Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7091
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gdy słomiani wdowcy harcują…

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 17 marca 2015, 7:46
Aktualizacja: Środa, 18 marca 2015, 8:10
Autor: Manu
Fot. BM
W poniedziałkowy wieczór (16.03) na Dużej Scenie jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida zaprezentowano widowisko pod przewrotnym tytułem “Kiedy kota nie ma...” pióra Johnnie'ego Mortimera i Briana Cooke'a w wykonaniu Teatru Capitol z Warszawy. Gościnny spektakl wyreżyserował Andrzej Rozhin.

Brytyjski duet autorski John Mortimer (zm. 1992) i Brian Cooke ma na swoim koncie ponad dwieście słuchowisk radiowych, wiele scenariuszy, widowisk, seriali telewizyjnych. Jeden z sitcomów “Man About the House” nie schodził z anteny Thames Television przez osiem lat.

Warto przypomnieć, że na podstawie scenariusza Johnnie'go Mortimera i Briana Cooke'a w roku 2002 na jeleniogórskiej scenie Teatru im. Norwida – Sylwester Chęciński, twórca takich komediowych super hitów jak filmowa trylogia “Nie ma mocnych”, “Sami swoi” i “Kochaj, albo rzuć”, “Rozmów kontrolowanych” i “Wielkiego Szu”,
wyreżyserował spektakl zatytułowany “Komedia sytuacyjna”.

Współczesna brytyjska komedia obyczajowa “Kiedy kota nie ma...” (w oryginale “When The Cats Away”) była pierwszą sztuką przeznaczoną dla teatru. Przetłumaczona na kilka języków, największym powodzeniem cieszyła się jednak w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Na język polski przełożył ją Michał Ronikier. Polska prapremiera
sztuki miała miejsce dwie dekady temu w stołecznym Teatrze Kwadrat. Z kolei na afisz warszawskiego Teatru Capitol spektakl ten trafił na początku bieżącego sezonu artystycznego 2014/2015. Reżyserem jest Andrzej Rozhin, a autorką scenografii (przedstawiającej dom, w którym przeważają meble z kwiatowymi obiciami i podkładki z wizerunkiem królewskiej pary) i kostiumów - Joanna Pielat-Rusinkiewicz. Opracowanie muzyczne przygotowała Agnieszka Putkiewicz.

Mildred (w tej roli Violetta Arlak) i George (Jacek Lenartowicz) Roperowie mieszkają w Hampton Wick na przedmieściu Londynu. Mają za sobą już 20-letni staż małżeński. Jednak są obdarzeni różnymi temperamentami. Mildred to pełna energii kobieta, która marzy o miłosnych uniesieniach. Natomiast George to flegmatyk i pantoflarz, woli od seksu marynowaną cebulkę i bisquity. Nic więc dziwnego, że pomysł żony o drugim
miesiącu miodowym w Saint-Tropez budzi w nim zdecydowany protest. Mildred nie rezygnuje jednak z planów, a dzięki zbiegowi okoliczności wyrusza w podróż poślubną ze swoją siostrą Ethel (Maja Barełkowska).

Co ciekawe, Ethel porzuciła właśnie swojego męża, Humphrey'a Pomfrey'a (Wojciech Wysocki), który okazał się być nałogowym kobieciarzem. Humphrey właśnie postanawia skorzystać z wolności i zaprasza na wspólny wieczór dwie atrakcyjne młode dziewczyny: Jennifer Frazer (Marta Wierzbicka) i jej koleżankę Shirley (Zofia
Zborowska).

Wiadomo nie od dziś, że kiedy kota nie ma w domu, to myszy harcują. - Kiedy żony wyjeżdżają na wakacje, mężczyźni... – chciałoby się rzec. Zaczynają się więc harce, lecz jak to w komedii bywa, dochodzi do przekomicznego qui pro quo, komplikacji i zaskakującego finału.

Spektakl o perypetiach dwóch słomianych wdowców, wystawionych na próbę wierności małżeńskiej, zawiłych relacjach damsko-męskich, opartych na zdradzie i oszustwie, to lekka komedia sytuacyjna wciągająca już od pierwszej sceny. Niemała w tym zasługa nie tylko sprawnej gry aktorskiej całej obsady. Pełne polotu role, nasycone autentyczną vis comica, tworzą zarówno Jacek Lenartowicz (jako safandułowaty pantoflarz i nieudacznik) i Wojciech Wysocki (w roli nałogowego seksoholika), jak i Maja Barełkowska (jako oziębła snobka) oraz Violetta Arlak (jako ostra, ale też śmieszna Mildred, przez co wzbudza sympatię, przekonana, że trzeba pilnować męża). Zasłużone oklaski zebrały także: Marta Wierzbicka (w roli wyzwolonej Jennifer) oraz
Zofia Zborowska (jako neurotyczna Shirley). Wszyscy mają pełną świadomość tego, w jakim przedsięwzięciu występują, potrafią więc w tej zabawie zachować pewien dystans do samych siebie.

Spektakl “Kiedy kota nie ma...” grany będzie także dzisiaj (17 marca) o godz. 18.30.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 17-03-2015 9:09
Cyt. "Nie chodzi tu rzecz jasna o tworzenie głębi psychologicznej postaci, ale o wiarygodne pokazanie ich charakterów, bo na tym właśnie zasadza się specyfika gatunku. " Gdzie to wyczytałeś? Kto takie bzdury pisze? Jelonko OPANUJ SIĘ!
~empe 17-03-2015 15:40
Teatr Muzyczny Capitol - Wrocław Piłsudskiego 67, 50-019 Wrocław
~Do ~ 17-03-2015 18:41
~empe, Jest też Teatr CAPITOL – prywatny teatr w Warszawie mieszczący się przy ul. Marszałkowskiej 115, ...
~empe 17-03-2015 20:34
dzięki, nie byłem w Warszawie, pozdrawiam
~ale 18-03-2015 9:47
Brawo, brawo! Super sztuka! Pośmiać się było można!
~oli 19-03-2015 1:26
Bardzo słaba sztuka. A bilety bardzo drogie - dlaczego o tym nie napisaliście? Jak mam płacić grube pieniądze za przereklamowane gwiazdeczki z Warszawy to lepiej pójść do Zdrojowego.
~luxor 19-03-2015 22:27
byłem w poniedziałek i potwierdzam - beznadziejna sztuka.
~@ ale 19-03-2015 22:28
pośmiać to się można głównie z ciebie spamerze co od dawna czynimy.
~orka 20-03-2015 22:46
Humor jak z rynsztoka. Potwierdzam opinie że sztuka słaba. Teatr Norwida znowu się nie popisał.
~ 23-03-2015 3:13
ale to był teatr Capitol... to czym się Norwid nie popisał? Ludzie piali z zachwytu, teatr wypełniony po drugi balkon, chociaż nie moje poczucie humoru niestety, owacje jednak pokazują, że ludzie tu potrzebują rozrywki prostej...
~ 23-03-2015 13:38
A kto niby zaprosił teatr Capitol? Dyrektor Norwida. Od dawna stosowana praktyka w Norwidzie - zapraszanie jak najtańszych teatrów pozorując różnorodny repertuar, a publiczne dotacje idą na zatrudnianie pociotków w teatrze.
~ 23-03-2015 13:39
A sztuka zwyczajnie słaba. Tak jak piszą, humor wyjątkowo tandetny i nie widziałem nikogo, kogo by to śmieszyło. Ludzie nie piali, tylko buczeli z powodu złego spektaklu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group