Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 2874
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bogatynia: Gigakoparka w Turowie

Niedziela, 20 grudnia 2020, 9:04
Autor: WAC
Bogatynia: Gigakoparka w  Turowie
Fot. PGE GiEK
W Kopalni Turów, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, zbudowano wielką koparkę, która będzie wydobywała węgiel brunatny z najniższych pokładów złoża do końca jego eksploatacji. Odbiór gigantycznego urządzenia odbył się na początku grudnia.

To prototypowa maszyna z 47 czerpakami, o wadze ponad 1200 ton, wysokości ponad 25 metrów i długości ok. 88 metrów. Maszyna górnicza uzupełni nowoczesny park technologiczny turoszowskiej odkrywki i  będzie wydobywała w złożu Turów węgiel na potrzeby pobliskiej elektrowni.

Nowa koparka K-20 będzie pracowała na warstwach spągowych, czyli najniższych warstwach węgla, jakie mamy w złożu – wyjaśnia Sławomir Wochna, dyrektor Kopalni Turów. - To bardzo wymagający teren i by można było wyeksploatować z niego węgiel do ostatniej bryły, to maszyny tam pracujące, ze względu na kąty zapadania i głębokość zalegania tego węgla, wymagają innych parametrów technicznych, niż koparki kołowe. Dlatego niezbędna jest koparka łańcuchowa, która w tych warunkach powinna dać sobie radę.

Budowę koparki K-20 zrealizowała nadzorowana przez PGE GiEK spółka RAMB z Bełchatowa, która specjalizuje się m. in. w zakresie budowy i remontów maszyn podstawowych górnictwa odkrywkowego. Spółka może poszczycić się realizacją równie skomplikowanych i zaawansowanych technologicznie projektów. Dotychczas, największym z nich jest zwałowarka ZGOT 11500 (Z-49), zbudowana także dla kopalni Turów. Dla turoszowskiej kopalni spółka RAMB zrealizowała już kilkadziesiąt kontraktów.

Jest to już nasza druga maszyna w ciągu roku – dodaje Marcin Ławniczek, prezes zarządu spółki RAMB. - Nasza firma przejęła jej budowę w 2017 roku. Koparka od początku zbudowana została „na polskiej” myśli technicznej. W realizacji tego zadania bardzo pomogli nam eksperci z Politechniki Wrocławskiej. Jest to koparka łańcuchowa o wadze 1224 ton i wydajności 1680 m3 na godzinę. To najnowsza maszyna w kopalni i jestem przekonany, że będzie w pełni funkcjonalna przynosząc korzyść dla górnictwa węgla brunatnego.

Twoja reakcja na artykuł?

50
57%
Cieszy
8
9%
Hahaha
6
7%
Nudzi
4
5%
Smuci
2
2%
Złości
18
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
209
Tak
33%
Nie
61%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group