Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 3749
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: Fortuna na przyrodę dla KPN

Czwartek, 25 czerwca 2009, 7:47
Aktualizacja: Sobota, 27 czerwca 2009, 16:30
Autor: Ania
KARKONOSZE: Fortuna na przyrodę dla KPN
Fot. Ania
Prawie dziesięć milionów złotych przyznano Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu na realizację dwóch projektów, których inauguracja odbyła się wczoraj w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie. Dzięki nim mało odporne świerki będą sukcesywnie zastępowane bukami. Polepszy się też stan szlaków w górach.

Środki zostały pozyskane z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. Zebrani goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele lokalnych samorządów, GOPR-u oraz Lasów Państwowych, dowiedzieli się, w jaki sposób można pozyskać fundusze na realizację przedsięwzięć związanych z przyrodą.

Projekt „małej infrastruktury turystycznej” uzyskał pierwsze miejsce w rankingu Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. Jego realizacja wyniesie ponad 3 miliony złotych. 15 procent to środki własne z Ministerstwo Środowiska. W jego ramach zostanie wyremontowane prawie 10 km szlaku z Mokrej Przełęczy na zachodzie do Petrovki na wschodzie poprzez Śnieżne Kotły i Kocioł Jagniątkowski.

– Jednym ze statutowych obowiązków parku jest jego udostępnianie i pokazywanie ludziom. Stan szlaków nie był zadawalający, dlatego też staramy się go zmienić. W ubiegłym roku wyremontowaliśmy 8 km w Karpaczu, a teraz przyszedł czas na kolejny. Został on wybrany z wielu względów. Po pierwsze wymagał naprawy stanu nawierzchni, po drugie przebiega przez bardzo cenne dla nas ekosystemy. Poza tym jest to bardzo piękna trasa, którą warto zobaczyć. Zależy nam więc na zapewnieniu turystom bezpieczeństwa – mówi Michał Makowski, główny specjalista ds. udostępniania parku, który jest bezpośrednio zaangażowany w realizację projektu.

Drugie przedsięwzięcie dotyczy „kompleksowej ochrony ekosystemów leśnych”. Głównym celem jest przywrócenie pierwotnego charakteru lasu. Obecnie bowiem na terenie KPN rośnie głównie świerk, a powinien buk. Realizacja tego projektu jest więc swego rodzaju inicjacją przekształceń, które potrwają kilkaset lat. Będzie kosztował ponad sześć milionów złotych. Uwzględniono w nim także siedliska wielu zwierząt na terenie KPN m. in. cietrzewia, sóweczki, nietoperza i innych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
602
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group