Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6752
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Fotozagadka z „Planem”: to skrzyżowanie Piłsudskiego i Sudeckiej

Wtorek, 20 stycznia 2009, 18:02
Aktualizacja: 18:03
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Fotozagadka z „Planem”: to skrzyżowanie Piłsudskiego i Sudeckiej
Fot. TEJO
I tym razem bez kłopotów znaczna większość biorących udział w konkursie poradziła sobie na szóstkę. Trochę Wam „namieszało” lustro, ale i tak prawie wszystkie odpowiedzi były poprawne. W losowaniu szczęście uśmiechnęło się do Anny Troć.

Żadnego kłopotu nie mieli ci, którzy uczęszczali lub są uczniami Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych. Bez problemu zgadli, że odbicie jednego z budynków w lustrze to właśnie siedziba ich szkoły.

– Na zdjęciu jest pokazane lustrzane odbicie obecnego skrzyżowania ulicy Piłsudskiego i Sudeckiej a dawniej była to 22 lipca i Świerczewskiego. Lustrzane odbicie pokazuje dokładnie obecną ulicę Piłsudskiego. Miejsce jest
mi znane bo wiele lat temu uczęszczałem do technikum hotelarskiego – szkoły, której fragment jest widoczny po lewej stronie kadru – napisał do nas Marcin Bednarek.

– Zdjęcie przedstawia odbicie w lustrze drogowym :-). A na odbiciu skrzyżowanie ul. Sudeckiej (dawniej Świerczewskiego) z ul. Piłsudskiego. Odbicie wprowadza w błąd i kamienice oczywiście stoją odwrotnie. Na zdjęciu po prawej kamienica nr. 5 przy ul Sudeckiej – czytamy w odpowiedzi Barbary Olszewskiej.

Marcin Herba żałuje, że nie można podróżować w czasie. – W okresie kiedy było robione to zdjęcie ulice nosiły inne nazwy: odpowiednio Świerczewskiego i 22-go Lipca. W budynku na pierwszym planie na parterze znajdował się sklep z zabawkami – słusznie zauważa Czytelnik

To łatwe dla kogoś, kto spedził 3 lata w niedalekim Gimnazjum nr 1 - zdjęcie przedstawia skrzyżowanie ul. Piłsudskiego i Sudeckiej. Lustro, w którym odbija się skrzyżowanie, stoi na rogu od strony meksykanskiej knajpki "Marmotta", a odbija się w nim budynek "Ekonoma/Hotelarza" jeszcze przed remontem (wtedy działało tam chyba jeszcze Centrum Kształcenia Ustawicznego) i kamienica na rogu, dzisiaj z salonem (chyba) Play, kiedyś ery. A poniżej "Marmotty" był kiedyś bar "Pod Sikawką", malownicza nazwa od bliskiej siedziby straży pożarnej – pozdrawia Was i nas ze starego Olbina (osiedle w śródmiesciu Wrocławia) Stashek z Jeleniej Góry.

A samo zdjęcie powstało w upalnym sierpniu 1992 roku, w duszne, niemal bezludne popołudnie zmęczonego skwarem miasta. Róg gmachu ZSEiT to tzw. plomba, dobudowana do całości w latach 70. XX wieku podczas przebudowy, a w zasadzie rozbudowy dawnej niemieckiej Szkoły Ewangelickiej, która w latach pierwszej wojny światowej służyła jako lazaret (szpital wojskowy). Stojący naprzeciw budynek to typowa kamienica mieszczańska zbudowana na przełomie XIX i XX wieku z narożnym lokalem handlowym. Przez starszych jeleniogórzan (którzy w mieście dorastali) kojarzy się ze sklepem z zabawkami, który tu przez długie lata królował.

Do kadru dawnej fotografii nie weszła kolejna, charakterystyczna dla tego zakątka budowla. Skromny domek z piekarnią i cukiernią. Chadzało się tam na pyszne pączki i drożdżówki do sióstr, sympatycznych starszych pań, które prowadziły rodzaj sklepu już dziś rzadkiego. Obok warzyw i owoców, można tam było kupić rzeczone słodkości a także – bardzo dobry – żur na wagę, przelewany z potężnego wiadra chochlą do przynoszonych przez klientów butelek… Domek to pozostałość dawnej zabudowy przedmieść Jeleniej Góry.

Tyle wspomnień. Nagrody, paczki od wydawnictwa „Plan” gratulujemy pani Annie Troć zapraszając po odbiór do redakcji w godzinach od 11 do 16 (Skłodowskiej-Curie 13/1). Wszystkim Państwu również gratulujemy wiedzy o swoim mieście i dziękujemy za udział w naszej zabawie, zapraszając do następnej jej edycji w nadchodzący wtorek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group