Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5637
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Fotograficy z okazji 15–lecia

Poniedziałek, 7 maja 2018, 10:34
Aktualizacja: 15:55
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Fotograficy z okazji 15–lecia
Fot. Przemek Kaczałko
W Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze miał miejsce wernisaż wystawy z okazji 15. rocznicy Światowego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych. Wśród prac znalazły się dzieła Jerzego Wiklendta, który za życia był honorowym członkiem stowarzyszenia.

- Jerzy Wiklendt, gdy mieszkał we Wrocławiu był czterokrotnie prezesem tamtejszego stowarzyszenia - wspomina Zbigniew Stokłosa, prezes ŚSAFiTA, które powstało 8 czerwca 2003 roku i obecnie zrzesza około 100 osób z różnych stron świata. Organizacja posiada swoją stronę internetową, wydaje czasopismo Obscura, a na samym Dolnym Śląsku działa już przeszło 70 lat. Jak przyznaje prezes, Karkonosze to piękne i inspirujące miejsce i wkrótce planują tu plener fotograficzny. Wśród członków są też twórcy audiowizualni, którzy stanowią coraz większą grupę w stowarzyszeniu. - Oprócz jednego z moich zdjęć przywiozłam drugą część filmu, który powstał w oparciu o dzieje mojej rodziny, która od 5 pokoleń zajmuje się fotografią - powiedziała Elżbieta Kaliszewska. - Mój pradziadek Edward Janusz otworzył pierwszy zakład w 1886 roku w Rzeszowie - wspominała E. Kaliszewska.

- To już druga wystawa tej grupy, w tamtym roku była z okazji 70-lecia Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych - powiedział Stanisław Firszt. - Dla nas jeleniogórzan, jest bardzo ważne, że członkiem tego stowarzyszenia był Jerzy Wiklendt, który niedawno zmarł i podczas wystawy wspominamy o nim - dodał dyrektor Muzeum Przyrodniczego.

Obecnie stowarzyszenie, poza fotografikami z Polski, zrzesza fotografików z takich państw jak: Anglia, Belgia, Brazylia, Czechy. Japonia, Litwa, Nowa Zelandia i Szwajcaria. Stowarzyszenie oficjalnie, zgodnie z rejestracją w KRS używa poza nazwą polską także nazwy w języku angielskim: The World Photographic and Audiovisual Arftists Association, w języku francuskim: Societe Mondiale des Artistes Photographes et des Createurs Audiovisuels, w języku niemieckim: Weltverband der Kunstohotographen und Audiovisuellen Künstler – zaznaczają organizatorzy wystawy. W piętnastoleciu swojej działalności stowarzyszenie organizowało corocznie Światowy Konkurs Fotograficzny – Wiary i Wierni Tego Świata. Na konkurs corocznie przysyłanych było po kilkaset prac fotograficznych, z czego po selekcji przez jury powstawały ciekawe wystawy eksponowane w galerii stowarzyszenia we Wrocławiu, a następnie w wielu galeriach na terenie kraju.

Światowe Stowarzyszenie Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych nadaje patronaty polskim, a także międzynarodowym przedsięwzięciom fotograficznym. Organizuje wystawy zbiorowe swoich członków oraz wystawy autorskie. Wielu członków stowarzyszenia uhonorowanych jest odznaczeniami państwowymi, ministerialnymi oraz nagrodami za zasługi w działalności na polu fotografii artystycznej – dodają członkowie stowarzyszenia. Wystawa potrwa do 31 lipca 2018 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
357
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group