Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 5205
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Fotozagadka: to „Zajazd pod Trzema Lipami”

Wtorek, 3 listopada 2009, 19:18
Aktualizacja: Środa, 4 listopada 2009, 7:39
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Fotozagadka: to „Zajazd pod Trzema Lipami”
Kamienica pod 39 "wczoraj" i dziś. Zwróćcie uwagę na piwniczne okienka, które obecnie są niemal na wysokości chodnika, a kilkadziesiąt lat temu były wyraźnie wyżej od poziomu gruntu. Tyle jego warstw zostało naniesionych z upływem czasu. Jedna z lip przetrwała i "nieco" urosła.
Fot. TEJO/ARCHiWUM
Trudno uwierzyć, że ten szary i smętny zakątek dzisiejszej Jeleniej Góry tętnił w Hirschbergu życiem towarzyskim. Nagrodę w dzisiejszym konkursie – kalendarz od wydawnictwa „Oferta” wylosował pan Zbigniew Iwański.

Dziś to niczym nie wyróżniająca się kamienica komunalna. Gdybyśmy jednak przenieśli się w czasie o sto lat wstecz, trafilibyśmy w wir jeleniogórskiej socjety, która „Pod trzy lipy” chadzała na obiady, kolacje, desery, czy też – ugasić pragnienie lemoniadą lub piwem wracając ze spaceru po parku na Rycerskim Wzgórzu.

Kiedy zajazd powstał? Nie wiadomo. Na pewno istniał już w roku 1910 i nalażał do niejakiego Endelmanna. Wskazuje na to pocztówka z tamtego właśnie okresu. – Oddalony o minutę od Domu Sztuki i Zgromadzeń (dziś Teatr im. Norwida), u podnóża Rycerskiego Wzgórza (dziś Wzgórze Kościuszki) – zauważają Teresa Witusiak i Michał Gańko, którzy przysłali nam dawne pocztówki.

Trudno dziś cokolwiek więcej o tamtym obiekcie napisać. Był jednym z wielu w Jeleniej Górze zajazdów, gościńców, gdzie – oprócz niezbyt wyszukanego, ale solidnego posiłku – można było przenocować w przyzwoitych warunkach. Mieścił się przy Schmiedebergerstrasse (ulicy Kowarskiej – dziś Sudeckiej) i być może zatrzymywali się tu podróżni, którzy tamtędy zmierzali w stronę Kowar, Karpacza, Kamiennej Góry, czy też Wałbrzycha. Jak można zobaczyć na dawnych widokówkach, była tam obszerna sala główna bankietowa i nieco mniejsza piwiarnia. Kamienica sprawiała wrażenie bardzo zadbanej.

Lipy, które widoczne są na starych zdjęciach, przez dziesięciolecia imponująco urosły. Jedna nie zachowała się. Jak dziś wyglądają wnętrza tego budynku? Wiedzą o tym tylko lokatorzy, bo po 1945 roku w opuszczonym gościńcu urządzono mieszkania komunalne i tak jest do chwili obecnej. Pamiątką czasów minionych jest też tablica z nazwą ulicy. Uchował się tu jeszcze na szyldzie przekreślony gen. Karol Świerczewski, ps. Walter, bojownik o Polskę Ludową, który traktowi patronował od 1948 do 1993 roku. Wówczas zdecydowano o zmianie nazwy ulicy na Sudecką. Warto też wiedzieć, że po 1945 roku nazywała się ona przez trzy lata Obrońców.

Panu Zbigniewowi Iwańskiemu gratulujemy wygranej, kolejnej edycji kalendarza z zestawieniami zdjęć starej i nowej Jeleniej Góry autorstwa C. Wiklika i wydawnictwa „Oferta”. Będzie jak znalazł na nadchodzący nowy, 2010 rok. Nagroda czeka na Pana w redakcji Jelonki przy ul. Skłodowskiej-Curie 12/1 w godz. 12 – 16. Dziękujemy Państwu za udział w dzisiejszej zabawie. Zapraszamy na kolejną edycję, za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
449
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
10%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Polo spłonęło na Pola
 
Aktualności
Kręca film na Placu Piastowskim
 
112
Kolizja w Radomierzu
 
Ciekawe miejsca
Wznowienie badań archeologicznych na zamku w Bolkowie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group