Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6428
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

WOJCIESZYCE: Feta na jubileusz podstawówki. W Wojcieszycach warto żyć

Sobota, 19 marca 2011, 8:39
Aktualizacja: 18:18
Autor: Agrafka
WOJCIESZYCE: Feta na jubileusz podstawówki. W Wojcieszycach warto żyć
Fot. Agrafka
Sześćdziesiąte piąte urodziny obchodziła wczoraj Szkoły Podstawa w Wojcieszycach im. Jana Pawła II. Cała uroczystość zorganizowana została w ramach podsumowania unijnego projektu „Wojcieszyce, tu też warto żyć”, którego celem jest scalenie lokalnej społeczności.

Obecnie w szkole uczy się 82 uczniów. W 1945 kiedy szkoła powstawała, uczęszczało doń 10 dzieci. W organizacji uroczystości pomagały osoby z Towarzystwa Przyjaciół Wojcieszyc, z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojcieszycach, z Rady Sołeckiej, Rady Rodziców, a także absolwenci, uczniowie i ich rodzice. Przygotowane zostały wystawy pamiątek, starych fotografii oraz prac uczniów. Dzięki projektowi powstała książka „Monografia szkoły w Wojcieszycach” autorstwa nauczycieli, do której wywiady przeprowadzili uczniowie. Wydana została także gazetka o Wojcieszycach.

– W książce jest opisanych wiele ciekawych historii związanych z Wojcieszycami np. w latach 50 szkołę w Wojcieszycach odwiedziły dzieci z Mongolii. Z tym okresem wiążą się także mniej przyjemne historie o dwóch uczniach, którzy w lesie znaleźli niewybuchy i niestety swoje odkrycie przypłacili życiem. W pewnym momencie w podstawówce uczyło się nawet 200 osób – powiedziała Wiesława Storta-Respondek, koordynator projektu.

W ramach unijnego projektu uczniowie mieli dodatkowe koła teatralne i muzyczne, podczas których przygotowały przedstawienie specjalnie na rocznicę szkoły. Były także prowadzone zajęcia z edukacji europejsko-regionalnej, na których dzieci poznawały historię Wojcieszyc i okolic.

– Na uroczystość zjechało się bardzo wielu gości, również z Ukrainy i Niemiec. Szukaliśmy w archiwach szkoły kontaktów do osób, które niegdyś uczyły się lub nauczały w naszej szkole, i które jako pierwsze tworzyły tę szkołę w latach 50. Przede wszystkim dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasza szkoła wciąż istnieje. Goście mogli obejrzeć wcześniej placówkę. Szukaliśmy w naszym szkolnym archiwum różności, aby pokazać, jak wyglądała kiedyś – powiedziała Katarzyna Geremek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wojcieszycach.

– Bardzo miło wspominam szkołę podstawową, panowała w niej bardzo rodzinna atmosfera, wszyscy się znali. Nauczyciele bardzo nas wspierali i przygotowywali do dalszej drogi, nie tylko naukowej, ale również życiowej. Moim ulubionym przedmiotem była matematyka, której uczył Krzysztof Cięciwa. Mieliśmy także dużo zajęć pozalekcyjnych i kół zainteresowań oraz wiele ciekawych wycieczek – wyznała Dorota Dynia, absolwentka.

Jubileusz uświetniła okolicznościowa msza święta sprawowana przez księdza biskupa Stefana Cichego, ordynariusza diecezji legnickiej. Był także przemarsz do Hotelu Jan, który był areną uroczystości.
W Wojcieszycach realizowany jest również drugi projekt unijny pod hasłem „My też jesteśmy przyszłością Świata”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group