Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 5770
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Fotografie znane i nieznane Jerzego Wiklendta

Środa, 11 stycznia 2017, 8:44
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2017, 9:09
Autor: JTF
Jelenia Góra: Fotografie znane i nieznane Jerzego Wiklendta
Fot. Użyczone/J. Wilkońska
Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza jutro (12.01) o godz. 17.00 do Galerii przy Al. Wojska Polskiego 37 w Jeleniej Górze na wernisaż wystawy nestora fotografii Jerzego Wiklendta. Ekspozycja pt. „Fotografie znane i nieznane” została zorganizowana w 60. rocznicę twórczości artystycznej fotografika.

Jerzy Wiklendt - artysta fotografik, członek ZPAF - od 1978 roku jest mieszkańcem Jeleniej Góry. W 1968 roku otrzymał tytuł ARTIST FIAP(AFIAP). Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnikiem wielu wystaw międzynarodowych (w tym FIAP) oraz krajowych, w tym we wszystkich prezentacjach Międzynarodowego Biennale Fotografii Górskiej, wystawach dorocznych i okolicznościowych O.D. ZPAF i JTF. - otrzymując nagrody, medale i dyplomy. Ma stronę autorską w „Photographers Encyklopedia International”, wydaną przez „Editions Camera Obscura” w Genewie (1985 r.). Jego prace znajdują się w muzeach Wrocławia, Majdanku i Jeleniej Góry oraz w zbiorach prywatnych.

W 2007 roku obchodził 50–lecie swojej twórczości artystycznej prezentując zdjęcia w Galerii JTF i był uhonorowany - przez Prezydenta Miasta Jeleniej Góry, Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne i Okręg Dolnośląski ZPAF. Na 80-lecie urodzin w 2009 roku przyjaciele Jubilata zorganizowali uroczyste spotkanie w BWA, a w Książnicy Karkonoskiej miał wernisaż wystawy autorskiej z udziałem Prezydenta Miasta i otrzymał Tytuł „Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry”. W 2011 roku otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego „Za osiągnięcia artystyczne”. Uhonorowany wieloma nagrodami, odznaczeniami – państwowymi i resortowymi, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Zasłużony dla Dolnego Śląska”, Odznaką MKiS „Honorowy Działacza Kultury”, medalami ZPAF, srebrnym medalem Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców „Zasłużony dla Fotografii Polskiej” i in.

W swej wieloletniej działalności w ruchu fotograficznym był instruktorem kat. ”S”, prelegentem, wykładowcą, konsultantem artystycznym oraz działał dla środowiska fotograficznego województwa jeleniogórskiego.

Jest członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, Wrocławskiego, w których pełnił funkcję prezesa i członkiem honorowym JTF, Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców i Światowego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych.
(JG, 10.01. 2017 r. JW)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group