Czwartek, 25 czerwca
29°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Aktualności Kurtyna wodna w centrum Jeleniej Góry i w Cieplicach 112 Kolizja na Karola Miarki Inwestycje Wodnik ma pieniądze na odbudowę oczyszczalni Aktualności Szybkie zdjęcia bez wychodzenia z urzędu Kilometry KD Retro wraca na trasę Jelenia Góra – Karpacz Wiadomości z miasta Prezydent Jeleniej Góry z wotum zaufania i absolutorium Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce
reklamy

Filia Zakładu Radioterapii w Jeleniej Górze otwarta [foto]

Audio

Czytaj na głos

Autor: Robert Czepielewski 2 min czytania

Dzisiaj (10.01) na terenie jeleniogórskiego szpitala została otwarta filia wrocławskiego Zakładu Radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Budowa placówki trwała niespełna rok. To druga filia DCO na Dolnym Śląsku. Pierwsza została uruchomiona w Legnicy.

reklamy

Ośrodek będzie przyjmował około 800 pacjentów rocznie lecząc chorych onkologicznie za pomocą promieniowania jonizującego z pól zewnętrznych, czyli teleterapią. Koszt tej inwestycji to około 30 mln zł, z tego około 20 milionów złotych kosztował sprzęt.

- Placówka dysponuje najnowocześniejszym sprzętem – mówił dyrektor DCO we Wrocławiu dr hab. Adam Maciejczyk. - Jeden z akceleratorów to urządzenie najnowszej generacji, natomiast drugi jest trochę starszy, ale spełnia wszystkie aktualne wymagania. Do tego dochodzi jeszcze tomograf komputerowy z funkcją wirtualnej symulacji oraz system zarządzania i weryfikacji z bezpośrednim podłączeniem do serwerów, znajdujących się w ośrodku macierzystym we Wrocławiu – opowiadał Adam Maciejczyk. - Będziemy leczyć nowotwory prostaty, piersi, mózgu, żołądka, odbytnicy, odbytu, płuc, głowy i szyi, nowotwory ginekologiczne, mięsaki tkanek miękkich oraz chłoniaki. We współpracy z oddziałami chirurgii i chemioterapii chcemy prowadzić tzw. leczenie skojarzone, które znacząco poprawi wyniki terapii – dodał dyrektor DCO we Wrocławiu.

Na parterze budynku znajduje się strefa diagnostyczna oraz gabinety lekarskie i zabiegowe, a na pierwszym piętrze pomieszczenia techniczne i socjalne. Pacjenci będą leczeni w nowym ośrodku ambulatoryjnie. Część z nich, w razie potrzeby, może przebywać w wyznaczonych, bezpłatnych hostelach. Wszyscy chorzy będą mieli wykonywaną tomografię komputerową, na podstawie której będą tworzone indywidualne, zgodne z anatomią pacjenta plany leczenia. Każdy chory będzie miał w trakcie leczenia wykonywane kontrolne zdjęcia, weryfikujące zgodność z planem leczenia. A pacjenci z nowotworami prostaty dodatkowo będą mieli wszczepiane znaczniki do gruczołu krokowego, aby poprawić jakość napromieniowania.

Pierwsi pacjenci pojawią się, już wkrótce. - Jesteśmy gotowi do pracy. Czekamy tylko na oficjalne rozstrzygnięcia, jeżeli chodzi o procedury końcowe kontraktowania z Narodowym Funduszem Zdrowia - poinformowała Iga Skrzypczyńska, kierownik filii DCO w Jeleniej Górze.

Jeleniogórska placówka ma zwiększyć dostępność do kompleksowego leczenia dla pacjentów onkologicznych z Kotliny Jeleniogórskiej. − Chcemy zapewnić pacjentom lepsze warunki leczenia. To bardzo ważne, żeby w tym trudnym czasie zmagania się z chorobą nie musieli już tracić dodatkowo czasu na dojazd do odległych placówek − podkreślał Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

W otwarciu jeleniogórskiej Filii Zakładu Radioterapii DCO we Wrocławiu wzięli udział m.in.: marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Iwona Krawczyk, członek zarządu województwa Jerzy Michalak, biskup Zbigniew Kiernikowski. Byli też zastępcy prezydenta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak i Piotr Paczóski.

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
KSIĘGOWA / KSIĘGOWY Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.… Pokojowa na sezon Jelenia Góra Poszukujemy pokojowej do Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze. 📅 Praca do 30 września 📄 Umowa zlecenie 🕒 Elastyczny grafik Zainteresowane osoby p… Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko …

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka