Czwartek, 23 marca
Imieniny: Feliksa, Pelagii
Czytających: 8423
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Filia Zakładu Radioterapii w Jeleniej Górze otwarta

Wtorek, 10 stycznia 2017, 16:50
Aktualizacja: Sobota, 28 stycznia 2017, 10:24
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Filia Zakładu Radioterapii w Jeleniej Górze otwarta
Fot. Robert Czepielewski
Dzisiaj (10.01) na terenie jeleniogórskiego szpitala została otwarta filia wrocławskiego Zakładu Radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Budowa placówki trwała niespełna rok. To druga filia DCO na Dolnym Śląsku. Pierwsza została uruchomiona w Legnicy.

Ośrodek będzie przyjmował około 800 pacjentów rocznie lecząc chorych onkologicznie za pomocą promieniowania jonizującego z pól zewnętrznych, czyli teleterapią. Koszt tej inwestycji to około 30 mln zł, z tego około 20 milionów złotych kosztował sprzęt.

- Placówka dysponuje najnowocześniejszym sprzętem – mówił dyrektor DCO we Wrocławiu dr hab. Adam Maciejczyk. - Jeden z akceleratorów to urządzenie najnowszej generacji, natomiast drugi jest trochę starszy, ale spełnia wszystkie aktualne wymagania. Do tego dochodzi jeszcze tomograf komputerowy z funkcją wirtualnej symulacji oraz system zarządzania i weryfikacji z bezpośrednim podłączeniem do serwerów, znajdujących się w ośrodku macierzystym we Wrocławiu – opowiadał Adam Maciejczyk. - Będziemy leczyć nowotwory prostaty, piersi, mózgu, żołądka, odbytnicy, odbytu, płuc, głowy i szyi, nowotwory ginekologiczne, mięsaki tkanek miękkich oraz chłoniaki. We współpracy z oddziałami chirurgii i chemioterapii chcemy prowadzić tzw. leczenie skojarzone, które znacząco poprawi wyniki terapii – dodał dyrektor DCO we Wrocławiu.

Na parterze budynku znajduje się strefa diagnostyczna oraz gabinety lekarskie i zabiegowe, a na pierwszym piętrze pomieszczenia techniczne i socjalne. Pacjenci będą leczeni w nowym ośrodku ambulatoryjnie. Część z nich, w razie potrzeby, może przebywać w wyznaczonych, bezpłatnych hostelach. Wszyscy chorzy będą mieli wykonywaną tomografię komputerową, na podstawie której będą tworzone indywidualne, zgodne z anatomią pacjenta plany leczenia. Każdy chory będzie miał w trakcie leczenia wykonywane kontrolne zdjęcia, weryfikujące zgodność z planem leczenia. A pacjenci z nowotworami prostaty dodatkowo będą mieli wszczepiane znaczniki do gruczołu krokowego, aby poprawić jakość napromieniowania.

Pierwsi pacjenci pojawią się, już wkrótce. - Jesteśmy gotowi do pracy. Czekamy tylko na oficjalne rozstrzygnięcia, jeżeli chodzi o procedury końcowe kontraktowania z Narodowym Funduszem Zdrowia - poinformowała Iga Skrzypczyńska, kierownik filii DCO w Jeleniej Górze.

Jeleniogórska placówka ma zwiększyć dostępność do kompleksowego leczenia dla pacjentów onkologicznych z Kotliny Jeleniogórskiej. − Chcemy zapewnić pacjentom lepsze warunki leczenia. To bardzo ważne, żeby w tym trudnym czasie zmagania się z chorobą nie musieli już tracić dodatkowo czasu na dojazd do odległych placówek − podkreślał Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

W otwarciu jeleniogórskiej Filii Zakładu Radioterapii DCO we Wrocławiu wzięli udział m.in.: marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Iwona Krawczyk, członek zarządu województwa Jerzy Michalak, biskup Zbigniew Kiernikowski. Byli też zastępcy prezydenta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak i Piotr Paczóski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group