Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 7587
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Fetor niedaleko od ratusza

Sobota, 16 września 2006, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 16 września 2006, 9:39
Autor: Angelika Grzywacz
Jelenia Góra: Fetor niedaleko od ratusza
Fot. Angelika Grzywacz
Na oczyszczenie i odbudowę kanału Młynówka, mieszkańcy poczekają jeszcze kilka lat. Tymczasem brudem i smrodem ciek odstrasza przechodzących obok mieszkańców.

Sprawa Młynówki niepokoi mieszkańców już od kilku lat. Przechodząc ulicą Mostową nie sposób nie wyczuć smrodu kanału. Ludzie zatykają nosy.
– Chodze tędy do pracy – mówi Ania pracująca w okolicznym markecie. Fetor, jaki wydziela się z Młynówki jest po prostu straszny. Nie można normalnie oddychać.
Kiedy zawieje wiatr, smród musi dociera zapewne do położonego kilkaset metrów dalej ratusza...

Równie szokujący jest również wygląd odcinka Młynówki tuż obok przejścia przez most.
– Proszę spojrzeć – proponuje pan Franek, który mieszka nieopodal. – Czego tu nie ma? Jeden śmietnik połączony z jakimiś zanieczyszczeniami. Koszmar. Nikt nawet się za to nie weźmie a to przecież kilka kroków od centrum. Ładna promocja miasta.
Takie otoczenie nie przeszkadza okolicznym pijaczkom, którzy urządzają sobie „pikniki” nad kanałem. Zostawiają setki butelek po nalewkach i tanich winach, kapsli, odchody…

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze złożył do wojewody dolnośląskiego projekt odbudowy i przebudowy Młynówki.
Co przewidują plany?
– Po pierwsze uporządkowanie gospodarki wodociągowej w zlewni kanału – mówi Ewa Tomera, kierowniczka oddziału. – W ramach tego kroku będzie budowa nowych kanałów i przebudowa już istniejących.

Następnie projekt przewiduje odbudowę kanału Młynówki w ujściu koryta linii brzegowej i na końcu zagospodarowanie terenów nadbrzeżnych w celach rekreacyjnych.
Wybudowane zostaną ścieżki rowerowe i ciągi spacerowe.

Realizacja projektu i przeprowadzenie prac na całym dwukilometrowym odcinku Młynówki będzie kosztowała dziesięć milionów złotych. W chwili obecnej urzędnicy czekają na wydanie pozwolenia i przydzielenie pieniędzy.
– Mimo że projekt jest już złożony, na zezwolenie trzeba będzie poczekać kilka miesięcy – mówi Ewa Tomera. Na przydzielenie środków nawet kilka lat.

– Co nam z pięknego projektu? – komentują mieszkańcy. – Co z obietnic? Zapach Młynówki słonia by powalił, a tu nam obiecują ścieżki rowerowe. Dobrze, że są plany, ale w międzyczasie ktoś powinien zająć się chociaż tym odcinkiem na Mostowej. Przecież to jest skandal dla miasta – usłyszeliśmy.

Zdaniem jeleniogórzan można by zatrudnić tam bezrobotnych w ramach robót publicznych. Póki co nic takiego nie miało miejsca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
403
Tak
28%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group