Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 7239
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Gigant już pracuje

Niedziela, 17 maja 2020, 8:07
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 maja 2020, 8:22
Autor: WAC
Region: Gigant już pracuje
Fot. PGE GiEK
To jedna z największych maszyn podstawowych, jakie powstały w ostatnich latach dla europejskiego przemysłu górniczego i energetycznego. Olbrzymia zwałowarka przeszła pomyślnie próby funkcjonalne i rozpoczęła pracę na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Turów, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Nowo wybudowana zwałowarka to potężna maszyna. Waży 2600 ton, ma długość 190 metrów i około 50 metrów wysokości, a jej wydajność teoretyczna wynosi 11 500 metrów sześciennych nadkładu na godzinę. Taka ilość surowca mogłaby wypełnić w godzinę trzy baseny olimpijskie. Maszyna porusza się z prędkością do 9 metrów na minutę. Średnica łożyska obrotu zwałowarki wynosi aż 10 metrów.

Zadaniem zwałowarki typu ZGOT 11500 jest odtworzenie potencjału maszyn zwałujących w kopalni Turów. Zwałowarka w pierwszej fazie będzie pracowała na zwałowisku południowozachodnim i będzie przemieszczać się w kierunku zwałowiska północnego. Maszynę obsługuje 4-osobowa, doświadczona załoga, która wcześniej pracowała na innych zwałowarkach.

Umowę na  budowę zwałowarki podpisano w 2017 roku, a pierwsze prace na placu montażowym kopalni w Turowie rozpoczęły się na początku 2018 r. Przy budowie zwałowarki jej producent spółka RAMB współpracowała wyłącznie z krajowymi podwykonawcami, zarówno wchodzącymi w skład Grupy Kapitałowej PGE, jak również wyspecjalizowanymi podmiotami zewnętrznymi. Projekt techniczny zrealizowała wrocławska firma Poltegor-Projekt.

Po 34 miesiącach budowy maszyna ruszyła, podaje nadkład i możemy potwierdzić, że funkcjonuje zgodnie z naszymi oczekiwaniami – mówi Sławomir Wochna, dyrektor PGE GiEK KWB Turów. - Zwałowarka pracować będzie do końca eksploatacji złoża, a nawet dłużej, ponieważ jej celem będzie też formowanie skarpy docelowej, zgodnej z kierunkiem rekultywacji.

Twoja reakcja na artykuł?

17
55%
Cieszy
4
13%
Hahaha
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
3
10%
Złości
5
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group