Obecnie w szkole uczy się 82 uczniów. W 1945 kiedy szkoła powstawała, uczęszczało doń 10 dzieci. W organizacji uroczystości pomagały osoby z Towarzystwa Przyjaciół Wojcieszyc, z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojcieszycach, z Rady Sołeckiej, Rady Rodziców, a także absolwenci, uczniowie i ich rodzice. Przygotowane zostały wystawy pamiątek, starych fotografii oraz prac uczniów. Dzięki projektowi powstała książka „Monografia szkoły w Wojcieszycach” autorstwa nauczycieli, do której wywiady przeprowadzili uczniowie. Wydana została także gazetka o Wojcieszycach.
– W książce jest opisanych wiele ciekawych historii związanych z Wojcieszycami np. w latach 50 szkołę w Wojcieszycach odwiedziły dzieci z Mongolii. Z tym okresem wiążą się także mniej przyjemne historie o dwóch uczniach, którzy w lesie znaleźli niewybuchy i niestety swoje odkrycie przypłacili życiem. W pewnym momencie w podstawówce uczyło się nawet 200 osób – powiedziała Wiesława Storta-Respondek, koordynator projektu.
W ramach unijnego projektu uczniowie mieli dodatkowe koła teatralne i muzyczne, podczas których przygotowały przedstawienie specjalnie na rocznicę szkoły. Były także prowadzone zajęcia z edukacji europejsko-regionalnej, na których dzieci poznawały historię Wojcieszyc i okolic.
– Na uroczystość zjechało się bardzo wielu gości, również z Ukrainy i Niemiec. Szukaliśmy w archiwach szkoły kontaktów do osób, które niegdyś uczyły się lub nauczały w naszej szkole, i które jako pierwsze tworzyły tę szkołę w latach 50. Przede wszystkim dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasza szkoła wciąż istnieje. Goście mogli obejrzeć wcześniej placówkę. Szukaliśmy w naszym szkolnym archiwum różności, aby pokazać, jak wyglądała kiedyś – powiedziała Katarzyna Geremek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wojcieszycach.
– Bardzo miło wspominam szkołę podstawową, panowała w niej bardzo rodzinna atmosfera, wszyscy się znali. Nauczyciele bardzo nas wspierali i przygotowywali do dalszej drogi, nie tylko naukowej, ale również życiowej. Moim ulubionym przedmiotem była matematyka, której uczył Krzysztof Cięciwa. Mieliśmy także dużo zajęć pozalekcyjnych i kół zainteresowań oraz wiele ciekawych wycieczek – wyznała Dorota Dynia, absolwentka.
Jubileusz uświetniła okolicznościowa msza święta sprawowana przez księdza biskupa Stefana Cichego, ordynariusza diecezji legnickiej. Był także przemarsz do Hotelu Jan, który był areną uroczystości.
W Wojcieszycach realizowany jest również drugi projekt unijny pod hasłem „My też jesteśmy przyszłością Świata”.