Niedziela, 11 czerwca
Imieniny: Benedykta, Feliksa
Czytających: 5608
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Gąszcz przepisów, a problem zostaje

Środa, 25 stycznia 2017, 9:33
Aktualizacja: Czwartek, 26 stycznia 2017, 7:52
Autor: Robert Czepielewski
Region: Gąszcz przepisów, a problem zostaje
Fot. Archiwum
– Przez nieżyciowe przepisy znalazłem się w trudnej sytuacji, męczą się też psy, których właściciel jest w hospicjum, a ja nie mogę codziennie ich doglądać. Rozsądnym rozwiązaniem jest schronisko, ale tam przyjmują tylko bezpańskie psy, a te prawnie takie nie są – skarży się mieszkaniec gminy Stara Kamienica.

- Krewny swoją nieruchomość zapisał na mnie i to tam przebywają psy. Próbowałem zabierać je do siebie, ale one zawsze uciekały do swojego starego miejsca. Moja praca nie pozwala mi na codzienne doglądanie psów, więc pomyślałem, że oddam je do schroniska, gdzie będą w lepszych warunkach i pod opieką – opowiada Czytelnik.

Mężczyzna skontaktował się ze Schroniskiem dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze i dowiedział się, że skoro jest mieszkańcem gminy Stara Kamienica, to musi skontaktować się w tej sprawie ze swoim urzędem gminy, gdzie – jeśli psy są bezpańskie – wystawią dla schroniska zlecenie na przejęcie zwierząt.

Sprawę tę regulują dwie różne ustawy. Pierwsza - o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mówi, że gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności: organizują ochronę przed bezdomnymi zwierzętami na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Druga reguluje zadania gmin związane z problem bezdomnych zwierząt i nakazuje m.in. umieszczanie wyłapanych bezdomnych zwierząt w schroniskach. Niestety ustawodawcy nie przewidzieli sytuacji takiej, kiedy właściciel przebywa np. w szpitalu i nie może opiekować się psem, zrzucając zajmowanie się zwierzęciem na rodzinę.

Jakie więc rozwiązanie pozostaje ludziom, którzy są w podobnej sytuacji jak nasz Czytelnik?
Najprostszą drogą jest oddanie psa do schroniska płacąc za tę usługę według taryfikatora, jaki tam obowiązuje. Wówczas schronisko zwierzaka przyjmie, ale tylko wtedy jeśli ma wolne miejsca…

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
371
Plac Ratuszowy
11%
Plac Piastowski
60%
Wolę miejskie parki
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group