• Wtorek, 22 stycznia 2019
  • Godz. 21:36
  • Imieniny: Anastazego, Doriana, Wincentego
  • Czytających: 7674
  • Zalogowanych: 14
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Fotografie znane i nieznane Jerzego Wiklendta

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 11 stycznia 2017, 8:44
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2017, 9:09
Autor: JTF
Fot. Użyczone/J. Wilkońska
Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza jutro (12.01) o godz. 17.00 do Galerii przy Al. Wojska Polskiego 37 w Jeleniej Górze na wernisaż wystawy nestora fotografii Jerzego Wiklendta. Ekspozycja pt. „Fotografie znane i nieznane” została zorganizowana w 60. rocznicę twórczości artystycznej fotografika.

Jerzy Wiklendt - artysta fotografik, członek ZPAF - od 1978 roku jest mieszkańcem Jeleniej Góry. W 1968 roku otrzymał tytuł ARTIST FIAP(AFIAP). Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnikiem wielu wystaw międzynarodowych (w tym FIAP) oraz krajowych, w tym we wszystkich prezentacjach Międzynarodowego Biennale Fotografii Górskiej, wystawach dorocznych i okolicznościowych O.D. ZPAF i JTF. - otrzymując nagrody, medale i dyplomy. Ma stronę autorską w „Photographers Encyklopedia International”, wydaną przez „Editions Camera Obscura” w Genewie (1985 r.). Jego prace znajdują się w muzeach Wrocławia, Majdanku i Jeleniej Góry oraz w zbiorach prywatnych.

W 2007 roku obchodził 50–lecie swojej twórczości artystycznej prezentując zdjęcia w Galerii JTF i był uhonorowany - przez Prezydenta Miasta Jeleniej Góry, Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne i Okręg Dolnośląski ZPAF. Na 80-lecie urodzin w 2009 roku przyjaciele Jubilata zorganizowali uroczyste spotkanie w BWA, a w Książnicy Karkonoskiej miał wernisaż wystawy autorskiej z udziałem Prezydenta Miasta i otrzymał Tytuł „Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry”. W 2011 roku otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego „Za osiągnięcia artystyczne”. Uhonorowany wieloma nagrodami, odznaczeniami – państwowymi i resortowymi, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Zasłużony dla Dolnego Śląska”, Odznaką MKiS „Honorowy Działacza Kultury”, medalami ZPAF, srebrnym medalem Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców „Zasłużony dla Fotografii Polskiej” i in.

W swej wieloletniej działalności w ruchu fotograficznym był instruktorem kat. ”S”, prelegentem, wykładowcą, konsultantem artystycznym oraz działał dla środowiska fotograficznego województwa jeleniogórskiego.

Jest członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, Wrocławskiego, w których pełnił funkcję prezesa i członkiem honorowym JTF, Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców i Światowego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych.
(JG, 10.01. 2017 r. JW)

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Jolanta Wilkońska 11-01-2017 22:01
W zaproszeniu do JTF na wystawę art.fot. Jerzego Wiklendt'a brakuje dokładnego adresu, czyli numeru 37 Wojska Polskiego Reszta jest O.K. - podziękowanie od Autora wystawy !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Ławki Niepodległości są dobrym pomysłem?

Oddanych
głosów
783
Tak
16%
Nie
77%
Nie wiem
7%
Głos ulicy
Czy WOŚP ma sens?  
TV Dami
Serwis Informacyjny Telewizji DAMI Jelenia Góra z 22.01.2019 r.  
Miej świadomość
Jak zasnąć w 2 minuty według amerykańskiej marynarki wojennej?  
Dialogi Jelonki
Poznajmy sąsiadów przez ich literaturę
Aktualności
Nabór do Miejskiej Rady Seniorów  
Aktualności
Z. Frączkiewicz ze stauetką "Ducha Gór"  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group