Czwartek, 1 maja
Imieniny: Filipa, Józefa
Czytających: 9447
Zalogowanych: 66
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Fotografie Zbigniewa Kulika i Prasqual na Różewicz Open Festiwal Radomsko

Sobota, 11 października 2014, 11:03
Aktualizacja: 0:45
Autor: Manu
Kraj: Fotografie Zbigniewa Kulika i Prasqual na Różewicz Open Festiwal Radomsko
Fot. Organizator
W Radomsku w Miejskim Domu Kultury (przy ul. Brzeźnickiej 5) rozpoczął się Różewicz Open Festiwal Radomsko 2014. Wczoraj (w piątek, 10.10.) odbył się wernisaż wystawy fotografii Zbigniewa Kulika “Tadeusz Różewicz – poeta i dramaturg w Karkonoszach”, a dzień wcześniej (w czwartek, 9.10.) miał miejsce koncert pochodzącego z Jeleniej Góry kompozytora Prasquala – prawykonanie “Musique pour le Roi Primordial”.

- Mistrz pióra na tle Gór Olbrzymich [...] oraz miejsc gdzie przebywał. Inicjatywa wykonania fotografii pochodziła od autora wystawy, ale zdarzało się, że i od poety, który zauroczony danym miejscem lub obiektem chciał być uwiecznionym na błonie fotograficznej. Przybierał wtedy pozę godną ponadczasowego utrwalenia – czytamy w katalogu wystawy fotografii Zbigniewa Kulika “Tadeusz Różewicz - poeta i dramaturg w Karkonoszach”, która została uroczyście otwarta w miniony piątek (10.10.) w Galerii MDK w Radomsku.

Z kolei w ubiegły czwartek (9.10.) w sali widowiskowej MDK w Radomsku rodowity jeleniogórzanin Prasqual, kompozytor i twórca oper, projektów muzycznych i utworów scenicznych, zaprezentował premierowo epitafium “Musique pour le Roi Primordial”, które skomponował w hołdzie Tadeuszowi Różewiczowi. Po koncercie spotkanie z artystą poprowadziła Małgorzata Zuzanna Nowak - muzykolożka i krytyczka muzyczna.

Prasqual, a właściwie Tomasz Praszczałek (urodzony 2 grudnia 1981 r. w Jeleniej Górze), mieszka aktualnie w Niemczech. Studiował kompozycję u Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Yorka Höllera i Manfreda Trojahna, kompozycję elektroniczną u Hansa Ulricha Humperta i fortepian u Klausa Oldemeyera, a umiejętności doskonalił na kursach kompozytorskich pod okiem Briana Ferneyhougha, Ivana Fedelego, Petera Eötvösa i Karlheinza Stock­hausena. Uczestniczył w kursach kompozytorskich Briana Ferneyhougha, Ivana Fedelego, Petera Eötvösa i Karlheinza Stock­hausena. W latach 2005-2007 był stypendystą DAAD. Korzystał ze stypendium Deutsche Bank-Stiftung. Kilkakrotnie (2007-2009), otrzymał także stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego (m.in. roczne w 2010). Jego utwory wykonywano na najważniejszych festiwalach muzyki współczesnej: Warszawskiej Jesieni, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej i wrocławskim festiwalu Musica Polonica Nova.

Wśród dokonań Prasquala znajdują się utwory przeznaczone na scenę: “Moses muss singen” - teatr muzyczny dla dzieci i młodzieży (Münster, listopad 2010), “Medea” - multimedialny projekt teatralny (Berlin, Paryż, Poznań, Algier, 2011, Luksemburg 2012), “Ofelia” - liryczna opera kameralna na trzech solistów, zespół i elektronikę (Teatr Wielki w Poznaniu, marzec 2011). Inne ważniejsze utwory to “Sator” na sopran solo i ekologiczne surowce wtórne (2000), “Pranajama” na osiem instrumentów dętych i perkusję (2001), “Ester” - opera kameralna (2002), “Mother Nature” na taśmę (2003), “Lieber Felix” na recytatora i fortepian (2004), “Koncert na altówkę i orkiestrę” (2005), “L'una vuota na organy” (2000), “Salto mortale na orkiestrę smyczkową i dźwięki elektroniczne” (2007), “Tombeau na wiolonczelę i fortepian” (2007), “carp&bread” - opera dla dzieci (2008), “rito” na dwa soprany i orkiestrę w ośmiu grupach (2009), “Ymorh” dla 22 muzyków” (2010), “pernyai” na klarnet, fortepian i kwartet smyczkowy (2010).

Warto przy tym dodać, że jutro (w niedzielę, 12.10.) w Operze Wrocławskiej, w ramach Światowych Dni Muzyki, odbędzie się prapremiera “Pięciu śpiewów z klatki” z kompozycjami Prasquala do wierszy zmarłego w tym roku Tadeusza Różewicza. Wystąpią: Jerzy Trela (recytacje) oraz dwoje solistów – mezzosopranistka Jadwiga Postrożna i baryton Mariusz Godlewski. Utwór wokalno-instrumentalny na mezzosopran, baryton, recytatora, orkiestrę symfoniczną i elektronikę zamówiony przez Wrocław miał być pierwotnie zaprezentowany osiem lat temu na 85. urodziny Tadeusza Różewicza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
328
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
36%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
24%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Hobby horsing galopuje do Jeleniej Góry
 
112
Nowi policjanci złożyli ślubowanie
 
Aktualności
Jest kasa na basen przy Sudeckiej
 
Inne wydarzenia
Szalona walka z czasem "historyków"
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group