniogórskim, może przyciągnąć tłumy gimnazjalistów w „dzień otwarty” w ZSTiL w Piechowicach, było do przewidzenia. Ciekawy program nauki, zakładający przedmioty kierunkowe z zakresu szkoleń typowo policyjnych, samoobronę i techniki interwencyjne, zajęcia strzeleckie, basen czy letni oraz zimowy obóz szkoleniowo-sprawnościowy, to tylko niektóre z zalet nowego „profilu” w tej właśnie placówce oświaty. Co więcej, po ukończeniu klasy policyjnej absolwentom tejże zostaną przyznane zarówno świadectwa szkolne, jak i certyfikaty, i zaświadczenia z odbytych szkoleń, ułatwiające podjęcie pracy zawodowej we wszystkich służbach mundurowych!

– Klasa policyjna w ZSTiL w Piechowicach będzie działała w ramach innowacji pedagogicznej: „Bezpieczeństwo i porządek publiczny. Edukacja ogólno-policyjna”. Uczniowie tejże, poznają m.in. strukturę oraz zasady służby w policji, obowiązki i uprawnienia policjantów, podstawy prawa karnego, zagadnienia z zakresu prewencji kryminalnej i technik kryminalistycznych, jak również przejdą najrozmaitsze szkolenia praktyczne. Do kogo kierujemy ten profil? Zarówno do młodych, którzy myślą o podjęciu w przyszłości pracy w służbach mundurowych, jak i do wszystkich innych – zwieńczeniem edukacji w klasie policyjnej jest egzamin maturalny, który uprawnia przecież do podjęcia dowolnych studiów – mówi nam Dorota Sobczyńska, dyrektor ZSTiL w Piechowicach. I dodaje: – W założeniu, klasa policyjna będzie klasą „wyróżniającą się”, umundurowaną. Nie ukrywam, że chciałabym, aby stała się naszą wizytówką.

Czy faktycznie tak będzie? Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie ze strony gimnazjalistów i ich rodziców, czego świadkami byliśmy wczoraj, jest to wielce prawdopodobne. Dlaczego dorośli myślą o klasie policyjnej dla swoich pociech? Albowiem jej uczniowie nie tylko zyskają ciekawe wykształcenie, lecz także czeka ich szereg „dofinansowań”, związanych z wyjazdami szkoleniowymi, edukacją w terenie, a także samym umundurowaniem, o którym wspomniała Sobczyńska. Innowacyjnie, bez znacznego uszczuplania domowego budżetu, a zarazem pod czujnym okiem policjantów, niebawem – pedagogów.

– Autorem programu nauczania w klasie policyjnej, zakładającego m.in. edukację w zakresie bezpieczeństwa publicznego, technik interwencyjnych, skutecznej samoobrony, użytkowania broni, prawa karnego itp. jest komisarz Zbigniew Klimek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Jeleniej Górze. Osobiście uważam, że otwarcie tej klasy to doskonały pomysł, alternatywa dla młodzieży, a zarazem: „wyjście policji do ludzi”, pokazanie, że policjant też jest człowiekiem, w tym wypadku, pracującym z licealistami – mówi nam starszy sierżant Ryszard Figura, który od września br. będzie odpowiedzialny za szkolenie strzeleckie i musztrę.

– Chciałbym uczyć się od doświadczonych funkcjonariuszy, być jednym z tych, którzy wejdą w skład klasy... Bez względu na to, czy kiedyś wstąpię do policji, jestem przekonany, że to, co mógłbym poznać ucząc się tutaj, po prostu, przyda mi się w życiu. Ot, choćby samoobrona, w sytuacji, gdy ktoś mnie zaczepi. A przecież wszyscy wiemy, że zaczepiają często – podsumowuje Piotr Mazur, uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II w Piechowicach.

Klasa policyjna – już wkrótce w ZSTiL w Piechowicach. Aktualnie w szkole działają 4-letnie Technikum kształcące w zawodach: technik informatyk, technik mechatronik i technik elektryk, 3-letnie Liceum Ogólnokształcące i 3-letnia Zasadnicza Szkoła Zawodowa o profilu: elektromechanik, monter-mechatronik, elektryk. Więcej informacji na temat tychże można znaleźć na stronie internetowej: http://zsem.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group