Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8091
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/REGION: Fiskus ma ostatni dzień na oddanie nadpłaty za PIT

Czwartek, 30 lipca 2009, 13:42
Aktualizacja: 14:13
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/REGION: Fiskus ma ostatni dzień na oddanie nadpłaty za PIT
Fot. Angela
Każdy, kto złożył PIT za 2008 rok w terminie i nie otrzymał jeszcze zwrotu nadpłaconego podatku, jutro będą mogli ponaglić urząd i oczekiwać odsetek za każdy następny dzień zwłoki. Zgodnie z prawem urząd skarbowy na zwrot nadpłaconych pieniędzy ma trzy miesiące.

Podatnicy zeznania podatkowe PIT musieli złożyć o właściwego urzędu skarbowego do 30 kwietnia. Jeśli z deklaracji tej wynikało, że odprowadzane w trakcie minionego roku zaliczki przekroczyły kwotę podatku należnego od osiągniętego dochodu, to pojawiła się nadpłata, którą urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić podatnikowi. Zgodnie z obowiązującym prawem ma na to trzy miesiące od dnia złożenia deklaracji. Dla tych, którzy swój obowiązek wypełnili do 30 kwietnia, termin upływa dzisiaj. Pozostałym, którzy korygowali PIT – y po 30 kwietnia trzymiesięczny termin liczony jest od dnia złożenia poprawnego PIT - u. Nie wszyscy mogą jednak liczyć na zwrot podatku. Pieniędzy nie otrzymają lub otrzymają w okrojonej kwocie ci, którzy mają jakieś zaległości podatkowe.

Zanim urząd skarbowy zwróci podatnikowi pieniądze, sprawdza, czy nie ma zaległości w płaceniu podatków lub też zobowiązań dochodzonych w postępowaniu egzekucyjnym - zarówno administracyjnym, np. mandatach za wykroczenia drogowe, jak i sądowym, np. alimentach – mówi Ewa Słabęcka, p.o. naczelnik urzędu skarbowego w Jeleniej Górze.
Jeśli okazuje się, że podatnik zalega z wymienionymi zobowiązaniami, urząd nadpłatę przekazuje na poczet zaległości. Podatnik może też sam złożyć wniosek o zaliczenie tej kwoty, w całości lub w części, na przyszłe zobowiązania. Pieniędzy nie otrzymają również ci, którzy wykazali nadpłatę kilkuzłotową nie przekraczającą 8,80 zł. Nadpłata nieprzekraczająca tę kwotę podlega z urzędu zaliczeniu na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Nie stanie się tak, gdy podatnik wystąpi o jej zwrot.

Jak zapewnia Ewa Słabęcka większość podatników podlegających pod urząd skarbowy w Jeleniej Górze została już rozliczona i na ich konta dokonane zostały zwroty w terminie ustawowym.
- Mamy tylko 74 deklaracje roczne, w ramach których obecnie wyjaśniamy z podatnikami nieprawidłowości w nich popełnione – mówi.

Przypominamy też, że od 1 lipca urząd skarbowy w Jeleniej Górze zmienił godziny urzędowania. Obecnie jest czynny w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od godziny 7.30 do 15.30, w środy natomiast od 7.30 do 18.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
840
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group