Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 10687
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: Fortuna na przyrodę dla KPN

Czwartek, 25 czerwca 2009, 7:47
Aktualizacja: Sobota, 27 czerwca 2009, 16:30
Autor: Ania
KARKONOSZE: Fortuna na przyrodę dla KPN
Fot. Ania
Prawie dziesięć milionów złotych przyznano Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu na realizację dwóch projektów, których inauguracja odbyła się wczoraj w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie. Dzięki nim mało odporne świerki będą sukcesywnie zastępowane bukami. Polepszy się też stan szlaków w górach.

Środki zostały pozyskane z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. Zebrani goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele lokalnych samorządów, GOPR-u oraz Lasów Państwowych, dowiedzieli się, w jaki sposób można pozyskać fundusze na realizację przedsięwzięć związanych z przyrodą.

Projekt „małej infrastruktury turystycznej” uzyskał pierwsze miejsce w rankingu Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. Jego realizacja wyniesie ponad 3 miliony złotych. 15 procent to środki własne z Ministerstwo Środowiska. W jego ramach zostanie wyremontowane prawie 10 km szlaku z Mokrej Przełęczy na zachodzie do Petrovki na wschodzie poprzez Śnieżne Kotły i Kocioł Jagniątkowski.

– Jednym ze statutowych obowiązków parku jest jego udostępnianie i pokazywanie ludziom. Stan szlaków nie był zadawalający, dlatego też staramy się go zmienić. W ubiegłym roku wyremontowaliśmy 8 km w Karpaczu, a teraz przyszedł czas na kolejny. Został on wybrany z wielu względów. Po pierwsze wymagał naprawy stanu nawierzchni, po drugie przebiega przez bardzo cenne dla nas ekosystemy. Poza tym jest to bardzo piękna trasa, którą warto zobaczyć. Zależy nam więc na zapewnieniu turystom bezpieczeństwa – mówi Michał Makowski, główny specjalista ds. udostępniania parku, który jest bezpośrednio zaangażowany w realizację projektu.

Drugie przedsięwzięcie dotyczy „kompleksowej ochrony ekosystemów leśnych”. Głównym celem jest przywrócenie pierwotnego charakteru lasu. Obecnie bowiem na terenie KPN rośnie głównie świerk, a powinien buk. Realizacja tego projektu jest więc swego rodzaju inicjacją przekształceń, które potrwają kilkaset lat. Będzie kosztował ponad sześć milionów złotych. Uwzględniono w nim także siedliska wielu zwierząt na terenie KPN m. in. cietrzewia, sóweczki, nietoperza i innych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo zagłosujesz w 2 turze wyborów w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
408
Jerzy Łużniak
45%
Hubert Papaj
55%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Najechał na autobus
 
112
Potrącenie dziewczynki
 
Polityka
Jelenia Góra: 2 tura Łużniak vs. Papaj
 
Polityka
Spotkanie z burmistrzem
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group