Niedziela, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 2332
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Freestyle'owa para wraca do treningów na wodzie

Niedziela, 20 marca 2016, 16:10
Aktualizacja: 16:11
Autor: MDvR
Jelenia Góra: Freestyle'owa para wraca do treningów na wodzie
Fot. użyczone
Zima to przede wszystkim czas treningów ogólnorozwojowych, siłowych i na basenie. Każda pora roku kiedyś się jednak kończy i choć za oknem jeszcze widać śnieg, to nasi najlepsi zawodnicy freestyle'u kajakowego Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki (KKK Jelenia Góra) wznawiają treningi na europejskich rzekach.

Mistrzyni Polski i druga zawodniczka klasyfikacji generalnej Pucharu Europy 2015 Zofia Tuła przepracowała zimę trenując na siłowni i na basenie z kajakiem. Nie lada wyzwaniem dla naszej zawodniczki jest jednak połączenie treningów z nauką na Akademii Sztuk Pięknych.

- Zima, to jak zwykle czas treningów, ale nie można zapominać o nauce. Od października rozpoczęłam studia magisterskie na kierunku sztuka mediów we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zaliczyłam sesję zimową z całkiem niezłymi oceanami z czego się bardzo cieszę, największe wyzwanie jeszcze jest przede mną. W tym roku Mistrzostwa Europy są bardzo wcześnie, bo już w maju. To oznacza, że kiedy reszta studentów będzie rozpoczynać sesje egzaminacyjną, ja już dawno muszę mieć ją zaliczoną. Jeśli wszystko pójdzie dobrze już pod koniec pakuje kajak i dołączam do treningów z Tomkiem. Jak co roku planujemy objazd po Europejskich playspotach w Niemczech, Francji i Austrii oraz mocne przygotowanie w samym miejscu zawodów. Łatwo nie będzie, ale postaram się jak najlepiej przygotować i wypaść w Mistrzostwach Europy - mówi Zofia Tuła.

Mistrz Polski i zdobywca Pucharu Europy 2015 Tomasz Czaplicki większość czasu w trakcie zimy spędził w górach, a konkretnie w Karkonoszach. - Uwielbiam góry, choć może te polskie nie należą do najwyższych, ale i tak nie wyobrażam sobie życia bez nich. Zimę spędziłem pracując w Karpaczu. Nie jest tajemnicą, że poza karierą sportową realizuje się też zawodowo, jako ratownik narciarski niosąc pomoc kontuzjowanym narciarzom - wyznaje Tomasz Czaplicki. - Nie było łatwo pogodzić te dwa bardzo ważne dla mnie obszary, ale jakoś poradziłem sobie z tym. Podczas zimy głównie skupiam się nad przygotowaniem swojego ciała do ciężkiej pracy, jaka czeka mnie na treningach na wodzie. Chcąc pogodzić pracę z treningami w moim przypadku wybór zawodu ratownika narciarskiego to nie przypadek. Staram się zawsze wykorzystać warunki w jakich przebywam z korzyścią dla mojej formy. Przebywanie w górach, w warunkach panujących na większej wysokości daje duże możliwości treningu ogólnorozwojowego. W związku z czym tradycyjnie spędziłem sporo czasu na nartach skiturowych robiąc treningi wytrzymałościowe w formie podejść i podbiegów podczas patroli na trasach narciarskich. Oczywiście nie mogło też zabraknąć treningu siłowego i technicznego na basenie, ale największą frajdę sprawia mi zawsze trening na wodzie, którego już nie mogę się doczekać - dodaje Czaplicki.

Mistrzostwa Europy we Freestyle'u Kajakowym odbędą się między 26 a 28 maja w Plattlingu (Niemcy) na rzece Isar. Nasi zawodnicy startują w tym miejscu podczas imprez różnej rangi regularnie. Odwój na rzece Isar jest Zosi i Tomkowi dobrze znany, choć czasu na przygotowania na wodzie jest niewiele, to trzymamy kciuki za pomyślne przygotowania i udany start. Już w najbliższych dniach reprezentanci Polski jadą tam na swoje pierwsze wiosenne zgrupowanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group