Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 8512
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Fotografia Ewy Andrzejewskiej w Galerii “Korytarz”

Piątek, 29 stycznia 2016, 8:06
Aktualizacja: 19:42
Autor: Manu
Jelenia Góra: Fotografia Ewy Andrzejewskiej w Galerii “Korytarz”
Fot. JCK
Dzisiaj (w piątek, 29.01) o godz. 15.30 w Galerii “Korytarz” Jeleniogórskiego Centrum Kultury (przy ul. Bankowej 28/30), z okazji 25–lecia działalności galerii, rozpocznie się wernisaż wystawy zatytułowanej po prostu “Fotografia” autorstwa Ewy Andrzejewskiej.

Ewa Andrzejewska (ur. 1959 we Wrocławiu) jest absolwentką Wyższego Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików (1990-93) w Warszawie. oraz członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od połowy lat 80. XX wieku związana z jeleniogórskim środowiskiem preferującym fotografię czystą. Razem z Wojciechem Zawadzkim współtworzy program galerii fotografii “Korytarz” przy Jeleniogórskim Centrum Kultury (przy ul. Bankowej 28/30), a od roku 1997 - Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze. Od początku lat 90. jest także jednym z organizatorów Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze oraz Wszechnic Fotograficznych. Obok Wojciecha Zawadzkiego Ewa Andrzejewska stała się czołową przedstawicielką tzw. Szkoły jeleniogórskiej, która od połowy lat 90. podjęła idee “fotografii czystej”, kontynuując w koncepcji fotografii górskiej i pejzażowej założenia klasycznego modernizmu z lat 20. i 30. XX wieku. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Fotografii w Odense (w Danii), Galerii Le Parvis (we Francji), Muzeum Sztuki Współczesnej w Hünfeld (w Niemczech) oraz licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

- Fotografia Ewy Andrzejewskiej daje świadectwo istnienia świata “po drugiej stronie lustra”. I jak się wydaje to nie jest wyłącznie artystyczna wizja ale dokument, któremu udaje się uchwycić i zarejestrować przebłysk innego. Fotografia Ewy Andrzejewskiej potwierdza, że utajony świat istnieje, tyle że nie jest dostępny potocznemu poznaniu. Objawia się tylko tym, którzy w istnienie lustra i świata po jego drugiej stronie wierzą – pisze w katalogu wystawy Joanna Mielech.

- Częstym motywem jej twórczości ostatnich lat jest motyw drzewa, które w jej fotografiach wydaje się mitycznym lub świętym bytem, zastygłym w bezczasie natury. Fotografie tej autorki są poświadczeniem egzystencji świata, jednak trudno nazwać je obiektywnie dokumentalnymi: wydaje się, że oprócz poszukującej piękna przemijania rejestracji, ważna jest dla tej fotografii próba dotarcia do pozazmysłowego świata idei. I jeśli można by pokusić się o nazwanie idealizmu obrazów Ewy, to jest to na pewno idealizm z gatunku spirytualistycznego. Fotografie mimo że przedstawiają byty istniejące, wykreowane zostały z substancji niematerialnej, ze światła... Jego błysk wywołuje z mroku zarysy rzeczywistości potwierdzając istnienie różnych egzystencji ale nigdy ich do końca nie określając.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group