Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 4064
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Fotografie Zbigniewa Kulika i Prasqual na Różewicz Open Festiwal Radomsko

Sobota, 11 października 2014, 11:03
Aktualizacja: 0:45
Autor: Manu
Kraj: Fotografie Zbigniewa Kulika i Prasqual na Różewicz Open Festiwal Radomsko
Fot. Organizator
W Radomsku w Miejskim Domu Kultury (przy ul. Brzeźnickiej 5) rozpoczął się Różewicz Open Festiwal Radomsko 2014. Wczoraj (w piątek, 10.10.) odbył się wernisaż wystawy fotografii Zbigniewa Kulika “Tadeusz Różewicz – poeta i dramaturg w Karkonoszach”, a dzień wcześniej (w czwartek, 9.10.) miał miejsce koncert pochodzącego z Jeleniej Góry kompozytora Prasquala – prawykonanie “Musique pour le Roi Primordial”.

- Mistrz pióra na tle Gór Olbrzymich [...] oraz miejsc gdzie przebywał. Inicjatywa wykonania fotografii pochodziła od autora wystawy, ale zdarzało się, że i od poety, który zauroczony danym miejscem lub obiektem chciał być uwiecznionym na błonie fotograficznej. Przybierał wtedy pozę godną ponadczasowego utrwalenia – czytamy w katalogu wystawy fotografii Zbigniewa Kulika “Tadeusz Różewicz - poeta i dramaturg w Karkonoszach”, która została uroczyście otwarta w miniony piątek (10.10.) w Galerii MDK w Radomsku.

Z kolei w ubiegły czwartek (9.10.) w sali widowiskowej MDK w Radomsku rodowity jeleniogórzanin Prasqual, kompozytor i twórca oper, projektów muzycznych i utworów scenicznych, zaprezentował premierowo epitafium “Musique pour le Roi Primordial”, które skomponował w hołdzie Tadeuszowi Różewiczowi. Po koncercie spotkanie z artystą poprowadziła Małgorzata Zuzanna Nowak - muzykolożka i krytyczka muzyczna.

Prasqual, a właściwie Tomasz Praszczałek (urodzony 2 grudnia 1981 r. w Jeleniej Górze), mieszka aktualnie w Niemczech. Studiował kompozycję u Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Yorka Höllera i Manfreda Trojahna, kompozycję elektroniczną u Hansa Ulricha Humperta i fortepian u Klausa Oldemeyera, a umiejętności doskonalił na kursach kompozytorskich pod okiem Briana Ferneyhougha, Ivana Fedelego, Petera Eötvösa i Karlheinza Stock­hausena. Uczestniczył w kursach kompozytorskich Briana Ferneyhougha, Ivana Fedelego, Petera Eötvösa i Karlheinza Stock­hausena. W latach 2005-2007 był stypendystą DAAD. Korzystał ze stypendium Deutsche Bank-Stiftung. Kilkakrotnie (2007-2009), otrzymał także stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego (m.in. roczne w 2010). Jego utwory wykonywano na najważniejszych festiwalach muzyki współczesnej: Warszawskiej Jesieni, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej i wrocławskim festiwalu Musica Polonica Nova.

Wśród dokonań Prasquala znajdują się utwory przeznaczone na scenę: “Moses muss singen” - teatr muzyczny dla dzieci i młodzieży (Münster, listopad 2010), “Medea” - multimedialny projekt teatralny (Berlin, Paryż, Poznań, Algier, 2011, Luksemburg 2012), “Ofelia” - liryczna opera kameralna na trzech solistów, zespół i elektronikę (Teatr Wielki w Poznaniu, marzec 2011). Inne ważniejsze utwory to “Sator” na sopran solo i ekologiczne surowce wtórne (2000), “Pranajama” na osiem instrumentów dętych i perkusję (2001), “Ester” - opera kameralna (2002), “Mother Nature” na taśmę (2003), “Lieber Felix” na recytatora i fortepian (2004), “Koncert na altówkę i orkiestrę” (2005), “L'una vuota na organy” (2000), “Salto mortale na orkiestrę smyczkową i dźwięki elektroniczne” (2007), “Tombeau na wiolonczelę i fortepian” (2007), “carp&bread” - opera dla dzieci (2008), “rito” na dwa soprany i orkiestrę w ośmiu grupach (2009), “Ymorh” dla 22 muzyków” (2010), “pernyai” na klarnet, fortepian i kwartet smyczkowy (2010).

Warto przy tym dodać, że jutro (w niedzielę, 12.10.) w Operze Wrocławskiej, w ramach Światowych Dni Muzyki, odbędzie się prapremiera “Pięciu śpiewów z klatki” z kompozycjami Prasquala do wierszy zmarłego w tym roku Tadeusza Różewicza. Wystąpią: Jerzy Trela (recytacje) oraz dwoje solistów – mezzosopranistka Jadwiga Postrożna i baryton Mariusz Godlewski. Utwór wokalno-instrumentalny na mezzosopran, baryton, recytatora, orkiestrę symfoniczną i elektronikę zamówiony przez Wrocław miał być pierwotnie zaprezentowany osiem lat temu na 85. urodziny Tadeusza Różewicza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group